Etiketler:
 1. THESECRET

  THESECRET "Adalet olunca yiğitliğe lüzum kalmaz"

  Kayıt:
  16 Temmuz 2014
  Mesajlar:
  2.146
  Beğenilen Mesajlar:
  225
  Ödül Puanları:
  63
  Şehir:
  İstanbul

  Duvar Kağıdı Nasıl Sökülür ?

  Konu, 'Tüm Bilgiler' kısmında THESECRET tarafından paylaşıldı.

  duvar kağıdı nasıl sökülür,duvar kağıdı nasıl çıkarılır,duvar kağıdı duvardan nasıl çıkartılır,duvar kağıdı yapışkanı nasıl çıkar,duvar kağıdı nasıl kolay çıkarılır,duvar kağıdı sökme hakkında bilgiler
  < Konu Resmi..>


  Duvar kağıtlarınızın miadı dolduğun da veya vazgeçip badanaya dönmek istediğiniz de ,hepimizi düşünürken bile usandıran duvar kağıdı sökme işlemi , kenarından tutup çekmekle halledilebilecek bir iş olsaydı ama ne yazık ki duvar kağıdı sökmek epey zahmetlidir. Evin görünümü yenilemek, eskiyen duvar kağıdından kurtulmak ya da yeni eşyalarınıza uygun bir boya yapmak için duvar kağıdını sökmek istiyor olabilirsiniz. Çoğu zaman profesyonel ustaları bile zorlayan duvar kağıdını sökme işleminde işinizi kolaylaştıracak birkaç ipucu size zaman kazandıracaktır.
  Eğer ustaya verecek paranız yoksa ,iş başa düştü demektir.Duvar Kağıdı sökme işlemini kolaylaştırmak için bazı malzemelere ihtiyacınız olacak işte o malzemeler
  Duvar kağıdı sökmek için yanınızda bulunması gerekenler:

  Yerleri ve etrafı korumaya almak için muşamba, naylon benzeri örtücü malzeme, duvarda iz bırakmayacak bant.

  Duvar kağıdını ıslatırken kova, ılık su, yumuşatıcı / çözücü (detaylar aşağıda), boya fırçası veya rulo veya sünger Sökülen kağıtları atacak çöp kovası veya torbası
  Spatula, maket bıçağı, duvar kağıdı kazıyıcı (zor duvar kağıtlarında), sert fırça, merdiven
  İşlemlerden sonra duvarı temizlemek gerekirse zımpara, dolgu macunu, deterjanlı su
  Duvar Kağıdı Sökme Yöntemleri

  Duvar kağıdı sökülürken kullanılan en yaygın yöntem duvar kağıdının duvardan ıslatılarak çıkarılmasıdır. Peki bu işlemin ayrıntıları nelerdir?

  1. İlk önce odayı hazırlamalısınız. Odada eşyalarınızın, zeminin ıslanmaması için muşamba benzeri bir malzeme ile zemini kaplayın. Eşyalarınızı kenara çekin. Elektrikle ilgili priz, düğme vb kesinlikle su almamalı. Onları da kaplayın. Ayrıca odanın sigortasından elektriği kesin.

  2. Boya yaparken tüm camları açmak adettir ama duvar kağıdı yaparken, kağıdın çabuk kurumaması ve suyu iyice emmesi için en iyisi odada camları kapalı tutmaktır.


  3. Duvar kağıdını ıslatmak için kullanacağınız su, sade bir su olmayacak. Bir kova ılık suya yumuşatıcı deterjan veya bulaşık deterjanı ya da bir miktar kağıt tutkalı katılır. Duvarlar bu karışımla ıslatılmalıdır. Duvar kağıdı üzerine yeniden duvar kağıdı yapıştırıcısı sürmek kağıdı yumuşatmak için bir başka yöntemdir.

  4. Sert duvar kağıtları için, eğer çok geniş bir yüzey söz konusu değilse özel duvar kağıdı sökücü kimyasallar kullanılabilir. Bu duvar kağıdı sökücü kimyasalları yapı marketlerde bulabilirsiniz. Ambalajın üzerinde nasıl bir karışım hazırlayacağınız yazılıdır, talimatlara uymaya özen gösterin.

  5. Suyu hazırladıktan sonra ideali, duvar kağıdının suyu iyice emmesi için duvar kağıdında delikler açmaktır. Bunun için yurt dışında özel olarak üretilmiş duvar kağıdı deliciler vardır. Yapı marketlerde benzer bir ürün bulamazsanız maket bıçağıyla duvar kağıdına dikine kesikler atılabilir. Ancak alttaki yüzeye zarar vermek istemiyorsanız dikkatli olmalısınız.


  6. Duvar kağıdına hazırladığınız karışımı süngerle, boya fırçasıyla ya da rulo fırçayla – zeminin genişliğine göre – sürebilirsiniz. Çok geniş bir duvar değilse bir sprey şişe ile de duvar ıslatılabilir. Islatma işleminden sonra on dakika kadar ıslattığınız bölümde duvar kağıdının sıvıyı emmesini bekleyin. Duvar kağıdı iyice suyu çekmez ve yeterince ıslanmazsa sökme işi zorlaşır. Kağıdın kabaracağı kadar su kullanmalısınız.

  7. Duvar kağıdını elle veya spatula yardımıyla sökmeye başlayın. Sökme işleminde duvarda kazınması gereken parçalar kalabilir. Sert fırça, spatula ya da duvar kağıdı kazıyıcı benzeri malzemeleri deneyebilirsiniz.

  8. Duvar kağıdının kabarmadığı ve kolay sökülmediği durumlarda gerekiyorsa biraz daha kağıdı ıslatıp bekleyebilirsiniz. Kuruma sorununa karşı duvarda kısım kısım çalışabilirsiniz.

  9. Duvar kağıdını aşağıdan başlayıp yukarı doğru sökün ve zorlandığınız yerde bir spatuladan yardım alın.

  10. Her şeye rağmen bir türlü sökülmek bilmeyen ağır duvar kağıtlarında, çok geniş duvarlarda ya da suyu bir türlü emmeyen duvar kağıtları için buharlı duvar kağıdı sökme makinesi kullanılması tavsiye edilir.

  Vinil Duvar Kağıtları

  Eğer şanslıysanız, ne duvar ne de duvar kağıdı fazla problemli değildir ve sizi fazla uğraştırmayacak yeni tipte, kolay sökülen bir duvar kağıdıdır. Öyleyse hemen bir kutlamayı hak ettiniz!

  Daha ucuz ama çok kullanılan tipteki vinil duvar kağıtları ise genellikle iki katlıdır. İlk kat kolay sökülür ama ikinci kat yine zaman alır. Vinil duvar kağıtlarının üzeri PVC kaplı olduğundan, ilk katı suyla ıslatmak işe yaramayabilir çünkü bu tip ürünler suyu emmez. Bu ilk kat için yapmanız gereken duvar kağıdına spatula ile kesikler atmak ve kesik attığınız yerden yavaşça çekerek sökmenizdir.

  Vinil duvar kağıtlarının sökülen ilk katmanının altından ikinci bir katman çıkabilir demiştik. Yeniden bir duvar kağıdı döşenecekse bu katman üzerine uygulama yapılabilir. Eğer bu ikinci katman da mutlaka sökülmek isteniyorsa yukarıda sözü geçen ıslatma işlemlerinin uygulanması gerekecektir.

  Sökme İşleminden Sonra

  Duvar kağıdını sökmeye başlamadan önce, ne kadar dikkat etseniz de duvar kağıdının altındaki alçının zarar görebileceğini unutmayın. Duvara tekrar alçı yapılmayacaksa, her adımda dikkatli olunması gerekir.

  Duvar kağıdı söküldükten sonra duvarın artıklardan ve tutkaldan arındırılması, temizlenmesi gerekebilir. Bu durumda zımpara yardımıyla duvarı temizlemek, delikleri macunla kapatmak yani herhangi bir işlem öncesi duvarı yeniden pürüzsüz ve düz bir hale getirmek gerekir.


   
Duvar Kağıdı Nasıl Sökülür ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Boyanabilir Duvar Kağıdı Fiyatları

  Boyanabilir Duvar Kağıdı Fiyatları

  Boyanabilir Duvar Kağıdı Fiyatları ne kadar acaba biliyorsanız yazın ben Boyanabilir Duvar Kağıdı almak istiyorumda
 2. Boyanabilir Duvar Kağıdı Nasıl Yapılır

  Boyanabilir Duvar Kağıdı Nasıl Yapılır

  Boyanabilir Duvar Kağıdı Nasıl Yapılır arkadaşlar Boyanabilir Duvar Kağıdı Nasıl Yapıştırılır bu konuda bilgi verebilirmisiniz bana
 3. Duvarlarınızdaki Duvar Kağıdını Kolay Yöntemle Nasıl Çıkarırsınız....

  Duvarlarınızdaki Duvar Kağıdını Kolay Yöntemle Nasıl Çıkarırsınız....

  Duvar Kağıdı Çıkarma Yöntemi Duvar Kağıdı Duvardan Nasıl Çıkar Duvar kağıdı bence boya badana yapmaya gerek kalmadan kolay ve temiz bir yöntem ...Peki duvar kağıdı kolayca nasıl çıkar...İşte aşağıda cevabı....Peki duvar kağıdınızı çıkardınız ya yeni duvar kağıdı modellerine bakmak istemez misiniz? Eski duvar kağıdı nasıl çıkarılır? Evinizin dekorasyonunu değiştirmek için duvar...
 4. Duvar Kağıdı Nasıl Silinir?

  Duvar Kağıdı Nasıl Silinir?

  Duvar kağıtları evlerin dekorasyonuna fark katar ancak temizlemesi, duvar kadar kolay değildir. Aşağıdaki yöntemleri uygulayarak duvar kağıdını temizleyebilirsiniz.Dekoratif sunumun bir parçası olarak kullanmaya iyice alıştığımız duvar kağıtları, son günlerde yaygınlaştıkça akla temizliği ve silinmesi ile ilgili birçok soru gelmektedir. Renk renk, desen desen seçtiğiniz duvar kağıtlarıyla...
 5. Duvar kağıdında ki lekeler nasıl temizlenir ?

  Duvar kağıdında ki lekeler nasıl temizlenir ?

  Ev dekorasyonun da duvarlar önemli rol oynar. Duvarın doğru dekore edilmesi alana farklı bir görünüm kazandırır. Duvar dekorasyonun da son yıllar da duvar kağıtları tercih ediliyor. Her biri diğerin den şık olan duvar kağıtları duvarlara adeta farklı bir boyut kazandırıyor. Duvar kağıtları dekorasyona fark katar fakat , temizlemesi cinsine göre zahmetli olabilir. Duvar kağıtların da...

Sayfayı Paylaş