1. Moss

  Moss Üye Üye

  Kayıt:
  18 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  454
  Beğenilen Mesajlar:
  12
  Ödül Puanları:
  18
  Şehir:
  istanbul

  Dünyaca bilinen besinler...

  Konu, 'Diyet - Sağlıklı Beslenme' kısmında Moss tarafından paylaşıldı.

  Belki hepimizce biliniyor, fakat ufak olsalar da marifetleri gözle görünür şekilde ortada. Özellikle kalp sağlığı ve diyet için faydalı diye düşünüyorum. Siz ne dersiniz:)

  Yapılan listede dünyada her kültür ve coğrafyada yararlı olduğu belirilen evrensel besinler şöyle sıralandı:  1. Dutsu meyveler (dut, çilek, böğürtlen vb.)
  2. Baklagiller (Fasulye, nohut, mercimek vb.)

  3. Taze süt ve süt ürünleri 4. Sadece ot yiyerek beslenen hayvanların eti.
  5. Kabuklu meyveler (fındık, ceviz vb.)  Her kategorinin sağlık açısından en önemli özelliği ise şöyle sıralandı:  1. Dutsu meyveler tatlı olmalarına rağmen düşük şeker oranlarıyla vücuda çok yararlılar. Kalori açısından düşükler. Hafızayı güçlendirip kansere karşı da birebirler.
  2. Baklagiller ise lifli yapılarından dolayı diyet için çok faydalı. İnsanlara tokluk hissi verip fazla yemekten alıkoyuyor.
  3. Taze süt ve süt ürünleri ise protein sayesinde sağlık deposu işlevi görüyor. Kemikler, cildin tazelenmesi ve kansere karşı hücrelerin güçlenmesi açısından çok yararlı.
  4. Kötü şöhretine rağmen etin ihmal edilmemesi gerekiyor. Etin içinde yer alan fosfor, demir ve bakır, A, D vitaminleriyle B vitamini bileşikleri beden için olmazsa olmaz besinler.
  5. Kabuklu meyveler özelikle kalp sorunları çekenler için birebir. Kalp hastalıkları riskini düşürürler.  Kolesterolü düşürmek için faydalılar. Bu listenin dışında elma, yeşil çay, soğan, sarımsak ve her türlü yeşil sebze de tüketilmesi gereken faydalı besinler olarak sıralandı.   
Dünyaca bilinen besinler... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Besİnler

  Besİnler

  BESİNLER Organik Besinler Karbonhidratlar Sindirilirler Yağlar Sindirilirler Proteinler Sindirilirler Vitaminler Sindirilmezler İnorganik Besinler Mineraller Sindirilmezler Su Sindirilmezler • Enerji vericiler : Karbonhidrat, yağ, protein Enerji verimi : Yağ, protein, karbonhidrat Yapıcı-onarıcı : Protein, yağ, karbonhidrat Düzenleyiciler : Protein, vitamin, mineraller, su Açlık anında...
 2. Doğru Bilinen Yanlışlar

  Doğru Bilinen Yanlışlar

  Rimel kirpikleri kırar mı?, oje sağlıklı mıdır?, Sık kesilen saçlar gürleşir mi?, İşte güzellikle ilgili doğru bilinen yanlışlar. Kirpiklere çok fazla rimel sürüldüğünde kırılır. Neyse ki bu yanlış düşünceden başka bir şey değil. Çünkü modern rimel fırçaları içerdikleri bakım proteinleri sayesinde hassas kirpikleri koruyucu görev görüyorlar. Kirpikler, ancak akşamları makyajınızı...
 3. Dünyaca Ünlü Atasözleri

  Dünyaca Ünlü Atasözleri

  Dünyaca Ünlü Atasözleri Merhaba millet bana acilen Dünyaca Ünlü Atasözleri yazın bekliyorum sizi
 4. Dünyaca Ünlü Ressamlar

  Dünyaca Ünlü Ressamlar

  Dünyaca Ünlü Ressamlar kimlerdir bana Dünyaca Ünlü Ressamların isimlerini yazar mısınız rica etsem
 5. Dünyaca Meşhur Ressamların İsimleri

  Dünyaca Meşhur Ressamların İsimleri

  Dünyanın Ünlü Ressamları Dünyaca Ünlü Ressamların İsimleri Merhaba Sevgili Melek'ler ve dünyaca ünlü ressamların kimler olduğunu merak eden misafirler, sizler için bu yazımızda düntyaca en meşhur olmuş ressamların adını listeliyoruz. *Leonardo da Vinci *Michelangelo Buonarroti *Frida Kahlo *Gustav Klimt *Claude Monet *Rembrandt van Rijn *Henri Matisse *Georgia O'Keeffe *Wassily...

Sayfayı Paylaş