Düşük neden olur ? Düşük belirtileri nelerdir ?

Uzman SühaN

Administrator
Düşük neden olur ? Düşük belirtileri nelerdir ?
Düşük yapma, kadınların hayatındaki en kötü deneyimlerden biridir.Bir çocuğu kaybetmek hem fiziksel hem de duygusal olarak sarsıcıdır. Bir düşük sonrası yaşamınızı gözden geçirirsiniz. Acaba düşük yapmama ne sebep oldu? İçtiğim kahveler, tükettiğim besinler,yoğun egzersiz yapmam acaba bunlar düşük yapmanın nedenleri olabilir mi diye kendinizi sorgulayabilirsiniz. Düşüğün olması için bir çok neden var ve bunların çoğu kontrolünüz dışındadır. Düşük, düşük neden olur, düşüğün sebepleri,düşük önlenebilirmi gibi soruların yanıtlarını tüm detayları ile makalemizin devamında bulabilirsiniz. İşte düşük yapma ile ilgili gerçekler !düşük yaptığımı nasıl anlarım.jpg
Düsükler en çok kaçıncı haftada olur ? İkinci trimesterde bir düşük, özellikle 12 ila 20 gebelik haftası arasında gerçekleşen bir gebelik kaybıdır. Trizomi gibi kromozomal anormallikler , hemen hemen tüm gebelik kaybı formlarının ana nedenlerindendir . İkinci üç aylık dönemdeki düşükler, zamanın dörtte biri kadar olan bu anormalliklerden kaynaklanmaktadır. Düşük, depresyon, öfke, korku ve suçluluk gibi uzun süren duygusal yankıları olan inanılmaz derecede yıkıcı bir olay olabilir, ancak bir hamilelik kaybının en zor yanlarından biri, bunun sebeplerini çevreleyen tam bir bilgi eksikliğidir.Çoğu durumda, özellikle erken düşüklüklerde , neyin yanlış gittiğini tam olarak belirlemek zor olabilir . Kanama olmadan düsük olur mu ? Gebelik döneminde görülen kanama ve lekelenmeler istenmeyen bir durumdur. Düşüğün ilk belirtiside kanama olmasıdır. Ancak kanama olmadan da düşük gerçekleşebilir.
Düsük nasıl hissedilir ? Düşük belirtileri arasında kanama , makata kadar vuran ağrılar sancılar ve kasılmalar vardır. Aynı zamanda bu septomlara ateş eşlik edebilir. Bel ve sırtınızda ağrılar olabilir. Bu septomlara sahipseniz mutlaka en kısa zamanda bir kadın doğum uzmnaına görünün.Düşükler Neden Olur?Gebelik kaybının en yaygın nedeni, fetüsün normal bir şekilde gelişmesini imkansız kılacak olan kromozomlardaki bir problemdir.Ağır kaldırmak düşüğe neden olurmu ? Gebelere gebelilk süresinde ağır eşya kaldırmamalrı, vücudu zorlayan egzersizlerden kaçınmaları öneriliyor.


Düşüklere katkıda bulunabilecek diğer faktörler şunlardır:

annede tiroid hormonu gibi anormal hormon düzeyleri

kontrolsüz diyabet

radyasyon veya toksik ajanlar gibi çevresel ve işyeri tehlikelerine maruz kalma

bazı enfeksiyonlar

rahim anormallikleri

Yetersiz serviks,

akne ilacı Accutane gibi bazı ilaçlar


Bazı davranışlar düşük yapma riskini de arttırır. Örneğin, sigara içmek nikotin ve diğer kimyasal maddeleri kan dolaşımına sokar, fetüsün daha az oksijen almasına neden olur ve hamileliği kaybetme şansını arttırır. Alkol ve uyuşturucu kullanımı da düşüklere neden olabilir.

düşük belirtileri nelerdir.jpg
Düşükler Önlenebilir mi?Düşükler genellikle önlenemese de, sağlıklı bir hamilelik olasılığınızı artırmak için önlemler alabilirsiniz :

Bol miktarda folik asit ve kalsiyum içeren bir diyet yapın .

Günlük doğum öncesi vitaminleri alın.

Doktorunuz onaylıyorsa düzenli olarak egzersiz yapın.

Sağlıklı bir kiloyu koruyun (fazla kilolu veya çok zayıf kadınların düşük yapması daha muhtemel olabilir).

Uyuşturucu ve alkolden uzak durun.

Şarküteri etlerinden ve beyaz peynir gibi listeriyoz taşıyabilecek diğer gıdalar gibi pastörize edilmemiş yumuşak peynirlerden kaçının .

Kafein alımını sınırlayın.

Sigara içmeyin .

Aldığınız tüm ilaçlar hakkında doktorunuzla konuşun. Doktorunuz size aksi belirtmediği sürece, hamilelik sırasında bir çok reçeteli ve reçetesiz satılan ilaçlardan kaçınılmalıdır.

Karın travmasına neden olabilecek etkinliklerden kaçının.

Bulaşıcı hastalıklara karşı aşı olun ve ailenizin tıbbi ve genetik tarihini öğrenin.

Tüm planlanmış doğum öncesi randevularınıza gidin ve endişelerinizi doktorunuzla görüşün.

Ateşiniz varsa, kendinizi hasta hissediyorsanız, cenin hareketlerinde azalma hissederseniz veya kanamanız lekelenmeniz kramplarınız varsa , doktora görünün.

düşük kaçıncı haftada olur.jpg
Bir kromozomal anormallik, sperm yumurtayı döllendiğinde, ortaya çıkan embriyonun yanlış sayıda kromozom içerdiği veya hücre bölünmesinde kromozom parçalarının kaybolmasına veya yanlış kopyalanmasına neden olan hatalar olduğu anlamına gelir. Bu anormallikler düşüğe neden olabiliyor.Bazı kromozomal anormallikler, en sık görülen Down sendromu türü olan trizomi 21 gibi yaşamla uyumluyken, diğer kromozomal hastalıklar yaşamla uyumsuzdur. Kromozomal anormalliklerin neden olduğu düşüklerin, 35 yaşından büyük kadınlarda daha sık meydana geldiği görülmüştür.Tiroid bozuklukları kısırlığa neden olabilir veya tekrarlayan düşüklere neden olabilir.Sigara içmenin önemli bir sağlık riski olduğunu biliyoruz. Birçok kanser türü, akciğer hastalığı, kalp hastalığı, yüksek tansiyon ve felç riskini artırır. Sigara içen kadınların kısırlık yaşamaları veya düşük yaşamaları , erken doğum yapmaları muhtemeldir.Listeria ve salmonella gibi gıda kaynaklı hastalıklar , düşük yapma riskinin artmasıyla ilişkilidir . Hamilelere rutin olarak az pişmiş etler ve pastörize edilmemiş peynirler gibi en yaygın tehlikeli bakteri kaynakları olan yiyeceklerden uzak durmaları öneriliyor.Sigara içmek gibi, obezite, artan kalp hastalığı, diyabet ve belirli kanser türlerinden, erken doğum , preeklampsi, gebelik diyabeti ve her türlü hamilelik kaybı gibi hamilelik komplikasyonlarına kadar birçok sağlık problemiyle ilişkilendirilmiştir . Obezitenin gebelik kaybıyla bağlantılı tüm nedenlerini anlamıyoruz, ancak tüm dünyadaki çalışmalar aynı sonuçları buluyor. Obez olan kadınların bebeklerini kaybetme riski çok yüksektir.Sağlıklı bir diyet yemek, sadece kilo vermeye çalışan kadınlar için bir endişe değil. Araştırmalar, meyveler, sebzeler ve tam tahıllar açısından zengin bir diyetin hamilelik komplikasyon riskini azaltabileceğini söylüyor.Doğum öncesi bakımı henüz başlamadıysanız , mümkün olan en kısa sürede yapmalısınız.Çünkü sahip olduğunuz bir hastalık düşük yapma potansiyelinizi artırabilir.( yüksek tansiyon, gebelik veya tip 2 diyabet, servikal veya uterus anomalileri, ya da cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar)Lupus, diyabet ve yüksek tansiyon gibi kronik sağlık problemlerinin tümü artan gebelik kaybı şansı ile ilişkilidir. Teşhis edilmiş kronik bir hastalığınız varsa, durumunuzu optimum kontrol altında tutarsanız, sağlıklı bir hamilelik için en iyi olasılıklara sahip olursunuz. Hamileyseniz veya hamile kalmaya çalışıyorsanız, durumunuzu nasıl en iyi şekilde kontrol edeceğiniz konusunda doktorunuza danışın .


Çoğu durumda düşük yapma önlenemez, çünkü bu bir kromozomal anormallik veya fetüsün gelişimi ile ilgili bir problemin sonucudur. Yine de, yaş, sigara içme, içme ve düşük yapma öyküsü gibi bazı faktörler, bir kadını hamileliğini kaybetme konusunda daha yüksek risk altında bırakır. Düşükler genellikle önlenemezken, kendinize dikkat ederek ve doktor kontrolünde düzenli olarak bulunarak gebeliğinizi yönetebilirsiniz. Tıbbi olarak yüksek risk altında olmasanız bile, hamile kaldığınızda, mutlaka hekim kontrolünde olmanız gerekir. Bazı kadınlar düşük belirtileri hissetmese de, izlenmeleri gereken bazı ortak nedenler vardır. vajinal kanama veya lekelenmekramplar, sırt ve karın bölgesinde ağrı, vajinadan gelen sıvı veya doku parçaları düşüğün işareti olabilir. Bu septomlara sahipseniz en kısa zamanda hekime görünün.


Tekrar gebe kalmayı düşünmek korkutucu veya stresli olabilir. Tekrar denemeden önce ne kadar beklemeniz gerektiğini de bilmiyor olabilirsiniz.İlk adım, başka bir hamilelik için duygusal olarak hazır olduğunuzdan emin olmaktır. Ayrıca yeni bir gebelik planı öncesi vücudunuz gebeliğe hazırmı diye araştırmak gerekir. Bu durumda doktorunuzun onayını almanız faydanıza olacaktır. Sizin için doğru olanı bulmak ve ihtiyacınız olan desteği almak önemlidir.Ayrıca birden fazla düşük öykünüz varsa bu doktora belirtilemeli ve araştırılmalıdır. Altta yatan neden teşhis ve tedavi edilmelidir. Bir düşük yapılırsa herhangi bir tedavi gerekmez. Ancak nadiren rahim tamamen boşalmayabilir (eksik düşük) ve bir kürtaj prosedürü gerekir. Düşük yaptığınızdan şüpheleniyorsanız mutlaka bir hekime görünün..
 
Üst