Duşakabin nasıl temizlenir ?

Uzman SühaN

Administrator
Duşakabin nasıl temizlenir ?
Banyoların en gerekli ihtiyaç ve detaylarından dır duşakabinler.Duş sırasında suyun dışarı sızmasını önlerler.Duşakabin sayesinde banyolar temiz kalıyor.Ama gelin görünki sık sık suyla temas halinde olan duşakabinler küflenip,kireçlenip,sararabiliyor.Bu lekeleri çıkarmakta zaman alabiliyor.Peki duşakabinler nasıl temizlenmeli,duşakabin temizliği nasıl olmalı tüm detaylar yazımızın devamın da öncesi ; Duşakabin Modelleri İle Farklı Görünümler , Yeni modern duşakabin modelleri adlı konumuzu incelemenizi öneriyoruz.


Duşakabinde oluşan lekeler genellikle kireçli su,sabun ,şampuan artığı ile oluşuyor.Düzenli temizlenmediği zaman lekeler belirgin ve rahatsız edici görünebiliyor.Bunun yanı sıra,küflenmeye bağlı lekelenme ve sararmalarda olabiliyor.Duşakabin lekelerini temizlemek meşaketli olabiliyor.Bu yüzden düzenli olarak her duş sonrası duşakabin camları kurulanmalıdır.Aksi taktirde bekleyen su damlacıkları kötü bir görüntü sergileyebilir.Duşakabin temizliğinde bir çok bayan ağrı kimyasal maddeler kullanıyor.Bu duşakabinin aşınmasına neden olabilir.Özellikle tuz ruhu gibi kimyasallardan uzak durmak gerekir.Lekeyi çıkarayım derken ,fayans aralarını açabilirsiniz.Duşakabin temizliğini kolay pratik yollardan sağlayabilirsiniz.Nasılmı, tüm detayları sizlerle paylaşmaya devam ediyoruz.duşakabin temizliği.jpg

Duşakabinler sürekli olarak kullandığımız ve tortulanma durumunun da çok yoğun bir şekilde olduğu yerlerdir. Bilhassa çok uzun bir süre boyunca kullanılan duşa kabinlerin cam ile plastik bağlantı noktalarında özellikle küflenme ve sararma oluşumu meydana gelir.

Bunlar genellikle iyi temizlenmeyen sabun ile şampuan artıkları yüzünden meydana gelir.

Aynı şekilde duşa kabin camlarında da su ile kireç lekeleri sebebi ile kötü görünüm ve matlaşma meydana gelir.

Duşakabin ve Duşakabin Camı Nasıl Temizlenir?

Yöntem 1: İsterseniz duşakabinlerinizi deterjan yardımı ile kolayca temizleyebilirsiniz.
Bunun için kullanabileceğiniz birçok temizlik malzemesi zaten evinizde mevcuttur. Temizleme işlemi için kireç sökücüler ile banyo yüzey temizleyicileri krem ve sıvılar işinize yarayacaktır.

Cam ile çerçeve kısmının bağlantı bölgelerinde meydana gelen kirleri isterseniz ince uçlu bir fırça yardımı ile ya da eski bir diş fırçası yardımı ile fırçalayabilirsiniz.

Yöntem 2: İsterseniz doğal malzemeler yardımı ile duşa kabin temizliğini yapabilirsiniz.
Bunun için en iyi ve doğal temizlik malzemeleri arasında sirke vardır.

Beyaz sirke yani saf sirke ile karbonat karışımı da gerçekten çok işe yarayan başka bir yöntemdir.

İster sirke isterseniz de sirke ve karbonat kullanın uyguladığınız bu malzemeleri bölgeden çok iyi bir şekilde temizlemeyi ihmal etmeyin. Çünkü bu kalıntılar doğal malzeme kalıntısı olsa dahi temizlemiş olduğunuz yüzeye bölgeler zarar verebilir.

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar
Bilmeniz gereken en önemli husus duşa kabinlerinizi en az ayda 1 defa da olsa temizlemeniz gerektiğidir. Bu sayede duşa kabinlerde kir ve kir tabakası birikmesine de engel olabileceksiniz.

Her defa banyodan çıktığınızda duşa kabin camının üzerinde birikmiş olan banyo suyunu mutlaka çek pas yardımı ile silerseniz bu sayede çok uzun süreli bir temizlik sağlayabilirsiniz.

Duşa kabin camı üzerinde meydana gelen tortulanmanın en büyük nedenlerinden biri de camın düzgün bir şekilde kurumamış olmasıdır. Bu yüzden banyodan çıktığınız zaman çek pas uyguladığınız zaman kapağı açık bir şekilde bırakırsanız çok daha iyi bir şekilde kurumasını sağlamış olursunuz.

Duşakabinlerin iç kısımları küçük ve çok sık bir şekilde temas edilen yerler olduğundan bu bölgelere ağır kimyasallar kullanmaktan kaçınmak gereklidir. Bilhassa tuz ruhu gibi zehirleyici kimyasallar dikkatsiz bir şekilde kullanılır ise insan bedeninde ciddi çok zararlara yol açabilirler. Bunun dışında bu yoğun kimyasallar banyo yüzeyinde bulunan fayans ile derzleri de eritebilir.
 
Banyo , tuvalet ve mutfak , evin hijyen konusun da en dikkat edilmesi gereken alanlar dan biri. Günlük temizliği alışkanlık haline getirirseniz , yerleşen kirleri ayrıştırmak için çözüm aramak zorun da kalmazsınız. Hijyen için Domestos ,Kireç lekeleri için ,(uygun fiyatlı )mintax kullanarak evinizin temizliğini sağlayabilirsiniz.
 
Geri
Üst