1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.467
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113

  Düzenli olmanın yolları

  Konu, 'Faydalı Bilgiler' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  düzenli olmanın yolları düzenli olmak hayatı düzene sokmanın yolları hayatı düzene sokmak hayatını sokmak Bazen evde ne yaparsanız yapın bir türlü düzeni sağlayamaz bunun sonucundada ister istemez gerilirsiniz şimdi sizlere düzenli olmanın püf noktalarıyla ilgili bazı bilgiler vermek istiyorum bu tüyolarla işleriniz çok daha kolay ve düzenli olacaktır
  < Konu Resmi..>

  Yapmak istediğimiz işlere zaman bulamamaktan yakınıyoruz. Çok fazla sorumluluk yüklendiğimiz için kendimize zaman ayıramadığımızı ileri sürüyoruz. Acaba düzensizliğimiz yüzünden zamanımızı iyi değerlendirememiş olabilir miyiz? Çalışan kadın için de ev kadını için de düzenli olmak çok önemli. Günlük hayatını düzene sokan kadın, hem işlerini daha çabuk yapar hem de kendine ayıracak zaman bulabilir. Bugüne kadar belirli bir düzen içinde yaşamadıysanız, şimdi bir yenilik yapın. Bu konuda size bazı önerilerimiz olacak:

  Çocuklar için

  Çocukları düzene sokmak için örneğin odalarına değişik renklerde plastik kovalar koyun. Kovaların her biri, farklı eşyaları koymak için kullanılsın. Çocuklar, ellerine geçen eşyayı bu kovalara koyabilirler. Çocukların odasındaki askıların boylarının yetişeceği yükseklikte olmasına dikkat edilmeli.


  Problemleri saptayın
  Dolapların düzenli olmaları işinizi kolaylaştıracak. Aynı tür eşyaları bir dolaba yerleştirmek en akıllıca iş olur. Bluzlarınızı, kalın ve ince kazaklarınızı ayrı ayrı dolaplara koyun. Eski faturaları da cinslerine göre ayırın. Sonra üzerlerindeki tarihleri saptayın. Faturaları beş yıl saklamak zorunda olduğunuzu unutmayın. Faturaları ayrı ayrı plastik dosyalara koyun ve üzerlerine bir etiket yapıştırın. Daha sonra gelen her yeni faturayı kendi dosyasına koyarsınız ve dağınıklıktan kurtulursunuz. Takılarınızı ekrafta bırakmayın. Bunları büyük bir kutuda ya da tuvalet masanızın bir gözünde korumaya çalışın.

  Kasetleriniz ve CD'leriniz için belirli bir yer saptayın. Bunları isimlerine göre alfabetik olarak dizin. Kasetlerinizi güneşten ve sıcak yerlerden uzak tutun. Müzik setinizin yanına kasetleriniz CD'leriniz için bir dolap koyabilirseniz, dağınıklıktan kurtulursunuz.

  Yardımlaşmak önemli

  Ev halkının dağınıklığını siz toplamak zorunda değilsiniz. Aynı evde yaşayan herkesin yaşına ve durumuna göre bazı sorumlulukları üstlenmeleri gerekir. Çocuklarınızın ve eşinizin boş kaldıkları saatleri saptayıp, bu dönemlerde onlardan yardım isteyebilirsiniz. Oyun çağındaki çocukların bile hiç değilse oyuncaklarını toplayabileceklerini unutmayın.

  Belirtiler

  Şıpsevdi

  Her zaman yenilik peşinde koşarlar ve başladıkları işleri yarım bırakıp, yeni projelere yönelirler. Değişiklikten ve hızdan hoşlanırlar, fakat dikkatleri çok çabuk başka taraflara yönelir.

  Mükemmelci

  Gerçekleşmesi çok güç hatta olanaksız projeler peşinde koşarlar. Her işi kendileri yapmak ister. Zamanında tamamlayamadıkları işler onlar için bir tutkuya dönüşür. O işleri yapıncaya kadar uğraşırlar.

  Kararsız

  Öncelikle yapılması gereken işlerin neler olduğunu bilemezler. En basit konularda bile bir karara varmak onlara çok zor gelir. Onlara sunulan seçenekler karşısında ne yapacaklarını bilemezler.

  Son dakikacı

  Önemli projeleri gerçekleştirmek için son dakikaya kadar beklerler. Bir işi tamamlayabilmeleri için dışardan baskı görmeleri ve zamanın çok kısıtlı olması gerekir. Heyecan onları hareketlendirir. Bir işi kısa sürede bitirmek için çaba harcarlar.

  Şıpsevdi

  İşlerinden alıkoyacak faaliyetlerden uzak durulmalı. (Telefonun fişini çekmek, kapıları kapalı tutmak gibi...) Büyük projeler uygulanırken bölümlere ayrılmalı. Hedefe kademe kademe ulaşılmalı. Öncelikli işlerin bir listesi yapılmalı. Günlük programın dışına çıkmamaya özen gösterilmeli.

  Mükemmelci

  Sorumluluklar ev halkıyla paylaşılmalı. Başkalarının yaptıkları işleri hemen eleştirmekten kaçınılmalı. En kötü olasılık düşünülmeli ve bunun da bir felakete yol açmayacağı kabul edilmeli. Hayatta her şeyin mükemmel olamayacağı baştan kabul edilmeli.

  Kararsız

  Gerçekçi olmaya özen gösterilmeli. Yapılacak işler için mantık çerçevesinde süre ayrılmalı. Her gün bir program yapılmalı ve bu program mutlaka uygulanmalı.

  Son dakikacı

  Bir işi yapmak için son dakikaya kadar bekleyip sonra da paniğe kapılmaktan sakınılmalı. Beşer dakikalık sürelerle çalışılmalı sonra beş dakika ara verilmeli.

  Biriktirmeye son

  Bazıları, en küçük eşyalarını bile ‘‘ bir gün lazım olur‘‘ düşüncesiyle saklamak isterler. Zamanla kutular, sandıklar, dolapların içi hiç işe yaramayan küçük parçalarla dolar. O zaman da aradıklarını bulamazlar. Biriktirme huyundan vazgeçmelisiniz. İnsanın kendisine gerekli olanları, strese girmeden kolayca bulabilmesi önemlidir. Yıllarca eline geçen her şeyi saklaması büyük sorun yaratır. Öncelikle bu biriktirme merakından vazgeçmek gerekiyor. Eski dergilerden sizin için önem taşıyan yazıları kesip kupür yapın ve dergileri elden çıkarın.

  Bahanelere hayır

  Düzenli olmamak için kendinize bahaneler yaratmayın. Önce bir plan yapın ve bu planı harfi harfine uygulayın. Bir arkadaşınızla birlikte çalışmak size güç verecektir. Yakın arkadaşların bu şekilde birbirleriyle yardımlaşmaları gerekir.

  Evinizde bir düzen kurmaya başlamadan önce dağınık dolapların fotoğrafını çekin. Her şey yerli yerine konduktan sonra tekrar aynı yerlerin fotoğraflarını çekin. Bu fotoğraflar hep elinizin altında olsun. Aradaki farkı gördüğünüz zaman düzenli olmaya hevesleneceksiniz.

  Belirli bir hedefe ulaştıktan sonra kendinizi ödüllendirmeyi sakın ihmal etmeyin. Sıcak bir duş almak, kahve ya da çay içmek gibi.   
 2. PeLiNiM

  PeLiNiM Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  16 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  5.401
  Beğenilen Mesajlar:
  58
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  ANTALYA
  Sorumluluklar ev halkıyla paylaşılmalı. Başkalarının yaptıkları işleri hemen eleştirmekten kaçınılmalı. En kötü olasılık düşünülmeli ve bunun da bir felakete yol açmayacağı kabul edilmeli. Hayatta her şeyin mükemmel olamayacağı baştan kabul edilmeli.
   
 3. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  çok yardımcı oldunuz saolun
   
Düzenli olmanın yolları konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Başarılı olmanın yolları

  Başarılı olmanın yolları

  işinde başarılı olmanın yolları okul hayatında başarılı olmanın yolları iş kadını meslekte video Ord. Prof. Dr. Ali Fuat Başgil’den tavsiyeler Çalışma hayatının genel prensipleri: Her işin ve mesleğin kendi bünyesine mahsus çalışma ve işleme usul ve kuralları vardır. Bunları meslek sahipleri bilir. Bir de, bedeni ve fikri her çeşit iş ve çalışma hayatının ve başarılı olmanın bazı genel ve...
 2. başarılı yönetici olma yolları

  başarılı yönetici olma yolları

  başarılı yönetici yönetici olmanın kuralları iyi bir olmanın sırları sırları iyi Yönetimin bir sanat olduğu bilinciyle hareket ederseniz yaptığız işten keyif alırsız. Çalışanlarız da sizinle beraber olmaktan mutlu olur. Çalıştıkları yerlerde mutsuz insanlar işlerini kötü yapar; işe gelmemeyi, bahane uydurmayı, yalan konuşmayı alışkanlık haline getirir; işlerini habersiz terk eder. Etkin...
 3. Sabırlı olmanın yolları

  Sabırlı olmanın yolları

  sabırlı olmanın yolları sabirli olmanin yollari sabırlı olmak sabretmenin yolları olmanın sırları Bazen hepimizin ihtiyaç duyduğu şey değilmidir sabır? Kimimiz bu sabırda başarılı olurken kimimizde öfkemize hırsımıza yenik düşeriz.Peki sabır etmek için sabırlı olmak adına neler yapılabilir işte cevabı Sabır öğrenilebilir bir şey mi? Evet… Gerekli mi? Çok… Peki nasıl başaracağız sabırlı olmayı?...
 4. Muhteşem Olmanın Yolu Burada!

  Muhteşem Olmanın Yolu Burada!

  Sabahları yorgun kalıyorsanız vücudunuzu toksinlerden arındırmak için bir bardak limonlu ılık su içebilir, cildinize de maden suyu ile masaj yaparsanız canlandırmış olursunuz. Eliniz için kullandığınız, nemlendiricilerden biraz saçınıza sürerseniz uçuşan ve elektiriklenen saçlarınızı yatıştırmış olursunuz. Nemlendiriciyi banyo sırasında sürerseniz saçlarınızı kuruladıktan sonra daha parlak ve...
 5. Evde Düzenli Olmanın Püf Noktaları!

  Evde Düzenli Olmanın Püf Noktaları!

  evi düzenli tutmak için, düzenli bir ev için, evde düzen nasıl sağlanır Sevgili melekler, hayatınızın daha derli toplu ve düzenli olmasını istiyorsanız, doğru organize olmanız ve işleri bekletmemeniz gerekiyor. Bir yerden saonra rayına oturan işler sayesibde daha düzenli olacak ve üstelik yorulmayacaksınız... 1. Yatak düzeninden başlayın Hayat biz daha yorganın altından çıkmadan...

Sayfayı Paylaş