1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Düşünenlere Tüp Bebek Tedavisi Riskleri Varmı Sorusunun Cevabı

  Konu, 'Tüp Bebek Özel Bölüm' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  Tüp Bebek Riskleri Varmı Tüp Bebek Tedavisinin Riskleri Varmıdır


  Doğal yollardan bebek sahibi olamayanlar için en son çözüm tüp bebek yöntemidir melekler. Ancak elbette ki insanın aklına yapılan tedaviler sırasında alınan ilaçların bünyeye herhangi bir yan etki yapıp yapmadığı gelir. Bu yazımızda tüp bebek düşünen meleklerimiz ve sayın misafirlerimiz için tüp bebek tedavisinin riskleri var mı sorusunun cevabını vermeye çalışacağız..


  [​IMG]


  Evet vardır ama hep bilinegelen, korkulagelen şey vardır. Tüp bebek ilaçları kanser yapar mı? Rahatlıkla şunu söyleyebiliriz ki bugüne kadar yapılan çalışmalar kanserle tüp bebek tedavi arasında hiçbir ilişki bulamamıştır.

  Ancak çocuğu olmayan hanımlarda özellikle yumurtalık kanser riski biraz daha fazla yani o riskli grupta, tedavi değil. Tedavi esnasında ilaçlara aşırı yanıt verilmesi veya fazla ilaç verilmesiyle over hiperstimülasyon sendromu dediğimiz bir tablo oluşuyor.

  Yumurtalıklar aşırı büyüyor, karında su toplanıyor, idrar miktarı azalıyor, kilo hızla artıyor, kan koyulaşıyor veya kan pıhtılaşma riski artıyor. 1/1000 olasılıkla böyle bir risk söz konusu, çok nadiren iltihap olabilir ve yine şu sorulabilir; tüp bebekle doğan çocukların özürlülük riski daha mı fazladır diye.

  Kabaca bugüne kadar yapılan çalışmalar fazla olmadığı yönünde değerlendirme şeklinde çıktı ancak şu var; eğer problem erkekte ise, erkek tohum hücresi çok az çıkıyorsa, doğacak çocuk erkek ise %5 civarında aynı sorun erkeğe geçebiliyor, böyle bir risk vardır.
   
Düşünenlere Tüp Bebek Tedavisi Riskleri Varmı Sorusunun Cevabı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kızlar Tüp Bebek Riskleri Varmıdır

  Kızlar Tüp Bebek Riskleri Varmıdır

  Tüp Bebek Riskleri Varmıdır? Merhaba hanımlar acaba tüp bebek tedavisi riskleri var mı? Ablam tüp bebek tedavisi görecek ama ailecek biraz endişe ediyoruz belki riskleri vardır diye, her hangi bir riski ya da yan etkisi var mı? Aranızda tüp bebek yaptıranlar varsa lütfen cevap versin.
 2. tüp bebek tedavisi olanlar-- yada olmayı düşünenler 2012

  tüp bebek tedavisi olanlar-- yada olmayı düşünenler 2012

  arkadaşlar merh. ben 2 gün önce tüp bebek transferi yaptırdım. şimdi beklemedeyim... ve dinlenmedeyim :) buradaki tüp bebek forumlarına baktım hep 3-5 yorumda kalmış benim gibi beklemede olan yada yaptıracak olan varsa ben buradayım ve sohbetinizi bekliyorum...
 3. Tüp Bebek Konusunda Merak Edilen Sorular ve Cevapları

  Tüp Bebek Konusunda Merak Edilen Sorular ve Cevapları

  tüp bebek, tüp bebek tedavisi, tüp bebek soru cevap Sevgili melekler, üzücü, ancak ne yazıkki ülkemizde yaklaşık 1.5 milyon çift çocuk sahibi olma konusunda sorunlar yaşıyor. Bu problemlerin pek çok sebepleri var ve her geçen gün gelişen teknoloji, bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin umutlarını yeşertiyor. Biz de bu sayfamızda çiftlerin tüp bebek konusunda merak ettikleri soruları ve...
 4. TÜP BAĞLATMANIN RİSKLERİ VARMI?

  TÜP BAĞLATMANIN RİSKLERİ VARMI?

  tüp bağlatma işlemi kimlere yapılır,tüpleri bağlatmanın sakıncaları varmır,tüpleri bağlatmanın zararı varmı,tüpleri bağlatmanın riskleri,tüpleri bağlatmanın yanetkileri hakkında bilgiler Tüp bağlatma (tüp ligasypnu) işleminin kadın üreme organları veya diğer organlar üzerinde bir yan etkisi yoktur ancak bu işlem basit de olsa bir ameliyattır ve her ameliyat gibi bazı riskleri vardır. Her...

Sayfayı Paylaş