Dünyanın en başarılı 5 bilim kadınından biri bir Türk

M

Misafir

Forum Okuru
Dünyanın en başarılı 5 bilim kadınından biri bir Türk
bilim kadınlarının isimleri spor alanında başarılı olmuş türk kadınları bilim alanında başarılı olmuş türk kadınları dalında
Ayşe Erzan Avrupa'da En Başarılı Bilim Kadını

Dünyanın beş bilim kadınından biri, Prof. Dr. Ayşe Erzan, 15 öğrenciden biri de Ahu Altınkut Uncuoğlu oldu. "Laureates 2003" ödülleri her yıl beş kıtanın en başarılı bilim kadınlarına dağıtılıyor.
BİA (Paris) - Prof. Dr. Ayşe Erzan, sadece kadın araştırmacılara verilen "Laureates 2003" ödülünü aldı. Perşembe günü Paris'te UNESCO merkez bürosundaki törende 5 kıtadan 15 öğrenciye verilen araştırma bursunu da Türkiye'den Ahu Altınkut Uncuoğlu kazandı.

Ödüller, her yıl bilimsel ilerlemeye katkılarda bulunan 5 kıtadan birer kadın araştırmacıya veriliyor. Prof. Dr. Erzan, bu ödülle, beş kıtayı, Afrika, Asya-Pasifik, Avrupa, Latin Amerika ve Kuzey Amerika'yı temsil eden beş önemli bilim kadınından biri oldu.

Bu yılki ödülleri, Prof Erzan ile birlikte Mısırlı Prof. Karimat El-sayed, Amerikalı Dr. Johanna M. H. Levelt Sengers, Arjantinli Dr. Mariana Weissmann, Çin Halk Cumhuriyeti'nden Dr. Fang-Hua Li aldılar.
Fraktal geometri

İstanbul Teknik Üniversitesi, Fen - Edebiyat Fakültesi, Fizik Bölümü Başkan yardımcısı Prof. Dr. Ayşe Erzan törendeki konuşmasında özellikle öğretmenlerine teşekkür etti.

Bir bilim kadını olarak, savaşa karşı sessiz kalamayacağını açıkladı. Ayrıca, ödül töreninde yayınlanan tanıtma filminde, Prof. Erzan yakasında "Savaşa Hayır" rozeti taşıyordu.

L'oreal-UNESCO'nun ödüllerle ilgili basın duyurusunda, Ayşe Erzan'ın ''Fraktal geometri'' oluşumlarıyla ilgilendiği belirtilerek şöyle deniliyor:

''Fizikçiler, örneğin şimşek çakması, sıvanın içine suyun yürümesi ya da Petri çanağında üreyen bir bakteri kolonisi kadar birbirinden farklı sistemlerin birbirine tıpatıp benzeyen fraktal şekiller oluşturmakla kalmadıklarını, aynı zamanda bu şekillerin oluşum kurallarının matematik dilinde ifadesinin de tıpatıp birbirine benzeyebildiğini öğrenmiş bulunuyorlar.''
Uncuoğlu'nun araştırması

Türkiye'den Ahu Altınkut Uncuoğlu moleküler biyoloji dalında yapacağı çalışma için burs aldı. Uncuoğlu, bu bursla İsrail-Hayfa Üniversitesi'nde çöl ikliminde yaşayan bitkilerdeki genetik özellikleri ve susuzluğa dayanıklılığı sağlayan genlerin inceleyecek.

UNESCO ile L'Oreal firmasının bundan beş yıl önce başlattığı, her yıl dağıtılan "LAUREATES" ödülleri, bilim alanında çalışan kadınları özendirmeyi ve yeni genç kadınların bilime yönelmelerini teşvik etmesi amaçlıyor.

Büfe Beş kıtadan

Ödül töreninden sonra, alışıldığı üzere, kokteyl salonuna geçildi. Beş kıtanın yemek ve meyvelerinden oluşan büfelere yaklaşmak oldukça zordu.

Sıcak-soğuk mezelerin arasında, sıcak sahanda köfte bulmak bile mümkündü. Meyve büfesi ise olağanüstüydü. Dünyada bu kadar çok meyve çeşidinin varlığı şaşırtıcı.
 
Ce: Dünyanın en başarılı 5 bilim kadınından biri bir Türk

Harika bir olay, gurur duydum onlarla... Bizim başarılı bilim insanlarına ihtiyacımız var gerçekten...
 
kadına bak

gururluyuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuum
 
Son düzenleme:
Geri
Üst