Düşük sperm sayısı nasıl artırılır ?

  • Konbuyu başlatan Uzman SühaN
  • Başlangıç tarihi
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Düşük sperm sayısı nasıl artırılır ?
Günümüz de infertilite sorunları gittikçe yaygınlaşıyor. Erkek fertilitesini artırmanın ve doğal olarak sperm sayısını artırmanın yollarını öğrenmek ve erkek verimliliğini etkileyebilecek yaşam tarzı faktörlerini anlamak için okumaya devam edin. Bu makalenin devamın da sperm,sperm sayısı artırma,normal sperm sayısı,sperm sayısı nasıl artılır hakkın da bilgileri bulabilirsiniz.


sperm sayısı.jpg


Çiftlerin yaklaşık yüzde 15 i gebelik sorunları yaşıyor ve bu oran gittikçe artıyor. İnfertilite, herhangi bir kontraseptif kullanmadan düzenli bir ilişki sonrasında gebeliğin oluşşmaması olarak tanımlanır. Erkekler bu sorunun sorumluluğunun en az yüzde 40 ından sorumludur.Semen, mililitrede 15 milyondan fazla sperm içerdiğinde verimli olur. Sperm üretimine müdahale eden sayısını düşüren bir çok faktör vardır.


Neyse ki, sperm sayınızı artırmak için atmanız gereken birçok adım var.İyi bir testin sonuçları, sağlıklı hareketlilik ve morfolojiye sahip 20 milyon sperm veya daha fazla sperm sayılabilir. En düşük seviyeler 20 milyon spermden daha azdır. Sperm seviyenizin düşük olduğunu , hareketlilik, motilite veya morfoloji ile ilgili sorun yaşıyorsanız, bu makale size sperm sayısını ve sağlığını iyileştirmek için kullanabileceğiniz bazı doğal terapileri paylaşacaktır.


Düşük sperm sayısının ve erkek infertilitesinin pek çok potansiyel nedeni vardır.Yaşam tarzı, beslenme şekli,sigara içmek,alkol tüketmek,aşırı ısıya maruz kalmak, vs gibi durumlar sperm sayısını düşürebilir.Beslenmenin sperm sağlığı ve erkek doğurganlığı üzerinde büyük etkisi vardır. Düşük sperm sayısı, çinko eksikliği veya vitamin eksikliği gibi faktörlerle bağlantılıdır. Bu nedenle, bazı beslenme değişiklikleri yapmak, sperm sayısını arttırmanın harika bir yolu olabilir.


Sperm hareketliliği için sarımsak

Sarımsak çok güçlü bir antioksidandır. Sperm sayınız düşükse sarımsak tüketebilirsiniz.


Sperm sayısı için ceviz

Omega-3 yağ asitleri sperm sayısını ve kan akışını artırır.Omega-3 yağ asitlerinin diğer iyi kaynakları yengeç, somon, tavuk ve kabak çekirdeğidir.


Testosteron için Ginseng

Bu afrodizyak kökü, infertiliteyi yüzlerce yıldır tedavi etmek için kullanılmıştır. Eşinize düzenli olarak ginseng çayı içirerek sperm sayısını artırabilirsiniz.


Diyet geliştirin

Bol miktarda taze meyve, sebze, kepekli tahıl ve baklagiller almak doğurganlığı artırmaya yardımcı olabilir. Ayrıca tütün, rafine edilmiş karbonhidratlar, kahve, çay, alkol ve yapay katkı maddeleri içeren yiyeceklerden kaçının.

İdeal kilonuzu koruyun. Erkeklerde gıda yoksunluğu, cinsel dürtü kaybına ve kısırlığa yol açan üreme dokusunda yapısal değişikliklere neden olur.


Selenyum

Selenyum, sperm oluşturulması için gereklidir. Çalışmalarda, düşük sperm sayısına sahip erkeklerin de düşük selenyum seviyeleri bulunduğu tespit edilmiştir.


Sağlıklı besinleri tüketin

Bol miktarda taze meyve, sebze, kepekli tahıl ve baklagiller almak doğurganlığı artırmaya yardımcı olabilir. Ayrıca tütün, rafine edilmiş karbonhidratlar, kahve, çay, alkol ve yapay katkı maddeleri içeren yiyeceklerden kaçının. İdeal kilonuzu koruyun. Erkeklerde gıda yoksunluğu, cinsel dürtü kaybına ve kısırlığa yol açan üreme dokusunda yapısal değişikliklere neden olur.


Stres seviyelerini azaltın

Stres cinsel işlevlerinizi düşürebilir ve sperm üretimini azaltabilir.Kendinizi sakin hissetmenizi sağlamak için gün boyunca gevşeme teknikleri uygulamayı deneyin. Düzenli olarak yoga ve meditasyon uygulayarak veya koşu veya yüzmeye devam ederek zihin ve bedeninizi sağlıklı tutun.


Alkolden uzak durun

Alkol karaciğer işlevini etkiler ve bu da östrojen düzeylerinde çarpıcı bir artışa neden olur. Testosteron, doğrudan sperm sağlığı ve sperm üretimiyle bağlantılı olduğundan, bu iyi bir durum değildir. Günde iki içki bile sperm üretimi üzerinde uzun vadeli etkilere sahip olur.İlaçlara karşı dikkatli olun


Bazı ilaçlar sperm sayısının azalmasına ve hatta kalıcı infertiliteye neden olabilir. Eğer sperm üretimi sizin için büyük bir endişe ediyorsa, doktorunuza sormanıza izin verilen ilaçların sperm sayısınızı etkileyip etkilemediğinden emin olun


Beslenme takviyeleri alın


Erkekler için doğurganlığı artırmak için en önemli tamamlayıcı besinler vitamin C ve çinkodur.Yüksek çinko kaynakları, istiridye, organ eti, yağsız sığır eti, hindi, kuzu, ringa balığı, buğday tohumu, baklagiller ve fıstıkları içerir.


Bu makale, erkeklerde gelişmiş doğurganlık ile ilişkili olan bazı temel yaşam tarzı faktörlerini, gıdaları, besin maddelerini ve takviyelerini ele almıştır. Sperm sayınızın düşük olduğun dan eminseniz yukarıda yer alan bilgileri uygulamanızı öneririz
 
Melis ank

Melis ank

Aktif Üye
Üye
düşük sperm sayısı için en çok önerilen besin takviyeleri arasında keçi boynuzu var. Aslında fındıkta sperm sayısını artırıyor . Özellikle de süte karıştırılıp tüketildiğinde. Birde hurma poleni düşük sperm sayısına iyi geliyormuş.Hurma poleni ile ilgili bilgiler aşağıda ki linkte yer almakta. Merak edenler linki ziyaret edebilir..

Hurma poleniyle hamile kalmak mümkünmü ?
 
Asistan Ufuk

Asistan Ufuk

Üye
Üye
Selamlar,

Ortalama sperm sayısı, 120 ila 350 milyon arasındadır. Düşük bir sperm sayısı, başına 40 milyonun altındadır. Düşük sperm sayımı veya yetersiz sperm motilitesi, kimyasal maddeler, radyasyon, ilaçlar, ağır metal maruziyeti, sigara kullanımı, aşırı alkol kullanımı ve kirlilik gibi çevresel toksinlere bağlı olabilir.Isı sperm üretimini de düşürebilir. sıcak banyo yapmak,sıkı iç çamaşırlar giymek sperm üretimini baskılayabilir. Erkekler için doğurganlığı artırmak için en önemli tamamlayıcı besinler vitamin C ve çinkodur. C vitamini spermleri fazlalaştırarak doğurganlık şansını arttırır. Yüksek çinko kaynakları, istiridye, sakatat, yağsız sığır eti, hindi, kuzu, ringa balığı, buğday tohumu, baklagiller ve fıstıkları içerir. Arginin, vücudun protein sindiriminden elde ettiği bir amino asittir. Sperm başında yüksek miktarlarda bulunur. Argininin besin kaynakları arasında fındık, çikolata, et, kümes hayvanları, balık ve süt bulunur.
 
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Sağlıklı bir diyetin hem erkeklerde hem de kadınlarda doğurganlığı artırabileceğine dair güçlü kanıtlar vardır. Sperm, yediğiniz şeylere özellikle duyarlıdır. Folat, selenyum, çinko ve çeşitli antioksidanlar dahil olmak üzere temel besin maddelerine ihtiyaç duyarlar. Gebe kalma kabiliyeti söz konusu olduğunda, erkek partnerin doğurganlığı, yaşanan zorlukların % 50'sine kadar sorumlu olabilir. Sperm sayısı çevresel faktörlerden, yaşam şeklinizden beslenmenizden kaynaklanabilir. Bir çok besin sperm sayısını artırıyor.Havuç antioksidan olan beta-karoten içerir. Serbest radikalleri nötralize ederek sağlıklı spermi korumaya yardımcı olurlar. Goji meyveleri iyi bir antioksidan kaynağıdır.. Oksidatif hasarla savaşırlar, erkek üreme organlarında optimal sıcaklık seviyelerini korurlar ve sperm üretimini iyileştirirler. Yumurta sperm hücrelerinin üretimini uyardığı bilinen iyi bir protein ve E vitamini kaynağıdır. Spermleri serbest radikal hasarından korur ve motilitelerini arttırır. Ginseng geleneksel tıbbi uygulamalarda kullanılan bir afrodizyak köküdür. Ginseng kullanımının testosteron düzeyleri ve sperm sayısını artırdığı görülmüştür. C vitamini bakımından zengin olan kuşkonmaz, spermi oksidatif hasara karşı korur ve sperm sayısını ve hareketliliğini artırır. Muz sperm üretme kabiliyetlerini artıran A, B1 ve C vitaminlerini içerir . Yapraklı yeşillikler, erkek doğurganlığında önemli bir rol oynayan folik asit açısından zengindir. Ayrıca, çalışmalar her gün yüksek oranda folik asit alan erkeklerin daha az sperm anomalisi şansına sahip olduklarını göstermektedir. Ispanak, brokoli, yeşil fasülye ve diğer koyu yeşil yapraklı sebzeler sperm sayısını arttırmaya yardımcı olabilir . Çinko spermi serbest radikal hasarından koruyabilir. Ayrıca, testosteronun östrojene dönüşmesini önleyerek libidoyu uyarır. Testosteron seviyelerini arttırır ve sperm sayısını ve motilitesini artırır . İstiridye büyük bir çinko kaynağıdır. Ayrıca, üreme sistemini uyarmada rol oynayan taurin ve glikojen gibi besinler içerirler. Araştırma bulguları, istiridye ekstresinin üreme kusurlarının önlenmesinde ve sperm üretiminin iyileştirilmesinde yardımcı olduğunu göstermiştir. Sığır eti aynı zamanda zengin bir çinko kaynağıdır. Çemen otu Azalmış libido ve düşük sperm sayısı için geleneksel bir ilaçtır.Düzenli zeytinyağı tüketimi sperm sayısını artırır. Kötü kolesterol seviyelerini düşürerek, testislere oksijen akışını uyararak ve sağlıklı sperm oluşumuna izin vererek hareket eder . Sağlıklı bir diyet, bedeninizi ve zihninizi taze tutar ve bunun kendisi bir afrodizyak olabilir.
 
I

incruzm

Forum Okuru
Eşiminde baya düşük çıktı bende burada yazılanları uygulayacağım umarım sperm sayılarında artış olur ve biz de bebek evlat sahibi oluruz tşk ediyorum sağolun.
 

Benzer İçerikler

Üst