1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.652
  Beğenilen Mesajlar:
  2.419
  Ödül Puanları:
  113

  Düşük nedenleri ve tedavisi

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  İlerleyen yaşla birlikte anne adayında yüksek tansiyon, diyabet, böbrek ve kalp hastalıkları gibi ciddi sağlık sorunlarına daha fazla rastlanıyor. Ayrıca bu yaşlarda hamilelikte yüksek tansiyon, hamilelik diyabeti ve embriyolarda kromozom bozukluklarının görülme sıklığında da artış oluyor. Tüm bunlar da düşük doğum, erken doğum, büyüme geriliği ve Down Sendromlu bebek doğurma risklerini artırıyor.

  Yapılan çalışmalara göre; 20’li yaşlardaki kadınlarda düşük doğum riski yüzde 10-15 iken bu risk 40-44 yaş arasındaki kadınlarda yüzde 35’e, 45 yaş ve sonrasında ise yüzde 50’ye kadar yükseliyor. Yaşla birlikte düşük olasılığındaki bu artış kısmen embriyolarda daha fazla kromozom bozuklukları oluşmasından kaynaklanıyor. İleri yaştaki anne adaylarında özellikle ilk 2.5 ayda düşük doğum riski daha yüksek. Bu erken kayıpların önemli bir kısmını önlemek pek mümkün değil. Ancak kayıpların yüzde 60-70’inde embriyo/fetus’ta ciddi genetik veya yapısal sorunlar olabildiği düşünüldüğünde aslında belki de bu erken kayıplar bir yönü ile faydalı. Yani, bir nevi doğal seleksiyon oluyor. Ancak hemen kaygılanmaya gerek yok, çünkü günümüzde hemen her soruna karşı bir çözüm var. Önemli olan anne adaylarının düzenli takiplerini ve gereken testleri zamanında yaptırmaları.


  < Konu Resmi..>
  Testler Yapılırsa Down Sendromundan Kaygılanmaya Gerek Yok
  Yaşla birlikte hamilelikte Down Sendromu gibi kromozom anomalisi oluşma riski artıyor. Ancak 40 yaşında bu risk 70’de 1 (tüm kromozom anomalileri hesaba katılırsa 35’de 1), 45 yaşında bile risk 20’de 1 (tüm kromozom anormallikleri hesaba alınırsa 10’da 1) oluyor. Bu da şu anlama geliyor, 40 yaş üstü tüm hamilelere 11.-14. haftalar arasında koryon villüs örneklemesi (fetusun eşinden örnek alınması) ya da 15-20. hafta arası amniyosentez yapıldığında sonuç yüzde 90 ve üzeri olasılıkla normal çıkacak ve sonrasında hamileliğe güvenle devam edilebilecek. Üstelik testler tecrübeli ellerde yapıldıkları takdirde risk ancak 200’de 1 ile 1000’de 1 arasında seyrediyor.
  İleri Yaş Hamileliğindeki Önemli Riskler


  • Hamilelik Diyabeti: 35 yaş üzeri kadınlarda hamilelik diyabeti riskinin kabaca 2 kat arttığı kabul ediliyor. Hamilelik diyabeti olgularında iri bebek doğurma sıklığı artıyor. Ayrıca diyabetik anne bebeklerinde yenidoğan döneminde solunum sıkıntısı, kan şekeri düşmesi (hipoglisemi), bilirubin yükselmesi (yenidogan sarılığı) gibi sorunlar da daha fazla görülüyor. Kan şekerlerinin diyet, egzersiz, ilaç ya da insülin tedavisi ile sıkı kontrol altına alınmasıyla ve hamilenin yakın takibiyle normal hamilelerden farksız derecede iyi sonuçlar alınıyor.
  • Erken Doğum: Çalışmalarda; 40 yaş ve üzeri hamilelerin 20-30’lu yaşlardaki hemcinslerine göre daha sık erken doğum (37 haftayı tamamlamadan doğum) yaptıkları saptandı. Erken doğum tehdidi tespit edildiğinde gerekli önlemlerin alınması, örneğin anneye bebek için akciğer geliştirici steroidlerin uygulanması yenidoğanların yaşam şansını artırıyor.
  • Düşük Ağırlıklı Bebek: Bazı çalışmalar 40 yaş üstü hamilelerin düşük doğum ağırlıklı, yani 2500 gram ve altı bebek doğurma risklerinin de daha fazla olduğunu bildiriyor. Sigaranın bırakılması, kafeinli içeceklerin azaltılması gibi bazı davranış değişiklikleri önemli faydalar sağlayabiliyor.
  • Büyüme Geriliği: Doç Dr. İbrahim Bildirici, Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi Perinatoloji bölümündeki meslektaşlarının yayınladıkları çalışmada, 40 yaş üzerindeki hamilelerde anne karnında büyüme geriliğinin 3 kat daha fazla görüldüğünü saptadıklarını belirtti. Doç. Dr. Bildirici, böyle bir durum varlığında perinatolog olarak bu bebeklerin yakın takibi ve doğumun zamanlamasında meslektaşlarına gerekli desteği sağladıklarını ifade ediyor.
  • Ölü Doğum: Yapılan birkaç çalışma 40 yaş üzerindeki kadınların 20’li yaşlardaki kadınlara göre ölü doğum yapma risklerinin de 2-3 kat arttığını gösterdi. Halen 40 yaş üzeri kadınlardaki ölü doğumlardaki artışın sebepleri tam olarak bilinmiyor. Doç. Dr. İbrahim Bildirici özellikle 32 hafta üzerindeki hamilelerin bebek hareket takibi konusunda bilgilenmelerinin ve şüphelendikleri durumda zaman kaybetmeden doktorlarına başvurmalarının önemine işaret ediyor.
  • Plasenta Sorunları: Plasentanın aşağıya rahim ağzı üzerine yerleştiği durum genç hamilelere göre 30’lu yaşların sonunda 2, 40’lı yaşlarda ise 3 kat daha fazla görülebiliyor. Bu durum bazen ciddi kanamalara yol açabiliyor, bu da anne ve bebek için risk oluşturabiliyor. Mümkün olursa, zamanı geldiğinde kan hazırlığı ve planlı sezaryen ile bu olgularda doğum gerçekleştiriliyor.


   
Düşük nedenleri ve tedavisi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Düşük nedenleri ve merak edilenler

  Düşük nedenleri ve merak edilenler

  Düşük nedenleri ve merak edilenler Gebeliğin ilk aylarında sık rastlanan apansız düşüklerin nedeni, çoğunlukla dölütteki ciddi sakatlıklar ve kromozom bozukluklarıdır. Yinelenen düşükler, yani bir kadının üst üste düşük yapması, genellikle ya ölüme yol açan kalıtımsal bir uyumsuzluğun ya da annenin üreme organlarındaki bir bozukluğun belirtisidir. Bunların dışında, istenmeyen bir...
 2. Düşük Yapmanın Nedenleri ve Önlemler

  Düşük Yapmanın Nedenleri ve Önlemler

  hamilelikte lenfosit düşüklüğü gebelikte lenfosit düşüklüğü düşük önleyici ilaç düşük önleyici ilaçlar Kadınlara kocalarından düşük aşısı yapıyoruz! Düşük yapan kadınların bağışıklık sistemlerinde bir sorun varsa, onlara eşlerinden alınan kanla üretilen bir aşı yapılıyor. Dr. Seval Taşdemir, birçok kadının bu aşı ile anne olduğunu söylüyor... Ferti-Jin Tüp Bebek ve Kadın Sağlığı Merkezi...
 3. Hamilelikte tansiyon düşüklüğü nedenleri ve tedavisi burada melekler

  Hamilelikte tansiyon düşüklüğü nedenleri ve tedavisi burada melekler

  Gebelikte Tansiyon Düşüklüğü Tedavisi Gebelikte Tansiyon Düşüklüğü Nedenleri Merhaba Sevgili Melek'ler ve gebelikte tansiyon sorunu çeken siz sevgili misafirler, bu yazımızda gün içersinde bize gebelikte tansiyon düşükülüğü tedavisi nasıl olmalı diyen misafirimizin sorunu yanıtlıyor ve gebelik sorunları arasında yer alan tansiyon problemlerini konu alıyoruz. Gebelikte düşük tansiyon...
 4. Düşüğü engellemenin yolları varmı ?

  Düşüğü engellemenin yolları varmı ?

  Düşük, ayırt edilmeyen, acımasız bir olaydır. Ancak, hamileliği kaybetme riskini azaltabilen birkaç değiştirilebilir yaşam tarzı faktörü de vardır. Düşük nedir,düşük nedenleri,düşük belirtileri,düşük tedavisi hakkındaki tüm ayrıntılar makalemizin devamın da. Düşüğün sık görülen nedenlerinden biri genetik faktörler . Günümüzde düşük Karşılaştırmalı Genomik Hibridizasyon yöntemi ile...
 5. Düşükmü yapıyorum? ( Düşük belirtileri )

  Düşükmü yapıyorum? ( Düşük belirtileri )

  Her gebelik mutlu sonla noktalanmaz.Gebelik erken dönemde düşükle sonuçlanabilir. Düşük yapma anne adayı için çok kötü bir deneyimdir. Düşükte en sık görülen bulgu vajinal kanamadır.Kanama açık pembeden kahverengiye, siyah kandan parlak kırmızıya kadar değişebilir.Bununla birlikte, hafif vajinal kanama gebeliğin ilk üç ayında nispeten yaygındır ve mutlaka düşük yapmakta olduğunuz anlamına...

Sayfayı Paylaş