1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Dünyanın En Hızlı Treni

  Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  dünyanın en hızlı treni, nerededir, hangisidir, hızı, resimleri, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz
  [​IMG]

  Sevgili melekler,
  Şimdiye kadar hızlı tren konusunda rekor sahibi Çin'di.Ülkenin finans ve ticaret merkezi Şanghay'ı Zhejiang eyaletinin en önemli şehirlerinden Hangzhou'ya bağlayan hızlı tren saatte 416.6 km yaparak rekor kırmıştı.Fakat bu rekor kırıldı.

  Haziran ayın da sefer yapmaya başlamış olan ve büyük uğraşlar sonucu ortaya çıkan Paris hattında çalışacak tren saatte 574 Km hız yaparak Dünya rekorunu kırmıştır. Bu rekoru 1990 yılında 515 Km hızla gitmekte olan eski bir versiyondan alarak yeni rekorun sahibi yine aynı tren olmuştur. Rekor için çıkılan bu seferde tren için ön görülen maksimum hız ise saatte 540 Km’dir.

  Japonya’da üretilen ve manyetik alan üzerinde gitmeyi başaran bir başka model Meg Lev daha önce 580 Km hızla gitmeyi başarmıştır. Fakat ray üzerinde gitmediği gerekçesiyle rekoru eline alamayan bu tren uzun uğraşların verilmesine rağmen en hızlı trenler arasına girememiştir. Her türlü platformda Meg Lev adlı manyetik trenin aslında diğerlerinden farklı olmadığı belirtilse de tüm bu söylemler bir sonuç vermemiştir.

  Fransız üretime sahip olan ve Dünya rekorunun sahibi trenin dünya üzerindeki en önemli rakibi ise Siemens tarafından üretilen ve Valero adlı trendir. Valero adlı bu tren normal sefelerin de yaklaşık 400 Km hızla gidebilmekte ve bu hızını rahatlıkla koruyabilmektedir.

  Kırılan rekor sonrasında üretimine hız verilen bu trenlerin yakın bir süre sonra Çin, Almanya ve diğer ülkeler de kullanılmaya başlacaktır. Girdikleri ihaleler de kırdıkları rekor sayesinde bir çok avantaj yakalaan Fransız firması üretimlerine hız vermiş durumdadır.

  Alstom firması ayrıca diğe üretimleriyle birlikte dünya piyayasında en önemli tren üreticilerinden biri ve pazarın %21 ine sahiptir.

   
Dünyanın En Hızlı Treni konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. dünyanın en hızlı arabası

  dünyanın en hızlı arabası

  DÜNYANIN en hızlı arabasının "bugatti veyron"olduğunu biliyor musunuz?bugatti veyronun hız göstergesinde 420 km/h yazıyor ama saatte 406 km/hıza kadar çıkabiliyor
 2. Dünyanın en hızlı bulaşık makinesi

  Dünyanın en hızlı bulaşık makinesi

  bulaşık makinesi nasıl yerleştirilir bulaşık makinesine bulaşıklar nasıl yerleştirilir makinası makinesi oyunları bulaşıklar makineye Beyaz eşya sektörünün lider markası Arçelik, bulaşık makinesinde zaman tasarrufu ve yüksek yıkama performansını birarada sunan “Ekspres 58 dk. 65 C” programlı bulaşık makinesini tüketicilerin beğenisine sundu. Arçelik’in en yeni bulaşık makinesi 6271 E,...
 3. dünyanın en hızlı bilgisayarı...

  dünyanın en hızlı bilgisayarı...

  Dunyanin en hizli bilgisayarinin performansini hic duydunuz mu? IBM yeni super bilgisayarin islem kapasitesini saniyede 1,026 katrilyon olarak acikladi... Amerikan ordusuna yonelik hizmet veren bilgisayar 133 milyon dolarlik yatirimla da en pahali bilgisayar unvanini elinde bulunduruyor.
 4. Dünyanın en hızlı telefonu Asus'tan

  Dünyanın en hızlı telefonu Asus'tan

  Asus, "Dünyanın en hızlı mobile iletişim cihazı" ünvanına sahip son dijital yardımcısını duyurdu. Windows Mobile işletim sistemiyle çalışan yeni Asus P565, sahip olduğu 800 MHz hızındaki Marvell işlemcisiyle en ağır işleri kolayca yapabilmek için tasarlanmış. Günlük kullanım sırasında birçok uygulamayı aynı anda kullananların çok hoşuna gidecek olan P565 üzerinde 2.8 inç...
 5. Dünyanın En Hızlı Zayıflama Uzmanı

  Dünyanın En Hızlı Zayıflama Uzmanı

  Sen Sor Zayıflama Uzmanları yayınlasın interaktif röportaj kürsümüzden bu hafta sizlere zayıflamadünyasının çılgın adamı Halil Kargulu konuk ettik. Kendisi dünyanın en hızlı zayıflayan adamlardan bir tanesi olmakla birlikte Obezite ile Mücadele Derneğinin kurucusudur. Kendine has yöntemleri ile dikkatleri çeken Türkiye’nin değil Dünyanın en iyi zayıflatan adamlardan bir tanesidir. Kendisini...

Sayfayı Paylaş