Dünyadaki Çay İçme Adetleri

Dünyadaki Çay İçme Adetleri
Bu sayfa; Dünyadaki Çay İçme Adetleri hakkında bilgiler vermektedir.Sevgili melekler, milletçe en sevdiğimiz ve tükettiğimiz içecek şüphesiz çay. Şöyle tavşan kanı demini almış bir bardak çayın yerini başka ne tutabilirki? Bir misafirimiz geldiğinde hemen çay demleriz, bir yere gittiğimizde hemen çay ısmarlanır. Yorgunluklarımızı çayla atarız. Elbetteki çayı sadece biz Türkler içmiyoruz. Dünyanın pek çok ülkesinde çay içiliyor. İçiliyor ama hepsinin çay içme adetleri bizden çok farklı. En iyisi yine bizim çayımız diyoruz ve dünyadan çay adetlerini sayfamıza taşıyoruz...


Japonya

Çayınıza şeker ya da süt koymanız kaba bir davranış olarak algılanmasa da, bunu yapmadan önce en azından bir yudum çayınızın tadına bakmalısınız.

İngiltere

Çayınızı karıştırdıktan sonra, kaşığı çay tabağına koyun. Dikkat etmeniz gereken, kaşığın sapıyla, fincanın sapının aynı yönü göstermesidir. (Tabii Kraliçe ile beş çayı içmiyorsanız, böyle bir ayrıntıya dikkat etmenize gerek yok!)

Arjantin

MatÈ'nizi (yöreye özgü çay) bombilla adı verilen çubukla karıştırmayın. Üstteki çay yaprakları kuru kalmalıdır.

Fas

Bir dükkan sahibiyle oturup çay içerseniz, çaylarınız bitene kadar, herhangi bir ürünün fiyatı sormayın ya da işle ilgili bir konu açmayın.

Çin

İşaret ve orta parmaklarınızı birleştirip, iki kez hafiçe masaya vurursanız; size çay servisi yapan kişiye teşekkür etmiş olursunuz.

Hindistan

Size çay ikram edilirse, bunu reddetmeniz kibar bir davranış olarak görülür. Çay ikramını, ikinci ya da üçüncü seferinde kabul edebilirsiniz.

Ters çevrilmiş bardak

ABD'de ve bir çok ülkede bardağınızı ters çevirmeniz, artık bir şey içmek istemediğinizi gösterir. Fakat Avustralya'daki bazı publarda bardağı ters çevirip masaya koymak, bir meydan okumadır. Etrafta bulunanlardan kim isterse onunla dövüşeceğiniz anlamına gelir!
 
Üst