Dünyanın en çok kâr eden 500 şirketi

PaSikA

Yeni Üye
Üye
Dünyanın en çok kâr eden 500 şirketi
Dünya ekonomisini vuran krizde en çok kâr eden şirketlere teknoloji sektörü damga vurdu. En kârlı şirket yine petrol devi Exxon Mobil oldu. Listede bir de mortgage kurbanı var

ABD'li Fortune dergisi, küresel krizde en çok kâr eden şirketleri sıraladı. Listenin ilk 20 sıralamasında 6 teknoloji, 3 enerji, 2 de ilaç şirketi yer alıyor. Tüketici ürünleri alanında faaliyet gösteren şirketler de dikkat çekiyor.
'Fortune 500'ün en çok kazananları' adlı araştırmada 2008'in en kârlı şirketi 45.2 milyar dolarla Exxon Mobil oldu.
Temmuz ayında petrol fiyatlarının 150 dolara yaklaşarak tarihi zirveye çıkmasıyla Exxon Mobil art arda dördüncü yıl kâr rekoru kırdı. Kârlılıkta ikinciliği yine bir enerji şirketi olan Chevron alıyor. ABD'li şirket geçen yıl 23.9 milyar dolar kâr etti.
En çok kârlı üçüncü şirket 17.7 milyar dolarlık kârıyla yazılım devi Microsoft oldu. Şirket Xbox 360 oyun konsolu satışlarının katkısıyla kârını yüzde 26 artırdı.
Dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan General Electric 17.4 milyar dolarlık kârıyla kendine dördüncü sırada yer buldu.
Dünyanın önde gelen perakende zinciri Wal-Mart kârını yüzde 5 artırarak 13.4 milyar dolara çıkardı ve beşinci oldu.
Listede altıncı sırada bulunan sağlık ürünleri devi Johnson & Johnson geçen yıl 12.9 milyar dolar kâr etti.Şirketi 12.8 milyar dolarlık kârıyla ABD'li telekomünikasyon şirketi AT&T izledi.
İlk 10'da yer alan diğer şirketlerse 12.3 milyar dolarlık kârıyla IBM, 12.1 milyar dolarla Procter & Gamble ve 8.3 milyar dolarla Hewlett-Packard oldu.
Son olarak 68 milyar dolarlık satın alma yapan dünyanın en büyük ilaç şirketi Pfizer, 8.1 milyar dolar kârla 11. sırada yer alıyor.
12. sıradaki ağ donanım devi Cisco Systems geçen yıl kârını yüzde 10 artışla 8.05 milyar dolara çıkardı. Listedeki bir diğer ilaç şirketi de 7.8 milyar dolarlık kârıyla Merck oldu.
Marlboro ve Parliament markalarının üreticisi Philip Morris 6.9 milyar dolarlık kârıyla listenin 14. sırasına yerleşti.
ABD'nin dördüncü büyük petrol ve gaz şirketi Occidental Petroleum da rekor petrol fiyatlarının etkisiyle listede 6.8 milyar dolarlık kârla 15. sırada kendine yer buldu. Onu 6.4 milyar dolarlık kârıyla Verizon Communications izledi.
JPMORGAN DA LİSTEDE
Dünyanın en büyük içecek şirketi Coca-Cola 5.8 milyar dolarlık kâr rakamıyla 17. olurken, mortgage krizinin kurbanlarından JPMorgan 5.6 milyar dolar kâr etti.

Sun'ı bünyesine katan Oracle geçen yıl yüzde 29 büyüdü ve 5.5 milyar dolarlık kârıyla 19. oldu.
Listenin son sırasında ise 5.4 milyar dolarlık kârla Rupert Murdoch'ın şirketi News Corp. yer aldı.
Petrol 'tiranı' Chevron krizde karını patlattı
Petrol şirketi Chevron 2008'de tarihinin en yüksek kârını elde etti. Şirketin bu başarısında Bush politikalarının büyük rolü var..
Küresel ekonomik krizin hüküm sürdüğü 2008 yılında kâr rekoru kırmayı başaran şirketlerden biri de Amerikalı petrol devi Chevron oldu. Fortune dergisi tarafından hazırlanan "Çok Kazananlar Listesi" ne ikinci sıradan giren Chevron, Bush yönetiminin kilit isimlerinden biri olan Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ın da eski şirketiydi.Rice'ın 1991'den 2001'de kadar yöneticiliğini yaptığı Chevron, son sekiz yılda kârını 4 milyar dolardan 24 milyar dolara çıkarmakla kalmadı, toplamda da 109.3 milyar dolar kar elde ederek tarihinin en başarılı dönemini geçirdi.
EN ÇOK EXXON MOBİL KAZANDI
Sekiz yıllık George W. Bush iktidarında Anglo-sakson petrol şirketleri 700 milyar dolar net kâr elde ederek tarihlerinin en parlak günlerini yaşadı. Bush yönetiminin izlediği politikalar ve hedge fonların spekülasyonlarıyla yükselen petrol fiyatları Anglo-sakson petrol şirketleri; Exxon-Mobil, Shell, BP, Chevron ve ConocoPhilips'in kasalarının dolarla dolmasını sağladı.

Bush dönemini fırsata çeviren ve en yüksek kârı elde eden şirket ise Amerikalı petrol devi Exxon-Mobil oldu. Şirket, sekiz yılda 234.2 milyar dolar kar elde ederek tarihinin en parlak başarısına imza attı. Petrol piyasası uzmanları şirketin küresel krizin derinleştiği 2008'de bile 45.2 milyar dolar kâr elde ettiğine işaret ederek, "Bu bir petrol şirketinin bugüne kadar elde ettiği en yüksek rakam" yorumunu yaptı.
Başkan Bush'u iktidara taşıyan 2000 yılındaki başkanlık seçimlerinde en büyük destek petrol ve doğalgaz şirketlerinden gelmişti. Seçimlerde George Bush'a petrol şirketlerinin yaptığı bağışların toplamı 2 milyon doları aşıyordu ve bu rakam Al Gore yapılan bağışların tam on üç katıydı. Benzer bir durum 2004'te de tekrarlandı.
Cumhuriyetçi Parti'nin adayı Bush, petrol kartellerinden Demokrat Partili rakibi John Kerry'den tam dokuz kat daha fazla bağış topladı. Siyasi analizciler petrol kartellerinin Bush döneminde bu denli kazanç elde etmesini 'siyasi diyet' anlamına geldiğini düşünüyor.
Petrolcü yönetim gitti
Başkan George W. Bush döneminde bir ilk yaşandı ve tarihte ilk kez başkan, başkan yardımcısı ve de dışişleri bakanı enerji sektörü kökenli kişilerden oluştu. Başkan Bush 1977- 90 arasında Arbusto Energy şirketinin kurucusuydu.
Başkan Yardımcısı Dick Cheney de uzunca yıllar enerji ve inşaat şirketi Halliburton'un yöneticiliğini üstlenmişti. Dışişleri Bakanı Rice ise Chevron şirketinin Hazar Havzası enerji kaynaklarından önemli imtiyazlar elde etmesinde önemli bir rol oynamıştı.
 
Üst