1. PeLiNiM

  PeLiNiM Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  16 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  5.401
  Beğenilen Mesajlar:
  58
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  ANTALYA

  dünya yok olursa insanlığın yaşayacağı 5 gezegen

  Konu, 'Doğa bilimleri' kısmında PeLiNiM tarafından paylaşıldı.

  güneş yok olursa ne olur dünya yok olursa ne olur ay hangi gezegen oldu Dünya yok olmasın tabi kide ,olursa da bilim adamları hangi gezegenlerde yaşanacağını düşünmüşler bile.....İşte insanlığın yaşayabileceği 5 gezegen...!
  Dünyanın en saygın bilim dergilerinden Focus da son sayısında bu aynı soruyu sordu. Dergiye göre NASA’nın iki büyük teleskopu Kepler ve Hubble, 1995’ten beri kendi yıldızlarının etrafında dönen 340 gezegen keşfetti. Ancak yıldızlarına çok yakın olan bu gezegenlerin çoğu üzerinde yaşam barındıramayacak kadar sıcak. Ancak bu gezegenler arasında beş tanesi canlı yaşamına en elverişli gezegenler olarak öne çıkıyor. Uzmanları en çok heyecanlandıran ise Dünya’ya 20 ışık yılı uzaklıkta bulunan Gliese 581 d.

  51 Pegasi B

  Bulunduğunda büyük bir heyecan yarattı, Jüpiter’e yakın bir büyüklükte olan gezegende az bir ihtimalle hayat olabileceği düşünüldü. Kendi yıldızına uzaklığı Merkür’ün Güneş’e uzaklığıyla benzer olan gezegende 1000 derecelerde bir sıcaklığın olması üstünde hayat olma ihtimalini bir hayli zayıflatıyor.
  Uzaklık: 50 ışık yılı
  Büyüklük: Dünya’nın 150 katı
  Yörünge süresi: 4 gün
  Keşfedilme tarihi: 1995

  Gliese 876 B

  Samanyolu’nun en iyi bildiğimiz yıldızı “Red Dwarf”ın etrafında dönen ve bulunan ilk gezegen. Yıldızına gayet yakın olmasına rağmen Red Dwarf’ın ısısının yeteri kadar fazla olmaması gezegenin yeryüzü sıcaklığını yaşanabilir kılmıyor ve su olması ihtimalini oldukça azaltıyor. Bu yüzden Jüpiter benzeri gezegende hayat olduğu umut edilmiyor.
  Uzaklık: 15 ışık yılı

  Gliese 876 D

  Başka bir yıldızın etrafında dönen ve dünyaya benzeyen ilk gezegen olma özelliği taşıyor. Seti’nin (Dünya Dışı Akıllı Yaşam Araştırması) araştırdığı ve diğer güneş sistemleri arasında da önemle durduğu bir gezegen. Şu anda nelerden oluştuğu ve su olup olamayacağı hakkında bilgi yok.
  Uzaklık: 15 ışık yılı
  Büyüklük: Dünya’nın 8 katı
  Yörünge süresi: 2 gün
  Keşfedilme tarihi: 2005

  HD 189733 B

  2007 yılında atmosferi araştırılan ilk güneş sistemi dışındaki gezegen olarak tarihe geçti. Jüpiter’den biraz daha büyük bir gezegen olduğu fakat ikiz yıldızları nedeniyle nedeniyle 800 derece gibi bir yüzey sıcaklığı olduğu keşfedildi. Fakat coşkulu Seti’ciler için iyi haberler de var; bu gezegenin atmosferinde su buharı, metan ve karbondioksit bulunuyor.
  Uzaklık: 63 ışık yılı
  Büyüklük: Dünya’nın 360 katı
  Yörünge süresi: 2.2 gün
  Keşfedilme tarihi: 2005

  Gliese 581 D

  Şu ana kadar keşfedilen ve üzerinde hayat bulunması olasılığı en güçlü gezegen. Bu gezegen keşfedildikten hemen sonra Şili’deki aynı astronomlar güneş sisteminin dışındaki en yaşanabilir gezegeni bulduklarını söylediler: Gliese 581 e. Ama yaşamak için fazla sıcak olduğu düşünülüyor.
  Uzaklık: 20 ışık yılı
  Büyüklük: Dünya’nın 8 katı
  Yörünge süresi: 84 gün
  Keşfedilme tarihi: 2007

   
dünya yok olursa insanlığın yaşayacağı 5 gezegen konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kadinlar Bu DÜnyadan Yok Olsa Ne Olur?Yanıtını Öğrenmen İçin İçeri Girmen Gerekli

  Kadinlar Bu DÜnyadan Yok Olsa Ne Olur?Yanıtını Öğrenmen İçin İçeri Girmen Gerekli

  #Dünyaya uzaydan bakıldığında futbol topu gibi görünürdü #Hiç telefon eden kalmadığı için telefonlar iptal edilir kimsede farkına varmazdı #Hiçbi erkek yüzükten kokmazdı #Dünya ter kokardı #Dünya sigara dumanıyla kaplanırdı #Dünya bu göbekli yaratıkları taşımadığı için şekil değiştirirde #Erkekler Darwin'in evrim teorisinin tersini gerçekleştirip maymunlara dönüşürlerdi. #Bira fiyatları...
 2. Dünya dönmeseydi ne olurdu?

  Dünya dönmeseydi ne olurdu?

  dünya dönmeseydi ne olurdu dünya kendi etrafında dönmeseydi ne olurdu neler dönmese olur dönmese neler olur Aslında yapılan bilimsel araştırmalar gezegenimizin önümüzdeki birkaç milyon yüzyıl içinde durma ihtimalinin sıfır olduğunu gösteriyor. Dünya kendi etrafında yaklaşık olarak saatte 1800 kilometre hızla dönüyor. Normalde hissetmediğimiz bu hızı dünyanın durması halinde...
 3. Dünyanın En Mükemmel 5 Adası

  Dünyanın En Mükemmel 5 Adası

  egzotik isimler ada isimleri dünyadaki ada isimleri dünyadaki adaların tayland adalarının Dünyanın en güzel 5 adası...Adlarını duyduk ama bu adalar hakkındaçoğumuzun hiç bir fikri yok...Gidip göremesekte en azından resimlerini görelim adalar hakkında bilgimiz olsun değilmi melekler :tik: Galapagos Adaları Colon Takım Adaları olarak da bilinen Galapagos Adalar’ı Büyük Okyanusun batısında...
 4. 5 yeni gezegen bulundu

  5 yeni gezegen bulundu

  Güneş Sistemi'nin dışında Dünya'ya benzer gezegenler bulmak için Mart 2009'da uzaya gönderilen Amerikan uzay teleskobu Kepler, ilk beş dış gezegen keşfini yaptı, ancak bunların yaşam barındırması için çok sıcak olduğu belirtildi. Amerikan uzay araştırmaları kurumu NASA'nın Ames Araştırma Merkezindeki Kepler bilimsel ekibinin sorumlusu William Borucki, bu gözlemlerin güneş sistemlerinin...
 5. Dünyada melek yok demeyin..

  Dünyada melek yok demeyin..

  baby girl Rabbimin yaratıcılığını kim inkar edebilir.. Bu güzelliğin yerine ne konulabilir.. Rabbim yavrularımızı bize bağışlasın.. Olmayanlara da nasip etsin inşallah.. Amin..

Sayfayı Paylaş