Dünyanın İlk Sütyeni kim buldu icat etti

SadmiN

SadmiN

♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥
Yönetici
Dünyanın İlk Sütyeni kim buldu icat etti
Dünyanın bilinen ilk sütyeni kim buldu Sütyenin tarihçesini yazıyoruz.

Halk arasında eskilerin deyişi ile memelik kızlar :D:D olmazsa olmazımız. Şimdi tarihçesini merak ediyor musunuz bilemiyorum ama ben merak ettim ve sizler için araştırdım. Bundaaaaaan yıllar yüzyıllar önce Antik Yünanlılarda kadınların ilk olarak memişlerini saklamak uclarını kapatmak için yük ya da ketenden oluşturulmuş sargılar kullandığına dair kanıtlar bulunmuş ilk ayağı bu bu durumun. Tabiki tarihi notların alınmasından Sonra Caresse Crosby denilen hatun ablamız 1913 yılında yani Cumhuriyet tarihinden bile önce bi korse almış kendilerine bakmış ki uymuyor sonra bunun bi de hizmetçisi varmış ilk bunlar birlikte dikerek kullanmaya başlamışlar ve daha sonra kendi arkadaşlarına da göndermişler neyse efem 1914 yılında da bunun patentini almış ve bi kaç yüz adet te sütyeni üreterek satışını başarmış. Hatta bunu ilk korse şirketine satmış. Kafası zehir Caresse Crosby Ablamızın kimdir derseniz hemen resmini ekleyeyim size ki bilin tanıyın bu ablamızı :A

Sütyeni icat eden kadın Caresse Crosby.jpg


İlk icadını yapıp patenti alınan ilk sütyenin modern olarak dünyaya girmesi biraz zaman almış. neden adı Sütyen derseniz Fransızca bir kelime olan " soutien-gorgen" sözcüğünden türemiş tutmak destek olmak anlamını taşıyormuş.

Türkiyeye Sütyen ilk 1960 yı lılların başlarından itibaren özellikle Gurbetçi işçilerimiz tarafından Canımız ciğerimiz İstanbul Ankaraya getirilerek Amerikan pazarlarında satılmaya başlanmış. Tabiki o zamanda yasaklar var Son ra da Türkiye'de de kullanılmaya başlanmış yani yol verilmiş. 80 li yıllardan son ra da Üretimine ithalat ihracat ve dahili ticaretine girilmiş.

Bir güzel bilginin daha sonuna geldik kızlar. Sevgiler saygılar ve çaylar :D:D
 
Üst