Dünyanın ilk çekilen fotoğrafları ve hikayeleri

SadmiN

SadmiN

♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥
Yönetici
Dünyanın ilk çekilen fotoğrafları ve hikayeleri
Dünya' da İlk Çekilen Fotoğraf


Dünyanın bilinen ilk fotoğrafını görüyorsunuz. Le Gras'ın penceresinden görünüş isimli bu fotoğraf 1826 da çekilmiş. Fransız fotoğrafçı Joseph Nicéphore bu fotoğrafını basım işlemine 'heliography' adını vermiş. Bu fotoğrafın basılması tam 8 saat sürmüş.


Dünyanın İlk Negatif Kullanılmadan Basılan Fotoğrafı


Negatif kullanmadan derken direkt pozitif baskı olarak yapılmış. Buna daguerreotype deniyor.


Bu teknik Fransız kimyacı Louis Daguerre tarafından bulunmuş. 1837 de yapılmış.1839 da Fransız hükümeti patentini almış.


Dünyanın ilk erkek fotoğrafı1939'da Alman Kimyacı Robert Cornelius Philadelphia'da aile mağazasında kendi fotoğrafını çekmiş.
Dünyanın ilk erkek fotoğrafını çekerek tarihte yerini almış.


Aşağıda gördüğünüz fotoğrafta Dorothy Catherine Draper'e ait.
Amerikada 1839 da çekilmiş ilk kadın fotoğrafı


Fransız Louis Daguerre1839 da Amerika'da bulunmuş.Kimya profesörü John W. Draper, kendi kamerasını yapmış. Kızkardeşi Dorothy Catherine Draper de çekilmiş ilk bayan portresi olarak tarihe geçmiş.Dünya'nın İlk Fotomontajı


1858 de Henry Peach Robinson dünyanın ilk fotomontajını yapmış.
Birçok negatifi birleştirerek tek bir fotoğraf yaratmış.
Robinson'un ilk ve en meşhur fotoğrafı beş negatiften oluşuyor. Tüberkülozdan ölen bir kızın etrafında bu komposizyonu oluşturmuş. Fotoğrafın ismi "Fading Away"

Dünyanın En Eski Hava Fotoğrafı


İlk hava fotoğrafı Gaspard-Félix Tournachon tarafından çekilmiş. Bu fotoğrafı Fransa'da Bievre vadisinde balonla dolaşarak çekmiş. James Wallace Black
İlk Hareketli Objelerin Fotoğrafı


1872 de İngiltere doğumlu fotoğrafçı Eadweard Muybridge, bir at yarışında atın dört ayağınında yerde olmadığı anı fotoğraflamayı başarmış. Oniki kamerayla bir seri fotoğraf çekerek bir at yarışını adım adım fotoğraflamış. Bunları birleştirerek ilk hareketli görüntüleri oluşturmaya başlamış. Aslında bir anlamda günümüz at yarışı foto finişininde babası olmuş.Dünyanın İlk Renkli Fotoğrafı


Bilinen en eski renkli fotoğraf Louis Ducos du Hauron tarafından 1872 de çekilmiş.Fotoğrafta Güney Fransa'dan bir görünüş bulunmakta.1880 lerde Fransız bilimadamı I Étienne-Jules Marey kuşların nasıl uçtuğunu öğrenmek istedi.Bir saniyede 12 fotoğraf çekecek bir fotoğraf tabancasıyla aşağıdaki fotoğrafı çekti.
Dünyanın En Pahalı Fotoğrafı


Şu an Dünyanın en pahalı fotoğrafına bakıyorsunuz. Edward Steichen'ın olan bu fotoğraf 1904 de çekilmiş. 2006 yılında 2.9 milyon USD a satılmış.
 

Benzer İçerikler

Üst