1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Dünyanın en başarılı 5 bilim kadınından biri bir Türk

  Konu, 'Eğitim ve Kadın' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  bilim kadınlarının isimleri spor alanında başarılı olmuş türk kadınları bilim alanında başarılı olmuş türk kadınları dalında Ayşe Erzan Avrupa'da En Başarılı Bilim Kadını

  Dünyanın beş bilim kadınından biri, Prof. Dr. Ayşe Erzan, 15 öğrenciden biri de Ahu Altınkut Uncuoğlu oldu. "Laureates 2003" ödülleri her yıl beş kıtanın en başarılı bilim kadınlarına dağıtılıyor.
  BİA (Paris) - Prof. Dr. Ayşe Erzan, sadece kadın araştırmacılara verilen "Laureates 2003" ödülünü aldı. Perşembe günü Paris'te UNESCO merkez bürosundaki törende 5 kıtadan 15 öğrenciye verilen araştırma bursunu da Türkiye'den Ahu Altınkut Uncuoğlu kazandı.

  Ödüller, her yıl bilimsel ilerlemeye katkılarda bulunan 5 kıtadan birer kadın araştırmacıya veriliyor. Prof. Dr. Erzan, bu ödülle, beş kıtayı, Afrika, Asya-Pasifik, Avrupa, Latin Amerika ve Kuzey Amerika'yı temsil eden beş önemli bilim kadınından biri oldu.

  Bu yılki ödülleri, Prof Erzan ile birlikte Mısırlı Prof. Karimat El-sayed, Amerikalı Dr. Johanna M. H. Levelt Sengers, Arjantinli Dr. Mariana Weissmann, Çin Halk Cumhuriyeti'nden Dr. Fang-Hua Li aldılar.

  Fraktal geometri
  İstanbul Teknik Üniversitesi, Fen - Edebiyat Fakültesi, Fizik Bölümü Başkan yardımcısı Prof. Dr. Ayşe Erzan törendeki konuşmasında özellikle öğretmenlerine teşekkür etti.

  Bir bilim kadını olarak, savaşa karşı sessiz kalamayacağını açıkladı. Ayrıca, ödül töreninde yayınlanan tanıtma filminde, Prof. Erzan yakasında "Savaşa Hayır" rozeti taşıyordu.

  L'oreal-UNESCO'nun ödüllerle ilgili basın duyurusunda, Ayşe Erzan'ın ''Fraktal geometri'' oluşumlarıyla ilgilendiği belirtilerek şöyle deniliyor:

  ''Fizikçiler, örneğin şimşek çakması, sıvanın içine suyun yürümesi ya da Petri çanağında üreyen bir bakteri kolonisi kadar birbirinden farklı sistemlerin birbirine tıpatıp benzeyen fraktal şekiller oluşturmakla kalmadıklarını, aynı zamanda bu şekillerin oluşum kurallarının matematik dilinde ifadesinin de tıpatıp birbirine benzeyebildiğini öğrenmiş bulunuyorlar.''
  Uncuoğlu'nun araştırması

  Türkiye'den Ahu Altınkut Uncuoğlu moleküler biyoloji dalında yapacağı çalışma için burs aldı. Uncuoğlu, bu bursla İsrail-Hayfa Üniversitesi'nde çöl ikliminde yaşayan bitkilerdeki genetik özellikleri ve susuzluğa dayanıklılığı sağlayan genlerin inceleyecek.

  UNESCO ile L'Oreal firmasının bundan beş yıl önce başlattığı, her yıl dağıtılan "LAUREATES" ödülleri, bilim alanında çalışan kadınları özendirmeyi ve yeni genç kadınların bilime yönelmelerini teşvik etmesi amaçlıyor.

  Büfe Beş kıtadan

  Ödül töreninden sonra, alışıldığı üzere, kokteyl salonuna geçildi. Beş kıtanın yemek ve meyvelerinden oluşan büfelere yaklaşmak oldukça zordu.

  Sıcak-soğuk mezelerin arasında, sıcak sahanda köfte bulmak bile mümkündü. Meyve büfesi ise olağanüstüydü. Dünyada bu kadar çok meyve çeşidinin varlığı şaşırtıcı.


   
 2. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: Dünyanın en başarılı 5 bilim kadınından biri bir Türk
  Harika bir olay, gurur duydum onlarla... Bizim başarılı bilim insanlarına ihtiyacımız var gerçekten...
   
 3. minerwa

  minerwa Forum Okuru

  kadına bak
  gururluyuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuum
   
  Son düzenleme: 14 Ocak 2010
Dünyanın en başarılı 5 bilim kadınından biri bir Türk konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Bilim adamları yeni bir dünya keşfetti

  Bilim adamları yeni bir dünya keşfetti

  Amerikalı astronomlar, dünyaya 424 ışık yılı uzakta yeni bir "Dünya" oluşumunu tespit ettiklerini duyurdular. Bir toz yoğunlaşması olduğu belirtilen "dünya benzeri gezegen", 'HD113766' adlı yıldızın yörüngesinde bulunuyor. Bilim adamlarına göre henüz genç olduğu belirtilen oluşum, yeni bir dünya olmaya çok uygun. Güneş benzeri yıldızların etrafında çok ender...
 2. Türk bilim adamları daha başarılı

  Türk bilim adamları daha başarılı

  Termik santrallerde dışa bağımlılığı azaltmak için önemli bir adım atıldı. Tübitak-Marmara Araştırma Merkezi, süper alaşımlı bin 500'e yakın parçayı yerli hale getirdi. Türkiye gaz türbinlerini üretebilen ülke olacak. Tübitak-Marmara Araştırma Merkezi, süper alaşımlı bin 500'e yakın parçayı yerli hale getirdi. Böylece Türkiye gaz türbinlerini üretebilen ülke konumuna kavuşacak....
 3. Bilim dünyasının bir açıklama yapamadığı gerçekler...

  Bilim dünyasının bir açıklama yapamadığı gerçekler...

  insanların yapamadığı şeyler İnsanoğlunun yanıtını halen bulamadığı o kadar çok konu varki...Bırakın normal bir insanı bilimadamlarının bile işin içinden çıkamadığı birçok cevapsız sorular var arkadaşlar ..yüzyıllar öncesine dayanan bazı gerçekler halen üstü kapalı bir biçimde cevapları bulunmamış bir şekilde insanoğlunun kafasını kurcalamaktadır.. Bakın bilimadamlarının halen akıl sır...
 4. Başarılı Bir Şekilde Kilo Vermek İçin 5 Öneri

  Başarılı Bir Şekilde Kilo Vermek İçin 5 Öneri

  Kilo vermek için çeşitli diyetleri deniyor ve kendinize bası kısıtlamalar uyguluyorsanız kilo vermek için oldukça kararlı olduğunuz düşünülebilir. Ancak bu kararlılığın sonucunda başarıya ulaşmak bir varsayımdır. Başarıya giden yolda size yardımcı olabilecek 5 altın önerimiz var. 1. Gerçekçi ve kısa sürede ulaşabileceğiniz hedefler belirleyinKilo verme sürecinde gerçeklik payı önemlidir....

Sayfayı Paylaş