1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Dünyanın En Mükemmel 5 Adası

  Konu, 'Dünyadan ülke ve şehir tanıtımları' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  egzotik isimler ada isimleri dünyadaki ada isimleri dünyadaki adaların tayland adalarının Dünyanın en güzel 5 adası...Adlarını duyduk ama bu adalar hakkındaçoğumuzun hiç bir fikri yok...Gidip göremesekte en azından resimlerini görelim adalar hakkında bilgimiz olsun değilmi melekler :tik:

  < Konu Resmi..>


  Galapagos Adaları

  Colon Takım Adaları olarak da bilinen Galapagos Adalar’ı Büyük Okyanusun batısında Ekvador’a bağlı takımadalardan oluşur. Güney Amerika kıtasına yaklaşık olarak 1000 km uzaklıkta olup toplam olarak 50000 kilometrekare yüzölçümüne sahip. Ayrıca 14 büyük ada 8 küçük ada ve 40 tane adacıktan oluşan Galapagos Adaları’nda yaklaşık olarak 25000 kişi yaşıyor. Üst üste binmiş lav akıntılarından oluşmuş Galapagos Adaları’nda hala etkinliğini sürdüren yanardağlarda bulunuyor.


  Galapagos Adaları 1535 ylında Peru’ya gitmekte olan Panama piskoposu Tomas de Berlangan tarafından keşfediliyor ancak İspanyol egemenliği öncesinde Güney Amerika Yerlilerinin buraya uğradığı düşünülüyor. Uzun yıllar korsanlar tarafından sığınak olarak kullanılan adalar ancak 1832 yılında Ekvador tarafından topraklarına katılınca yerleşime açılabiliyor. Charles Darwin’in ise 1835 yılında bölgeyi ziyaret etmesiyle adalar dünya çapında bir üne sahip oluyor ve Darwin adalara gelerek Evrim Kuramı çalışmalarının bazı gözlemlerini bu adada gerçekleştiriyor.


  < Konu Resmi..>  Cocos Adası

  1609 yılında Kaptan William Keeling tarafından keşfedilen ve bu yüzden ismi "Keeling Adaları" olarak da bilinen Cocos Adaları Güneydoğu Asya’da Hint Okyanusu’nda bulunuyor. Nüfusu 1997’de 617 olan ada 1984 yılındaki halk oylamasıyla Avustralya’ya bağlanmayı tercih etmiştir. Pullarıyla meşhur Cocos bir grup mercan adalarını da içinde bulunduruyor.

  Hindistan Cevizi çiftliklerinde çalıştırılmak için köleler getirilen adaya Charles Darwin de geliyor ve Darwin adada teorisini desteklemek için mercan adalarının nasıl oluştuğunu araştırıyor.


  Phi Phi Adaları

  Phuket adası ve Andaman Denizi arasında bulunan Phi Phi Adaları Tayland’a bağlı durumda. Phi Phi Don ve Phi Phi Leh adında iki tane ana ada bulunuyor. Adalardan en büyüğü olan Phi Phi Don aynı zamanda yerleşim yeri olarak kullanılan tek ada olma özelliği de var. Phi Phi Leh adasında kalacak yer olmamasına rağmen Phi Phi Don adasından kaldırılan tekneler sayesinde birçok insan tarafında ziyaret ediliyor.

  Tropikal iklime sahip olan Phi Phi Adaları yılı Ocak ayından Nisan Ayına kadar sıcak Mayıs’tan Aralık’a kadar ise yağmurlu geçiriyor. Yağmurlar genellikle kısa zaman dilimlerinde çok şiddetli olarak yağıyor. Adada gerçek anlamda yol bulunmuyor sadece patikalar var. Ulaşım aracı olarak ise adada bisikletler rağbet görüyor. Adaya ulaşımda ise çeşitli teknelerle sağlanıyor.

  1940’lı yılların sonlarına kadar adada müslüman balıkçılar yaşıyordu fakat şuan ada hindistan cevizi çiftliklerine dönmüş durumda. Phi Phi Adası’nın yüzde 80’i müslüman ama adaya gelen işçileri sayarsak gerçek nüfus bu günlerde daha çok Buddist olarak görülüyor.

  Ada sahilleri ve temiz suyuyla dikkat çekiyor ve doğal güzelliğini koruması için milli park statüsünde. Adayı 1990lı yılların başında maceracı birçok turist ziyaret etti. Turizm açısından Tayland’ın diğer adaları Phuket ya da Ko Samui kadar gelişmiş durumda değil. 2004 yılındaki tsunami felaketinden sonra ada büyük zarar gördü. Birçok yapı yıkıldı ölenler ve bulunamayan insanlar oldu. Tsunami sırasında adada yaklaşık olarak turistlerle birlikte 10.000 kişi bulunuyordu.
  < Konu Resmi..>


  Ometepe

  Ometepe adası iki yanardağın patlaması sonucunda Nikaragua’da oluşmuştur. Adanın geçmişi milattan önceye dayanıyor. Adanın çok önemli bir yerleşim yeri olduğunu ise Niguiranolar keşfetmişler. Onların seramikleri ve anıları ise hala mükemmel bir şekilde insanları etkiliyor. Sonraları ise ada İspanyolların Fransızların İngilizlerin ve Holandalıların sömürgesi altında kaldı.

  En önemli şehri Moyogalpa olan Ometepe hala çoğu geleneğini yaşamda tutuyor ve Nikaragua’daki herhangi bir yerden daha fazla dini ve kültürel festivaller düzenliyorlar.

  Ometepe’de turizm arkeolojik geçmişi ve doğal barınakları egzotik bitkileri hayvanları sayesinde hala gelişiyor. 2005 yılında ise yanardağlar yüzünden deprem oldu. 1999 yılından beri ilk defa kendini gösteren yanardağ yüzünden adanın terk edilmesi tavsiye edildi.

  Ometepe’de arkelojik çalışmaların sürmesiyle birlikte seramiklerde önemli bir yere sahip oluyor. Adanın kuzeydoğusunda The Cruz bölgesinde yapılan kazılarda 30000 tane çömlek kırığı bulundu. Bu yüzden kazıyı yapanlar buranın çok önemli bir yer olduğunu söylüyor. Adada doğadaki vahşi hayatta dikkat çekiyor. Çeşitli maymun türleri köpek balıkları ve diğer su hayvanları bulunuyor. Ayrıuca bu hayvanların koruma altına alınmasına çalışılıyor.
  < Konu Resmi..>


  Maldivler

  Maldivler Hint Okyanusu’nda 1200 adadan oluşan bir devlettir. Hindistan’nın güneyinde ve Sri Lanka’nın yaklaşık olarak 750 km güneybatısında yer alan Maldivler küresel iklim değişiklikleri yüzünden yüzyıl içerisinde sular altında kalacağı öngürüsünden dolayı Maldiv halkına 15 Kasım 2005 tarihinden itibaren Avustralya’ya sığınma hakkı verilmiştir.

  Maldiveler’deki 1200 adadan sadece 200’ünde insan yaşıyor. Bu 200 adadın sadece 90’nında Maldivliler yaşıyor diğerleri ise otel ada olarak kullanılıyor. Geriye kalan 1000 ada ise boş olarak duruyor.

  Maldivler’in ekonomisi turizm ve balıkçılığa dayanıyor. Gemicilik bankacılık ve taşımacılık ise gelişen sektöleridir. Dünyanın tüm kara parçalarına uzak bu adalar ülkesine hemen herşey ithalat yoluyla geliyor. Bu yüzden halkı büyük sıkıntılar çekiyor. Turizmin ülke eknomisinde yerinin çok önemli ve ekonminin yüzde 20’sini oluşturuyor.

  1965 yılına kadar çeşitli ülkelerin sömürgesi olarak yaşımına deven eden Maldivler daha sonradan bağımsızlığına kavuşarak kısa bir süre monarşi ve ardında da cumhuriyet geçmiştir. Halen şeriatla yönetilmeye devam edilen Maldivler’de Müslüman olmayanların oy kullanamadığı gibi ülkeye otel adaların dışında alkol ve domuz sokmak yasak
   
 2. SEVİL&İ

  SEVİL&İ Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  25 Eylül 2009
  Mesajlar:
  365
  Beğenilen Mesajlar:
  2
  Ödül Puanları:
  0
 3. ışılsu

  ışılsu Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  26 Kasım 2009
  Mesajlar:
  1.090
  Beğenilen Mesajlar:
  26
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  *** HAYALLER ŞEHRİNDE***
  çok güzeller bu arada bozcaada da çok güzelll
   
 4. miss angel

  miss angel Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  16 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  3.105
  Beğenilen Mesajlar:
  55
  Ödül Puanları:
  0
  beni maldivlere ışınlasalar ne güzel olurdu şimdi:D
   
 5. osman

  osman Forum Okuru

 6. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  keşke bende gidebilseydim.çoook güzeller
   
 7. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  en güzeli bence maldivler
   
 8. karakuzu

  karakuzu Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  31 Ocak 2012
  Mesajlar:
  1.490
  Beğenilen Mesajlar:
  472
  Ödül Puanları:
  113
  Maldivler ile ilgili bi belgesel izlemistim ve hayran kaldim. :)
   
 9. *ESMERİM*

  *ESMERİM* Forum Okuru

Dünyanın En Mükemmel 5 Adası konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Dünyanın en başarılı 5 bilim kadınından biri bir Türk

  Dünyanın en başarılı 5 bilim kadınından biri bir Türk

  bilim kadınlarının isimleri spor alanında başarılı olmuş türk kadınları bilim alanında başarılı olmuş türk kadınları dalında Ayşe Erzan Avrupa'da En Başarılı Bilim Kadını Dünyanın beş bilim kadınından biri, Prof. Dr. Ayşe Erzan, 15 öğrenciden biri de Ahu Altınkut Uncuoğlu oldu. "Laureates 2003" ödülleri her yıl beş kıtanın en başarılı bilim kadınlarına dağıtılıyor. BİA (Paris) -...
 2. Aşk Tazelemek İçin 5 Mükemmel Öneri

  Aşk Tazelemek İçin 5 Mükemmel Öneri

  aşk tazelemek aşkı tazelemek ask aski aşk tazeleme Herkesin ilişkisinde dönem dönem terslikler olabilir arkadaşlarım, bu terslikleri eskisi gibi güzel hale getirmek için sizlere aşağıda önerileri sıraladık umarım yararlı olur Dünyada her üç evlilikten birinin boşanmayla sonuçlandığı ve aşkların başladığı gibi büyük bir hızla bittiği günümüzde, gerçek aşkı bulmak ve bunu yıllarca...
 3. Dünyanın En Mükemmel Üçlüleri

  Dünyanın En Mükemmel Üçlüleri

  Arkadaşlarım biliyorsunuz ki dünyanın en güzel üçlüleri diye bir oyunumuz var kuruyoruz işte üçülüler ama şimdi hazırları var bunların gercekten bazıları vazgecilmeyecek olan dünyanın en mükemmel üçlüleri - 3 aylar Recep Şaban RamazaN - deniz kum güneş - yumruk tekme kafa - mazhar fuat özkan - at avrat silah - ÖSS - Metin Ali Feyyaz - 3 r yani ronaldo , rivaldo , ronaldinho - fizik,...
 4. Dünyada ki En Pahalı 5 Madde...

  Dünyada ki En Pahalı 5 Madde...

  dünyada ki en pahalı 5 şey, nedir, nelerdir, hangi maddeler, resimleri, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz Sevgili melekler, Alman Bild am Sonntag gazetesi, gramı bir servete bedel olan dünyanın en pahalı maddelerini açıklamış… Gazetede yer alan fiyatlara göre işte dünyanın en pahalı 5 maddesi şunlar: Örümcek zehri: Karadul örümceğine ait 1 gram zehir, 62 bin 500 euro”ya...
 5. Dünyanın En hızlı ilk 5 arabası ve özellikleri

  Dünyanın En hızlı ilk 5 arabası ve özellikleri

  Dünyanın En hızlı ilk 5 arabası ve özellikleri nelerdir lütfen bu konuda bilgi sahibi iseniz yazın arkadaşlarım

Sayfayı Paylaş