Etiketler:
 1. TİTAN

  TİTAN *Melekler Mekanı*

  Kayıt:
  21 Eylül 2012
  Mesajlar:
  14.147
  Beğenilen Mesajlar:
  1.646
  Ödül Puanları:
  113

  Dünyadan Yılbaşı Adetleri 2013

  Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  Bu konu; dünyadan yılbaşı adetleri hakkında bilgiler vermektedir.


  Sevgili melekler, her şehrin yörenin kendine göre adetleri olduğu gibi ülkelerin de değişik gelenek görenekleri mevcut. Bunların başında ve en dikkat çekici olanı ise dünyanın dakika farklarıyla kutladıkları yılbaşı gecesi adetleri. Avustralya 'da ki muhteşem havai fişek gösterileriyle başlayan yılbaşı kutlamaları, Asya ve Avrupa 'yı katettikten sonra Amerika 'ya kadar ulaşır. Ve ülkeler yeni yıla girerken en teresan adetlerini yerine getirirler. Bunlardan en yaygın olanı elbette ki kırmızı don giymek. Bunun dışında milletlerde çok değişik adetler de var. Bakın o adetler nelermiş..


  < Konu Resmi..>  Bir kere Türkiye’de kırmızı donu gece yarısı tam saat 24:00’da yani yeni yıla girerken giymeniz gerekiyormuş! (Bunu kaç kişi yapabilir inanın merak ettim) Bunun donanmak, yani yeni yılda bolluk bereket getirdiğine inanılıyor. Ülkemizde bir başka âdet de bolluk sembolü nar meyvesini evin kapısında patlatmak. Bunun da eve yeni senede bolluk ve bereket getirdiği düşünülüyor.

  Ermeni âdetlerinde ise yılın ilk günü bir iki saat de olsa iş yerleri mutlaka açılıyor ve iş yerinin dört bir yanına nar taneleri serpiştiriliyor. Bazı yörelerde de evin etrafına tuz serpiliyor, hem nazardan korunmak hem tadı tuzu olsun anlamında.

  Peki ya diğer ülkelerde bu gelenekler nasıl?
  Genellikle kırmızı don âdeti oldukça yaygın. Kırmızı rengin, aşk ve şehveti çağrıştırdığı düşünüldüğünden kırmızı don giymenin yeni yılda aşk getireceğine inanılıyor; Venezuela, İtalya, Türkiye, Çin kırmızı don giymeye inanan ülkelerden bazıları. Sarı don giymenin ise yeni yılda para ve bolluk getireceğine inanılıyor; Şili, Kolombiya, Peru, Ekvator, Meksika , Venezuela sarı don giyen ülkeler arasında.

  Gelenekler yemeklerde de değişkenlik gösteriyor. İspanya, Arjantin, Kolombiya, Ekvator ve Meksika’da saat 24:00 olmadan 12 saniye öncesinden başlayarak, her birinde dilek tutarak yenen 12 üzümün yeni yılda bolluk bereket getirdiğine inanılıyor. Aman bu âdeti uygulayacaksanız boğulmamaya özen gösterin, 12 saniyede 12 üzüm yemek gerçekten zor bir iş.

  İtalya ve Şili’de de masada mercimek olmasının yeni yılda bereketi sembolize ettiğine, Şili, Kolombiya, Ekvator, Meksika ve Venezuela’da bavulla evin kapısından çıkıp bir tur atmanın yeni yılda sık seyahat etmek anlamına geldiğine inanılıyor.


   
Dünyadan Yılbaşı Adetleri 2013 konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. 2013 Yılbaşı avatarları

  2013 Yılbaşı avatarları

  msn görüntü resmi olarak kullanabileceginiz yilbasi avatar resimleri
 2. İzmir Yılbaşı Programları 2013

  İzmir Yılbaşı Programları 2013

  Bu konu; 2013 izmir yılbaşı programları hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, yılbaşı geceleri eğlenmek için bir bahane oluyor insanlara. Gün evveli yapılan programlarla nereye gidileceği konusunda araştırmalar yapılıp hem eğlenceli hem de en uygun seçenekte karar kılınıyor. Biz de bu sayfamızda yılbaşı gecesini eğlenerek geçirmek isteyen İzmirli meleklerimiz ve sayın...
 3. 2013 Yılbaşı Kombinlerine Örnekler

  2013 Yılbaşı Kombinlerine Örnekler

  Bu konu; 2013 yılbaşı kombinleri hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, yılbaşı akşamı dışarı da çıksak, evde ya da arkadaşlarımızda bir araya da gelsek o gece ki giyimimize özen gösteririz. Tabi geceyi dışarda geçireceksek biraz daha özenir daha abiye kıyafetler seçeriz ama bir ev toplantısında hem rahat olmak hem de şık olmak isteriz. Eğer o gece için özel bir kıyafet satın...
 4. yılbaşı geyikleri 2013 :)

  yılbaşı geyikleri 2013 :)

  Merhabalar herkese ! Ho Ho Ho ! :D Hepinize mutlu yıllar diliyorum kızlar, herşey gönlünüzce olsun.Bu gece arkadaşlarla eğleneceğiz ama görüşemediklerim için yılbaşı mesajşarı atacağım ama öyle normal kutlama mesajları istemiyorum.Böyle çok komik yılbaşı geyikleri olursa süper olur :D
 5. Dünyadaki Çay İçme Adetleri

  Dünyadaki Çay İçme Adetleri

  Bu sayfa; Dünyadaki Çay İçme Adetleri hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, milletçe en sevdiğimiz ve tükettiğimiz içecek şüphesiz çay. Şöyle tavşan kanı demini almış bir bardak çayın yerini başka ne tutabilirki? Bir misafirimiz geldiğinde hemen çay demleriz, bir yere gittiğimizde hemen çay ısmarlanır. Yorgunluklarımızı çayla atarız. Elbetteki çayı sadece biz Türkler içmiyoruz....

Sayfayı Paylaş