Etiketler:
 1. TİTAN

  TİTAN *Melekler Mekanı*

  Kayıt:
  21 Eylül 2012
  Mesajlar:
  14.147
  Beğenilen Mesajlar:
  1.646
  Ödül Puanları:
  113

  Düşük Konusunda Tüm Bilgiler

  Konu, 'Gebeliğe Hazırlık' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  düşük yapmak düşük nedir
  düşük hakkında  Sevgili melekler, bebek isteyen çiftlerin en büyük korkularından biri düşüktür. Yapılan araştırmalara göre gebeliklerin % 50'sinin düşükle sonuçlandığı düşünülürse bu önemli ve üzerinde titizlikle durulması gereken bir olay halini almaktadır. Düşüklerin birçoğu kişinin ilk regl atlamasını yaşamadan ya da daha hamile olduğunun farkında olmadan gerçekleşmektedir. Farkındalık zamanında gerçekleşen düşükler ise hamilelerin sadece %15’inde yaşanmaktadır. Düşüklerin %80’inden fazlası ise, hamileliğin ilk 3 ayında gerçekleşmektedir.
  < Konu Resmi..>  Düşüğün semptomları nelerdir?

  Hafiften şiddetliye doğru artan kanama
  Keskin sancılar
  Alt karın bölgesinde ağrı
  Ateş
  Halsizlik
  Sırt ağrısı

  Eğer yukarıda belirtilen semptomlardan birini yaşıyorsanız, hemen kadın doğum uzmanınızla görüşmelisiniz demektir.
  Düşüğe neler neden olur?

  Düşüğün nedenleri tam olarak bilinmemekle birlikte, hamileliğin ilk 3 aylık süresinde düşüklerin bebekte oluşan kromozom anomalileri nedeniyle gerçekleştiği bilinmektedir. Çoğu kromozom anomalilerinin, anne ya da babanın sağlığı ile bir alakası bulunmamaktadır.

  Düşüğe neden olan diğer faktörler ise;

  Enfeksiyon
  Çevre ve çalışma yerinde bulunan riskler (yüksek oranda radyasyon ve toksik ajanlar)
  Hormonal problemler
  Dölyatağı abnormaliteleri
  Ehil olmayan rahim boynu (çabuk genişleyen, doğumdan önceki bir dönemde büyüyen rahim boynu)
  Hayat tarzının oluşturduğu faktörler (sigara içmek, alkol kullanmak, uyuşturucu kullanmak)
  İmmün sistem bozuklukları
  Bazı böbrek hastalıkları
  Kontrol altında olmayan diyabet
  Tiroit hastalıkları
  Radyasyon
  Bazı ilaçlar
  Şiddetli yetersiz beslenme

  Ayrıca, kadınların yaşları arttıkça düşük yapmak riskleri de artar. 40 yaşına gelen bir kadının hamileliğinde düşük yapma riski %25 oranında artar.

  Bebeğin düşmesine, stresin, fiziksel ya da cinsel aktivitenin neden olduğuyla ilgili ise bir kanıt yoktur.
  Düşük nasıl teşhis ve tedavi edilir?

  Doktorunuz pelvik bir muayene yaparak ve ultrason testi uygulayarak düşük yapıldığı kanısına varır. Eğer düşük tamamlanmış ve dölyatağı tamamen boşalmış ise genellikle başka bir tedaviye ihtiyaç duyulmaz ama dölyatağı tamamen boşalmamışsa, genişleme ve subgingival küretaj uygulanması gerekir. Bu prosedür sırasında serviks (dölyatağı boynu) genişletilir ve kalan plasental doku , dölyatağından nazikçe temizlenir. Bu işlem dışında, doktorunuz size uygun gördüğü ilaçları kullanmanızı da önerebilir.

  Eğer düşük olmamışsa ama anne adayı bu semptomları yaşıyorsa, doktor anne adayına birkaç gün yatak istirahati verir. Ayrıca doktorunuz sizi bir gece boyunca hastanede gözetim altında da tutabilir. Bu süreçte hamilelik hormon oranınızın kontrolü için kan testi yapılır ve monitörle durumunuz kontrol edilebilir.

  Genellikle kanama durduktan sonra anne adayı normal hayatına devam edebilir.

  Eğer kişi birden fazla defa düşük yaşamışsa, doktoru konu ile ilgili birkaç test yapma gereği duyabilir.
  Düşük yapıp yapmadığımı nasıl anlarım?

  Kanama ve rahatsızlık hissi düşüğün genel semptomlarıdır. Eğer ağır kanamanız, titremeniz, üşüme hissiniz ve ağrınız varsa, hemen doktorunuzu aramanız gerekmektedir. Bunlar, enfeksiyonun belirtileri olabilir.
  Düşüğün ardından tekrar hamile kalabilir miyim?

  Evet. Düşük yapan kadınların %85’i, düşük sonrası normal hamilelik ve doğum süreci yaşayabilmektedirler. Düşük yapmanız doğurganlık konusunda bir probleminiz olduğu anlamına gelmemektedir. Bir diğer yandan, kadınların %1-%2’si sürekli düşük yapma durumunu yaşamaktadırlar. Bazı araştırmacılar bunun nedeninin otoimmün bir tepki olduğunu düşünmektedirler.

  Eğer iki kere üst üste düşük yaşadıysanız, hamile kalma denemelerinize ara vermeli, doğum kontrol yöntemleri kullanmaya başlamalı ve durumla ilgili doktorunuza danışmalısınız.
  Tekrar hamile kalmayı denemeye başlamadan önce ne kadar beklemeliyim?

  Buna, doktorunuzla konuşarak karar vermeniz en doğrusudur.

  Düşük sonrası fiziksel ve psikolojik yardım almak son derece önemlidir ve her şeyden önce unutmamalısınız ki bu sizin suçunuz değildir.
  Düşük yapmak önlenebilir mi?

  Düşük yapmanın önüne genellikle geçilemez. Çünkü düşüklerin genellikle sebebi hamilelikte anormalliğin olmasıdır. Fakat spesifik bir problem önceden fark edilir ve test edilirse, bunun için başvurulacak tedavi yöntemleri de bulunabilmektedir.

  Bazı durumlarda annede olan bir hastalığın tedavisi, hamilelikte başarı şansını arttırabilmektedir.


   
Düşük Konusunda Tüm Bilgiler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Cilt bakımı konusunda bilgiler

  Cilt bakımı konusunda bilgiler

  Cilt Bakımı Soğuk kış günlerinde yıpranan cildini doğru bakım yöntemleri ile koruyabilirsin. Birkaç basit uygulama ile sen de güzel ve canlı bir cilde sahip olabilirsin. Cilt tipine uygun bakım Kuru Cilt • İnce gözenekli • Yanak kısımları pul pul ve kırmızı renkli • Hassas • Özellikle ağız ve göz çevresinde kırışıklıklar Neler Yapabilirsin? • Geceleri yüzün için yumuşak, sabun...
 2. Rize hakkında tüm bilgiler

  Rize hakkında tüm bilgiler

  rize çayı hakkında bilgi rizenin geçim kaynakları rize geçim kaynakları hakkında genel bilgiler İLİN ADININ KAYNAĞI : Rize'nin tarihi öncesi hakkında bilgilerimiz sınırlıdır. Yöreye hakim olan orman dokusu nedeniyle, Rize'nin tarih çağları ile ilgili bilgilere ışık tutacak arkeolojik bulgular da bu güne kadar ortaya çıkarılamamıştır. Rize'nin tarihi ancak komşu illerin ve bölgelerin...
 3. Düşükten Sonra Kadın Psikolojisi Hakkında Bilgiler

  Düşükten Sonra Kadın Psikolojisi Hakkında Bilgiler

  Bu konu; Düşükten Sonra Kadın Psikolojisi Hakkında Bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, büyük bir hevesle gebelik döneminin geçmesini bekleyen anne adaylarının karşılaştıkları sorunların başında düşükler gelir. Gebeliğin beklenmeyen bir şekilde sonuçlanması, özellikle ilk bebeklerini bekleyen çiftler başta olmak üzere çift için ve bilhassa da anne için aşılması zor bir durum haline...
 4. Kaç çeşit düşük vardır?

  Kaç çeşit düşük vardır?

  Düşük günümüzde hayli sık görülen bir problemdir ve gebeliklerin %15’indekarşılaşılmaktadır. Bu da demek oluyor ki her 20 gebe bayandan 3 tanesi bu istenmeyen durum ile karşı karşıya kalıyor. Oranın bu denli yüksek olması anne adaylarını korkutuyor olsa da bazı belirtileri önceden fark edebiliyor olmak müdahale edilmesine olanak sağlayacaktır. Hamilelikte Düşük riski genel olarak hamileliğin...
 5. Düşükle ilgili merak edilen tüm sorular

  Düşükle ilgili merak edilen tüm sorular

  Düşük hamileliğin 20. haftasından önce bebeğin kaybedilmesidir- en çok ilk 12 haftada oluşur. Düşükler fark edilen gebeliklerin yüzde 15?inde oluşur, ve şaşırtıcı bir şekilde bütün hamileliklerin yüzde 50?sinde oluşur. Düşük yapan kadınların yüzde 85 kadarı bir sonraki seferde sağlıklı bir hamilelik geçirirler. Düşükle başa çıkmaya çalışırken uzman cevapları kadar düşük yapmış kadınlardan...

Sayfayı Paylaş