gebe
 1. aysil

  aysil Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  3 Eylül 2010
  Mesajlar:
  77
  Beğenilen Mesajlar:
  22
  Ödül Puanları:
  0

  Düşünce hataları

  Konu, 'Kişisel Gelişim' kısmında aysil tarafından paylaşıldı.

  FİLTRELEME AŞIRI GENELLEME ETİKETLEME
  Filtrelemede temel aksaklık ; belirli bir bütünü bireyi olayı bir tek öğesine dayalı olarak diğer öğeleri ya saf dışı ederek ya da onlara seçici bir körlük geliştirerek değerlendirme yapmamızdır.

  Aşırı genellemede herhangi bir özellik bir bütünün ta kendisidir inancı yatar. Bir özellik performans ya da davranış hakkında verilecek hüküm bütünün diğer niteliklerini görmeden- bütün hakkında bir hüküm olarak kabul edilecektir. Aşırı genelleme ile değer biçen birisi sık sık asla her her zaman daimahiç kimse herkes kesinlikle gibi sözcükleri kolaylıkla kullanabilecektir.
  Çevremizin diline biraz kulak verecek olursak aşırı genelleme yoluyla nice etiketlemeler yapıldığını görebiliriz. ‘Ayşe’nin yüzüne bakılmaz’ ‘Kocam alçağın tekidir’ ‘Ali değerli bir insandır’ ‘Beceriksizin tekiyim’ vb. toptancı etiketlemeleri duymuşuzdur. Duymanın da ötesinde bu etiketlemeleri hem kendimize hem başkalarına uyguluyoruzdur.

  KUTUPLAŞMIŞ DÜŞÜNCE

  Herhangi bir konuda gösterdiğimiz başarı bizi Başarılı yapacak aynı konuda gösterebileceğimiz Başarısızlık bizi öbür kutupta Başarısız ilan ediverecektir. İlişkide bulunduğumuz bireylerle de aynı değerlendirme tarzını yürüttüğümüz zaman ilişkilerimizde yüksek oranda bir değişkenlik gözleyebileceğiz. Ahmet bir davranışıyla bir gün gözümüzde melek olabilirken bir başka gün canavar olup defterimizden siliniverecektir. Zamanla çevremiz bizim bu acımasız değerlendirme tarzımızdan tedirgin olup yavaş yavaş bizden uzaklaşabilir de. Ya biz? Biz de başkalarının bu acımasızlığı bize yöneltebileceklerinin bilincinde olarak olumlu kutupta kalabilmek için adeta yırtınacağız.


  ZİHİN OKUMA

  Zihin okuyorsak sürekli olarak sahip olduğumuzu varsaydığımız ve tiryakisi olduğumuz o BEN değerini çevremizdeki bireylerin sözlü ya da sözsüz davranışlarına bakarak sessiz sedasız ve kendi kendimize gelin güvey olarak tartıp biçiyoruz demektir. Zihin okuyucular iyi senaristtirler. Ufacık bir hareketten yola çıkarak kimin ne düşündüğünü ne hissettiğini ve ne yapacağını kafalarında bağlayıverirler. Zihin okuma yansıtma olarak bilinen bir sürece bağlıdır. İnsanların bizim gibi hissedip tepki göstereceklerine inanırız. Bu bakımdan insanları yeterince dikkatli gözleyip ve dinleyip onların bizden farklı olabileceklerini farketmeyiz bile.

  FELAKET TELLALLIĞI / FACİALAŞTIRMA

  Bizim için ufacık bir delikten kayığın batacağı anlamı çıkıyorsa facialaştırma yapıyoruz demektir. Bir baş ağrısı hızla yayılan bir beyin kanseridir. İşimizde bir Başarısızlığımız kapı dışarı atılmamız demektir. Bu liste uzar da uzar. Facialaştırma ve felaket tellallığı eğiliminde olan bir hayal gücünün sınırı yoktur. Felaket tellallığı kişinin değerini özellikle hatalardan uzak tutarak korumaya çalışacaktır. Zira hatamızın bizi başkalarının gözünde kötü bir yere götürme yada bir zayıflık işareti olma yada bizi aptal yapma gibi felaketlere götüreceğine çok güçlü bir şekilde inanmış olacağız.

  KONTROL YANILGISI

  Kimin neyi kontrol ettiğine ilişkin düşüncelerimizi temelde iki şekilde aksatabiliriz. Ya çevre bizi kontrol ediyor ya da biz çevreyi yanılgılarından birinde ısrar edebiliriz. Hangi kontrol yanılgısı olursa olsun BEN değerimizi riske attığımızı düşünecek ve onu korumaya çabalayacağız. Bir başkasının ihmali veya farklı tutumu sonucunda bir konuda Başarısızlığa uğradıysak başkalarını bizi Başarısız yapıyorlar diye suçlayacağız. Başkaları bize iltifatlar yağdırdığı sürece BEN değerimizin arttığını hissedeceğiz. Çevresel kontrol yanılgısının aşırı karşıtı kendimize atfettiğimiz kontrol yanılgısıdır. Buna göre çevremizdeki her şeyden başkalarının duygularından ve davranışlarından sorumlu bir BEN değerimiz olduğuna inanıyor olacağız.

  MELİ -MALI’LAMAK

  Bu aksak düşünce tarzında bizim için belirsizlik yoktur. Her şey açık ‘kanunlara’ bağlanmıştır. Hem kendimizin hem de başkalarının nasıl olmamız gerektiği konusu bazı kanunların denetimindedir. Nasıl değer kazanacağımızın yolu belirlenmiştir.

  . Bir alçakgönüllük dürüstlük onur cesaret ve fedakarlık abidesi olmalıyız.
  . Mükemmel bir eş öğrenci ebeveyn öğretmen insan vb. olmalıyız.... vb.
  İşte biz bu ve benzeri tonlarca kanunlara uymalıyız ki o BEN’imizden hem biz hem de başkaları hoşnut kalsın.
  alıntı

   
Düşünce hataları konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. affedilir hatalar

  affedilir hatalar

  ilişkilerde hata yapabiliriz. Bazı hatalar var ki, bunlar kolaylıkla affedilebilir. Bazıları ise kesinlikle affedilmemeli. Çünkü affederseniz, ona aynı hatayı bir kez daha yapma hakkı verirsiniz. İşte affedilebilecek ve affedilmeyecek hatalar... Affedilebilir hatalar : Küçük yalanlar: Henüz tanışma evresinde sizin ilginizi çekebilmek için söylediği yalanları affedebilirsiniz. Ya da...
 2. Windows Hataları

  Windows Hataları

  Merhabalar degerli misafirimiz, sitemizde toplu bir temizlik yapmak zorunda kaldik. Su anda gormek istediginiz konuyu maalesef sizlere sunamiyoruz. ilgili sayfamizin google siralamalarindan dusmesi icin gerekli algoritmik degerleri sitemize verdik. Verdigimiz rahatsizlik icin sizlerden ozur dileriz. Dilerseniz yukaridan sitemizin logosuna tiklayarak anasayfamiza gidebilir, Ya da ust sag...
 3. filmlerdeki hatalar...

  filmlerdeki hatalar...

  filmlerdeki hatalar way anasını johnny depp te adidas giyiyor [/ o devirde uçağın ne işi var [/ anladık kaliteli kıymetli ama bari çekimlerde çıkar
 4. Düşler

  Düşler

  Düşler, bir gecede dört beş kere olan, her seferinde 20 dakika süren ve uyku zamanının %20-25'ini kapsayan hızlı göz hareketleri (REM) yahut paradoksal uykuyla ilgilidir. Bu sırada alınan EEG kayıtları, bir uyuklama halindeki EEG kayıtlarını andırır ve 4-10 c/san, dalgalardan oluşur. Ortodoks uykunun tersine, REM uykusundan uyanan hastalar düş gördüklerini söylerler ve bu düşleri uzun uzun,...
 5. *düşümde * düştün*

  *düşümde * düştün*

  Merhabalar degerli misafirimiz, sitemizde toplu bir temizlik yapmak zorunda kaldik. Su anda gormek istediginiz konuyu maalesef sizlere sunamiyoruz. ilgili sayfamizin google siralamalarindan dusmesi icin gerekli algoritmik degerleri sitemize verdik. Verdigimiz rahatsizlik icin sizlerden ozur dileriz. Dilerseniz yukaridan sitemizin logosuna tiklayarak anasayfamiza gidebilir, Ya da ust sag...

Sayfayı Paylaş