1. nisan

  nisan Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  5 Ocak 2008
  Mesajlar:
  5.165
  Beğenilen Mesajlar:
  15
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  isvicre

  dünyada iken cenneti yasamak

  Konu, 'Dini Hikayeler ve Şiirler' kısmında nisan tarafından paylaşıldı.

  dünyada cenneti yaşamak Dünyada iken cenneti yaşamak...

  Sizin düşündüğünüz gibi, bir tanrı ve tanrılık kavramı kesinlikle mevcut değildir; ALLAH vardır ve O’nun oluşturduğu kendi sistemi mevcuttur.

  "Zikrin faziletlisi Lâ ilâhe illallâh’tır"

  "Lâ ilâhe illallâh diyen cennete girer, hırsızlık yapsa da, zinâ yapsa da"!.  Gibi hadîs-i şerîfler hep Kelime-i Tevhid formülünün manâsının yüceliğine dikkati çeker. Yani, bir kişi bütün bunları yapsa dahi, Kelime-i Tevhid formülünün taşıdığı anlamı kavradığı zaman; artık bu yaptıklarına tövbe eder; tanrı var tahayyülünden ileri gelen yaptığı yanlış işlerden vaz geçer; Allâh’a yüzünü döner; gereğini yaşar ve bu da ona cenneti getirir, demektir.

  Bu konunun daha tafsilâtlı izâhını isteyenler "Hazreti MUHAMMED’İN açıkladığı ALLAH" isimli kitabımızı inceliyebilirler.

  Evet, cenneti nasıl yaşamağa başlar insan?..

  "Onlar dünyada iken cennet nefhalarını almaya başlarlar
  " buyuruluyor. Ne demektir bu?..

  İnsan, ÖTEDE BİR TANRI, ya da ÖTENDE BİR TANRI şirkinden arınmağa başladığı zaman; SONSUZ - SINIRSIZ, ALLAH adıyla işaret edilenin ne olduğunu yavaş yavaş farketmeğe idrâk etmeğe ve hissedip, yaşamağa başlar.
  İdrâk eder ki, SONSUZ - SINIRSIZ ALLAH, her zerrede, tüm varlığı ile mevcûttur; ve dolayısıyla kendi benliğinde, özünde, her zerresinde kemâliyle, Zât’ına yakışır şekilde "O" vardır!.. Yıllardır ötelerde sandığı; özünden, benliğinden yüz gösterivermiştir kendisine!..

  "Ben taşrada arar idim,

  Ol cân içre cânan imiş!.."


  mısraları dökülüverir ağzından.
  Sonra bakar görür ki, her zerre de yüz gösteren "O"!..

  -Başını ne yana çevirirsen hep ALLAH'ın VECH'ini (yüzünü) görürsün"


  Ayetinin "Sır"rını idrâk eder; her yer ve her şey adı altında hep O'nu sevmeye başlar. Kimseye, kızmaz, küsmez; kimsenin hakkını yemez; kimseye dil uzatmaz; kimseyi istemediği bir işe zorlamaz; geçici değerlerle vakit harcamak yerine, kalıcı hizmetlerle vaktini değerlendirip; hem fiîlleriyle, hem diliyle, hem bilinciyle hep sevdiğini zikreder hâle gelir.

  Eskiden, İslâmiyet kendisine çok zor gelirken; şimdi kendisine çok basit ve çok kolay geliverir!..

  Zâten nedir ki.

  Kelime-i şahadeti dille tekrarlamak bir yana haliyle yaşamağa başlamıştır. Farz olan beş vakit namaz!.. Nedir ki.

  Sabah, velev ki kalktığında, elini yüzünü yıkarken, ayağını da yıkayıp almış olur abdesti; ve alt tarafı, iki dakikadır, iki rekât sabah namazı!..

  Öğlende, bir fırsatını bulamaz mı dört dakikacık!.. Dört rekât da farz öğle namazı; madde’nin tüm stresi içinde, dört dakikalık sonsuzluk tasavvuruyla yaşanan, dört rekât öğle namazı.

  İkindi namazı için. Farz edilen dört rekât namaz için bulunamaz
  mı dört dakika. Senin gerçek boyutun olan o sonsuzluğa, açılan pencere!..

  Akşam eve gelmişsin; günün bütün dünya dertlerinden kendini soyutlayabilmek için; elini yüzünü yıkayıp, abdest alıp üç dakikalık, üç rek’âtlık özündeki sonsuzluğa yöneliş, o sonsuzlukta huzur!..

  Ve nihayet yatmadan önce, günün bütün problemlerinden arınıp, kendi gerçek âlemine dalmayı kolaylaştıracak dört rekâtlık, farz olan yatsı.

  İşte üzerine farz olan; İslâmiyete göre, bu kadar az ve basit!.. Topunu toplasan günde 17 dakikacık!.. 1440 dakika içinde, sadece 17 dakika!..

  Ama istiyorsan, daha fazlası, diyorsan; beni, sonsuz bir gelecek bekliyor, benim orada daha pek çok şeylere ihtiyacım olacak, idrâkına gelmişsen; dilediğin kadar arttırırsın yararlı çalışmalarını.


   
 2. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Ce: dünyada iken cenneti yasamak
  emeğine sağlık canım çok güzeldi.
   
 3. Ayışık

  Ayışık Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  15 Eylül 2008
  Mesajlar:
  2.241
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  adana
  Cevap: dünyada iken cenneti yasamak
  emeğine sağlık
   
dünyada iken cenneti yasamak konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Dünyanın vergi cennetleri

  Dünyanın vergi cennetleri

  Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü vergi cenneti kabul edilen ülkelere ait 2 liste yayımladı. OECD, İngiltere'nin başkenti Londra'daki G20 zirvesinde vergi bakımından işbirliği yapmayan ülkelere karşı harekete geçme kararı çıkmasının ardından ilki aralarında Kosta Rika, Malezya, Filipinler ve Uruguay'ın yer aldığı kara liste olmak üzere, 2 liste açıkladı. OECD'nin internetteki...
 2. Dünya Gözüyle Hayal Edilmiş Cennet Resimleri

  Dünya Gözüyle Hayal Edilmiş Cennet Resimleri

  Cennet Cennet Resimleri Allahım inşallah gerçek cennetine alır bizleri...Hayal olarak çizilmiş resimler ama eminimki hayalimizin ötesinde aklımıza gelmeyen daha şeyler vardır gercek cennette...İşte buralarda Dünyadan cennet gibi yer...

Sayfayı Paylaş