1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Dünyalıların aracı 'buzlu Dünya'ya indi

  Konu, 'İnsan bilimleri' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  Avrupa Uzay Dairesi'ne ait Huygens aracı, Satürn'ün en büyük uydusu Titan yüzeyine başarıyla inerek, ilk fotoğrafları geçti.
  Fotoğraflarda dikkat çeken, beyaz zemin üzerindeki yılankavi siyah çizgilerin, kıyı ya da kanyonlara işaret ettiği tahmin ediliyor. Uzmanlara göre bu durum suyun varlığına işaret ediyor.

  Yedi yıl önce Cassini aracıyla birlikte Dünya'dan yola çıkan Huygens, Satürn'ün en büyük uydusu Titan'a doğru sabah saatlerinde başladığı inişi yaklaşık 2,5 saatte tamamladı.

  Atmosfere girerken kontrol merkezine ısı kalkanının ve paraşütünün çalıştığını gösteren sinyaller gönderen Huygens, veri geçişine başladı.

  Bazı uzmanlar bu olayın, Ay'a ayak basmak için verilen mücadeleden bu yana, en büyük atılımı sağlayabilecek uzay projesi olduğunu savunuyor.

  Huygens'in sağlayacağı veriler, Dünya'da yaşamın nasıl başladığı konusunda ipuçları verebilir.

  Güneş Sistemi'nde atmosferi bulunan tek uydu olan Titan'ın birçok açıdan, Dünya'nın milyarlarca yıl önceki koşullarını andırdığı belirtiliyor.

  Atmosferi büyük oranda azottan oluşan Titan'da, yüzey sıcaklığı eksi 180 derece dolayında.

  Yedi yıl önce yola çıkan Cassini Huygens uzay aracı, yaklaşık 2 milyar kilometre yol aldıktan sonra geçen yıl 'halkalı gezegen' Satürn'e ulaşarak yörüngesine girmişti.

  Cassini'den fırlatılan Huygens'in gezegenin uydusu Titan'dan görüntü, fotoğraf ve kimyasal analizler göndermesi bekleniyor.

  Huygens, yaklaşık iki buçuk saat boyunca, Titan'ın yüzeyi hakkındaki bilgileri, halen yörüngedeki ana uzay aracı Cassini'ye aktaracak.

  Bu veriler Cassini'de herhangi bir kazaya uğramaması için dört veri merkezine kaydedildikten sonra Dünya'ya aktarılıyor.

  Huygens'in, Titan'ın yüzeyinde sadece bir kaç saat işler durumda kalabileceği tahmin ediliyor.

  Ancak bu sürenin uzunluğunu, aracın nasıl bir yüzeye indiği ve inişte ne ölçüde hasar gördüğü belirleyecek.

  Kameraların aktarabilecekleri arasında; hidrokarbon denizleri, organik buz kütleleri, hatta belki çamur püskürten volkanlar da olabilir.

  Bilimadamları ayrıca araca yerleştirdikleri mikrofonlar aracılığıyla Titan'ın bol fırtınalı atmosferini dinlemeyi, hatta gökgürültülerini duymayı umuyor.

  Cassini'den 25 Aralık'ta fırlatılan Huygens, yaklaşık üç haftadır saatte 25 bin kilometre hızla, Satürn'ün en büyük uydusuna doğru ilerliyordu.

  Araç kalın, turuncu bulutlarla kaplı Titan'ın atmosferine girdiğinde, hızının ses hızının 20 katını aştığı tahmin ediliyor.

  Bu nedenle böyle bir yolculuğu hasarsız tamamlamış olması uzmanlar için büyük bir zafer.
  Avrupa Uzay Ajansı'nın bilim direktörü Profesör David Southwood, 'etkisi yüzyıllarca hissedilecek bir olayı başardık' diye konuştu.

  Adını 17. yüzyılda Titan'ı keşfeden Hollandalı gökbilimci Christiaan Huygens'ten alan aracın seferi, Avrupa Uzay Dairesi ile Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi NASA'nın işbirliği sonucu gerçekleşti.

  Çalışmalarını sürdürecek Cassini aracı, Satürn çevresinde dört yıl süreyle araştırmalar yapacak.

  Titan'a inişi de içeren Cassini - Huygens projesinin tamamının bütçesi üç milyar doları aşıyor. Sadece Titan araştırmasının ise yaklaşık 450 milyon dolara mal olduğu tahmin ediliyor.
   
Dünyalıların aracı 'buzlu Dünya'ya indi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. 2008'in en iyi arazi aracı adayları

  2008'in en iyi arazi aracı adayları

  Otomotiv sektöründe faaliyet gösteren Motor Trend dergisi, 2008 yılını en iyi 11 arazi aracı adayını belirledi. Kazanan adayın 6 Kasım tarihinde ilan edileceği belirtilirken, Mazda’nın arazi aracı CX-9’un da güçlü adaylar arasında olduğu kaydedildi. 2008 yılının en iyi arazi araçlarının ortak karakteri olarak, spor otomobillerinde bulunan hemen tüm özellikleri taşıması...
 2. Buzlu Yola Tuz Atılması

  Buzlu Yola Tuz Atılması

  Buzlu Yola Tuz Atılması Kışın çok kar yağışı alan bir bölgede yaşıyorsanız, karayolları görevlilerinin yollardaki buzlanmayı gidermek için tuzu kullandıklarını görmüşsünüzdür. Ancak tuz aynı zamanda dondurma yapımında da kullanılmaktadır. Peki ama tuz, bu iki ters gibi görülen işlevi nasıl becermektedir? Herkesin sandığının aksine tuz suyun içinde şekerin eridiği gibi erimez. Tuz buzun...
 3. Buzlu dekorasyon...

  Buzlu dekorasyon...

  Buzlu dekorasyon... İç ve dış mekanlarda, süslemeden dekorasyona, düşlediğiniz her noktada çağdaş tasarımlar yaratabileceğiniz buzlu cam; otel salonları, ofis, lokanta, bar, havuz kenarları gibi ortamlarda estetik zenginlikler yaratır. Evin oda ve salon kapılarında koridor gibi loş bölümlerde kullanıldığında aydınlığı yok etmeden çekici, gözlerden uzak bir ortam yaratır. Özel işlemle...
 4. Yalın - Uzaktan dünyalı

  Yalın - Uzaktan dünyalı

  yalın kızdır nazdır Yok diyorken hal bu halken Bir yerinden şu limandan Çıkıp rüzgara karışıp yeniden yanılmaya Korkuyorken Sen bi farklı uzaktan dünyalı Çok hevesli çok heyecanlı İnandım tabii durmam elbet Bildik umutla denerim evet Kızdır nazdır aşkın hep azdır az daha getir Kalbini götür Guru yerine Seni seçtim Huzur kalmasın gürültü isterim Çınlasın evin sesi çıksın Her yanına...
 5. Buzlu yolda araç sürüş teknikleri

  Buzlu yolda araç sürüş teknikleri

  karlı ve buzlu yollarda ne gibi önlemler almalıyız karda araba sürme teknikleri araba sürme teknikleri oyunu Araba kullanıyorsanız ve karlı bir şehirde yaşıyorsanız kaygan buzlu yollarda dikkat etmeniz gereken çok önemli bilgileri sizler için veriyorumKışın şehirde meydana gelen kazaların çoğu buz tutmuş kaygan yollarda dikkatsiz araba kullanmaktan meydana gelmektedir bunun için önlem almanız...

Sayfayı Paylaş