1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Dünyanın en çok kâr eden 500 şirketi

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  Dünya ekonomisini vuran krizde en çok kâr eden şirketlere teknoloji sektörü damga vurdu. En kârlı şirket yine petrol devi Exxon Mobil oldu. Listede bir de mortgage kurbanı var
  ABD'li Fortune dergisi, küresel krizde en çok kâr eden şirketleri sıraladı. Listenin ilk 20 sıralamasında 6 teknoloji, 3 enerji, 2 de ilaç şirketi yer alıyor. Tüketici ürünleri alanında faaliyet gösteren şirketler de dikkat çekiyor.
  'Fortune 500'ün en çok kazananları' adlı araştırmada 2008'in en kârlı şirketi 45.2 milyar dolarla Exxon Mobil oldu.
  Temmuz ayında petrol fiyatlarının 150 dolara yaklaşarak tarihi zirveye çıkmasıyla Exxon Mobil art arda dördüncü yıl kâr rekoru kırdı. Kârlılıkta ikinciliği yine bir enerji şirketi olan Chevron alıyor. ABD'li şirket geçen yıl 23.9 milyar dolar kâr etti.
  En çok kârlı üçüncü şirket 17.7 milyar dolarlık kârıyla yazılım devi Microsoft oldu. Şirket Xbox 360 oyun konsolu satışlarının katkısıyla kârını yüzde 26 artırdı.
  Dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan General Electric 17.4 milyar dolarlık kârıyla kendine dördüncü sırada yer buldu.
  Dünyanın önde gelen perakende zinciri Wal-Mart kârını yüzde 5 artırarak 13.4 milyar dolara çıkardı ve beşinci oldu.
  Listede altıncı sırada bulunan sağlık ürünleri devi Johnson & Johnson geçen yıl 12.9 milyar dolar kâr etti.Şirketi 12.8 milyar dolarlık kârıyla ABD'li telekomünikasyon şirketi AT&T izledi.

  İlk 10'da yer alan diğer şirketlerse 12.3 milyar dolarlık kârıyla IBM, 12.1 milyar dolarla Procter & Gamble ve 8.3 milyar dolarla Hewlett-Packard oldu. Son olarak 68 milyar dolarlık satın alma yapan dünyanın en büyük ilaç şirketi Pfizer, 8.1 milyar dolar kârla 11. sırada yer alıyor.
  12. sıradaki ağ donanım devi Cisco Systems geçen yıl kârını yüzde 10 artışla 8.05 milyar dolara çıkardı. Listedeki bir diğer ilaç şirketi de 7.8 milyar dolarlık kârıyla Merck oldu.
  Marlboro ve Parliament markalarının üreticisi Philip Morris 6.9 milyar dolarlık kârıyla listenin 14. sırasına yerleşti.
  ABD'nin dördüncü büyük petrol ve gaz şirketi Occidental Petroleum da rekor petrol fiyatlarının etkisiyle listede 6.8 milyar dolarlık kârla 15. sırada kendine yer buldu. Onu 6.4 milyar dolarlık kârıyla Verizon Communications izledi.
  JPMORGAN DA LİSTEDE
  Dünyanın en büyük içecek şirketi Coca-Cola 5.8 milyar dolarlık kâr rakamıyla 17. olurken, mortgage krizinin kurbanlarından JPMorgan 5.6 milyar dolar kâr etti.

  Sun'ı bünyesine katan Oracle geçen yıl yüzde 29 büyüdü ve 5.5 milyar dolarlık kârıyla 19. oldu.
  Listenin son sırasında ise 5.4 milyar dolarlık kârla Rupert Murdoch'ın şirketi News Corp. yer aldı.
  Petrol 'tiranı' Chevron krizde karını patlattı
  Petrol şirketi Chevron 2008'de tarihinin en yüksek kârını elde etti. Şirketin bu başarısında Bush politikalarının büyük rolü var..
  Küresel ekonomik krizin hüküm sürdüğü 2008 yılında kâr rekoru kırmayı başaran şirketlerden biri de Amerikalı petrol devi Chevron oldu. Fortune dergisi tarafından hazırlanan "Çok Kazananlar Listesi" ne ikinci sıradan giren Chevron, Bush yönetiminin kilit isimlerinden biri olan Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ın da eski şirketiydi.Rice'ın 1991'den 2001'de kadar yöneticiliğini yaptığı Chevron, son sekiz yılda kârını 4 milyar dolardan 24 milyar dolara çıkarmakla kalmadı, toplamda da 109.3 milyar dolar kar elde ederek tarihinin en başarılı dönemini geçirdi.
  EN ÇOK EXXON MOBİL KAZANDI
  Sekiz yıllık George W. Bush iktidarında Anglo-sakson petrol şirketleri 700 milyar dolar net kâr elde ederek tarihlerinin en parlak günlerini yaşadı. Bush yönetiminin izlediği politikalar ve hedge fonların spekülasyonlarıyla yükselen petrol fiyatları Anglo-sakson petrol şirketleri; Exxon-Mobil, Shell, BP, Chevron ve ConocoPhilips'in kasalarının dolarla dolmasını sağladı.

  Bush dönemini fırsata çeviren ve en yüksek kârı elde eden şirket ise Amerikalı petrol devi Exxon-Mobil oldu. Şirket, sekiz yılda 234.2 milyar dolar kar elde ederek tarihinin en parlak başarısına imza attı. Petrol piyasası uzmanları şirketin küresel krizin derinleştiği 2008'de bile 45.2 milyar dolar kâr elde ettiğine işaret ederek, "Bu bir petrol şirketinin bugüne kadar elde ettiği en yüksek rakam" yorumunu yaptı.
  Başkan Bush'u iktidara taşıyan 2000 yılındaki başkanlık seçimlerinde en büyük destek petrol ve doğalgaz şirketlerinden gelmişti. Seçimlerde George Bush'a petrol şirketlerinin yaptığı bağışların toplamı 2 milyon doları aşıyordu ve bu rakam Al Gore yapılan bağışların tam on üç katıydı. Benzer bir durum 2004'te de tekrarlandı.
  Cumhuriyetçi Parti'nin adayı Bush, petrol kartellerinden Demokrat Partili rakibi John Kerry'den tam dokuz kat daha fazla bağış topladı. Siyasi analizciler petrol kartellerinin Bush döneminde bu denli kazanç elde etmesini 'siyasi diyet' anlamına geldiğini düşünüyor.
  Petrolcü yönetim gitti
  Başkan George W. Bush döneminde bir ilk yaşandı ve tarihte ilk kez başkan, başkan yardımcısı ve de dışişleri bakanı enerji sektörü kökenli kişilerden oluştu. Başkan Bush 1977- 90 arasında Arbusto Energy şirketinin kurucusuydu.
  Başkan Yardımcısı Dick Cheney de uzunca yıllar enerji ve inşaat şirketi Halliburton'un yöneticiliğini üstlenmişti. Dışişleri Bakanı Rice ise Chevron şirketinin Hazar Havzası enerji kaynaklarından önemli imtiyazlar elde etmesinde önemli bir rol oynamıştı.   
Dünyanın en çok kâr eden 500 şirketi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. dünyanın en çok söylenen şarkısı

  dünyanın en çok söylenen şarkısı

  Dünyanın en çok söylenen şarkısı hangisidir ? Bu şarkı "Happy birthday to you" dur. Şarkının asıl kaynağı Amerikalı iki kız kardeşe aittir. Orijinal adı "Good Morning to All" yani "hepinize günaydın"dır. Daha sonra güftesi değiştirilerek bütün dünyaya yayılmıştır. Fakat telif hakkı kardeşlere aittir, onlardan sonra da Warner/chappel müzik şirketine...
 2. Dünyanın En Çok Yıldızlı Oteli

  Dünyanın En Çok Yıldızlı Oteli

  10 yıldızlı oteller Burj Al Arab Hotel, Dubai, B.A.E Dünyadaki tek 7 yıldızlı otel. Odaların geceliği 1.000 $ ......Royal suit geceliği 28.000 $
 3. En çok mutlu eden yiyecekler

  En çok mutlu eden yiyecekler

  Bu yiyecekler mutlu ya da mutsuzluğumuzu belirliyor. ABD'nin Chicago eyaletinde American Dietetic Association toplantısında insanı mutlu eden yiyecekler ele alındı. Çalışmaları hakkında bilgi veren Dr. David Vanata, 240 yetişkine 62 yiyecek vererek hangisinin onları daha mutlu ettiğini sorduklarını belirtti. Genel olarak bakıldığında mutlu ve memnun eden, rahatlatan üç yiyeceğin öne...
 4. Dünyada En Çok Görülen Hastalık...

  Dünyada En Çok Görülen Hastalık...

  dünyada en çok görülen hastalık, nedir, hangisidir, nedenleri, en çok görüldüğü yerler, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz Sevgili melekler, Ne kadar korunmaya çalışsak ta hastalanabiliriz.Her şeyden izole yaşamak ta buna çare değildir.Çünkü mikroplar havada asılı halde durur ve bizlere hastalık bulaşmasına sebep olurlar. Aşağıda ki yazıda dünya üzerinde en çok görülen...
 5. Dünyanın en çok söylenen şarkısı

  Dünyanın en çok söylenen şarkısı

  Dünyanın en çok söylenen şarkısı hangisidir? Bu şarkı "Happy birthday to you" dur. Şarkının asıl kaynağı Amerika'lı iki kız kardeşe aittir. Orijinal adı "Good Morning to All" yani " hepinize günaydın"dır. Daha sonra güftesi değiştirilerek bütün dünyaya yayılmıştır. Fakat telif hakkı kardeşlere aittir, onlardan sonra da Warner/chappel müzik şirketine geçmiştir....

Sayfayı Paylaş