Düşüğü engellemenin yolları varmı ?

Uzman SühaN

Administrator
Düşüğü engellemenin yolları varmı ?
Düşük, ayırt edilmeyen, acımasız bir olaydır. Ancak, hamileliği kaybetme riskini azaltabilen birkaç değiştirilebilir yaşam tarzı faktörü de vardır. Düşük nedir,düşük nedenleri,düşük belirtileri,düşük tedavisi hakkındaki tüm ayrıntılar makalemizin devamın da.


Düşüğün sık görülen nedenlerinden biri genetik faktörler . Günümüzde düşük Karşılaştırmalı Genomik Hibridizasyon yöntemi ile araştırılıp inceleniyor. Bu yöntem sayesinde düşüğün nedeni saptanıyor ve oana göre tedavi uygulanıyor.


Düşüğün belirtileri kahverengi , kırmızı lekelenme yada kanama ile baş gösteriyor. Gebe kadınların lekelenme ve kanama gördükleri an hekim kontrolünde olması gerekiyor. Düşük tedavisinde genelde progestan kullanılıyor. Ayrıca hastaya yatak istirihati öneriliyor.


düşük nasıl engellenir.jpg

Bilinen gebeliklerin yaklaşık yüzde 15 ila 20'sinin düşükle sonuçlanacağı ve birçok durumda bilinen bir nedeni olmayacağı tahmin edilmektedir.Uzmanlar, olasılıkla, yaklaşık 10 yatalızlığın yaklaşık 7'sinde, yaşamı yaşanamayacak kromozom anomalileri taşıyan cenin yüzünden anlaşılıyorlar.Dolayısıyla gerçekte, düşük düşürmeyi engelleyemezsiniz - ancak gebe kalmayı isteyen çiftler veya gebeliğin ilk evrelerinde bebeği kaybetme riskini azaltmak için bazı önlemler alabilirsiniz.

Sigara içmeyin

Japonların araştırmasına göre , eşleri günde 20 sigara fazla sigara içen gebe kadınların neredeyse üçte birinin bebeklerinialtı hafta içinde kaybettiğini, bunun da eşleri sigara içmeyenlerin beşte birinde olduğunu tespit ettiler. Bilim adamları, bulguların sigaranın erkeklerdeki spermlerle karışabileceğini söylediğini belirtti.

Sağlıklı Yaşam

Aşırı derecede ya da fazla kilolu olmak, düşük yapma riskini önemli ölçüde artırabilir. UK araştırma da hamileliğin erken dönemlerinde obez kadınlarda fetal ölümlerinin iki kat arttığını göstermiştir. Bununla birlikte, bilim adamları , kadınlar takviyeleri alır ve taze meyve ve sebze yerse bu riskin önemli ölçüde azaldığını söylüyor.


30 yaşın altında, 10 gebelikten birinde düşük
35-39 yaşlarında, 10 gebelikte ikiye kadar düşük düşükle sonuçlanacak
45'in üzerindeyse, tüm gebeliklerin yüzde 50'den fazlası düşük yapacaktır
Fransız araştırma doğurganlık sorunları ile 12.000 çiftlerin adam daha yaşlı 35 yaşındayken, gebelik oranları düştü sadece bulundu, ancak düşük oranlar yükseldi.

Çikolata yiyin

Her zaman tavsiye bu olsa da, taze meyve ve sebzelerle dolu bir diyetin yüzde 46 oranında düşük yapma riskini azalttığı bulundu.


Stresten uzak durun

Birçok çalışma aşırı stresin düşükle bağlantılı olduğunu ve boşanma, ailenin ölümü ya da travmatik bir olaya karıştığından bahsediyorlar.

Aynı çalışma yukarıda belirtilen oldukça stressiz ve dinlendirici hamilelik keyfini kadınların çocuk düşürmek için yüzde 60 daha az muhtemel olduğu bulundu.
 
Son düzenleme:

HemşireniZ

Aktif Üye
Üye
Düşüğü engellemek bazen mümkün olmayabilir. Fakat düzenli doktor kontrolleri olası riskleri erken teşhis edebilir. Bunun yanısıra gebenin dinlenmesi , hekimin verdiği ilaçlar, düşük riskini önleyecektir.
 

Melis ank

Aktif Üye
Üye
çikolatanın düşüğü engellediğini ilk defa duydum. birde ananasın düşüğü engellediğini okumuştum. Acaba doğrumu ananas düşüğü engelliyormu ?
 

Uzman SühaN

Administrator
Erken düşükler çok yaygındır. Hamile olduğunuzu fark etmeden önce düşük yapmanız olasıdır. Pozitif bir hamilelik testinden sonra gebeliklerin yüzde 10-20 si düşükle sonuçlanır. Çoğu düşükler gebeliğin ilk 12 haftasında gerçekleşir. Kromozom anormallikleri, uterus veya serviks problemleri düşük için en yaygın nedenlerdir. Vajinal lekelenme veya kanama ana belirtisidir . Düşük hamileliğin 20. haftasından önce bir embriyo veya fetüsün kaybedilmesi demektir. Buna ek olarak, kadınlar yaşlandıkça düşük yapma riski altındadır. Bir düşüğün belirtileri Vajinal lekelenme veya kanama, karında ağrı veya kramplar , ateş ve kusma dır. Gebeliğiniz de düşük riski varsa erken teşhis edilirse bu ilaçlarla önlenebilir. Yetersiz serviks durumu söz konusu ise cerrahi tedaviler gerekebilir. Birden fazla düşük yaptıysanız nedenini anlamak için genetik testi yapılabilir. Bir gebelik kaybı büyük yıkımdır. Gebeliğinizin sağlıklı ilerlemesi adına hekim kontrollerinizi aksatmayın.
 
Üst