1. *Melek*

*Melek* Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    269
    Ödül Puanları:
    63

Düzenli Yaşam ve Uyku

Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında *Melek* tarafından paylaşıldı.

Sağlık ve zindelik için düzenli yaşam ve uyku vazgeçilmez şartlardır. Uyku gereksinimi insan yaşamı boyunca süre açısından değişkendir. Yeni doğmuş bir bebek neredeyse günün tamamını uyuyarak geçirir. Aylar içinde uyku gereksinimi giderek azalır. Oyun çocukluğu döneminin özellikle ilk yıllarında öğlen uykuları pek çok çocuk için vazgeçilmezdir. Büyüme hormonu uykuda salgılandığından çocukların büyüme ve gelişmesinde düzenli ve yeterli uyku çok önemlidir. Yetişkinlik döneminde 7-8 saatlik uykunun yeterli olduğu kabul edilir. Yaşamın ilerleyen yıllarında yaşlılıkta gece uykuları dört saate kadar inebilir. Bunun yanında gün boyunca uyuklamalarla (şekerleme) gece uykusu telafi edilir. Bireyler arasında uyku gereksinimi ve ritmi farklılık gösterir. Bazı insanlar 4-6 saatlik uyku ile yetinirler kimileri ise 10-12 saat uyurlar. Bazıları erken yatıp erken kalktıklarında, bazılarıysa geç yatıp geç kalktıklarında kendilerini daha zinde hissederler. Uyku aynı zamanda ruh sağlığının bir göstergesidir. Streste ve pek çok psikiyatrik hastalıkta uyku ritmi ve süresi bozulur. Bunun yanında yeterli uyku uyunmadığında kişinin fiziksel ve ruhsal streslere dayanıklılığı azalır.

Yeterli süre uyunduğu halde uykudan zinde kalkılmıyorsa, üzerinde yatılan yatak, kullanılan yastık, odanın ısısı, ortamda yeterli temiz hava olup olmadığı, ortamda bulunan ısıtıcıların, eşya ya da malzemelerin cila, boya, deterjan gibi kimyasallar yoluyla ortam havasını kirletip kirletmediği, uyku sırasında süre giden bir gürültü kaynağının olup olmadığı gibi etkenler gözden geçirilmelidir. Doğal olarak burun tıkanıklığı ve nefes almada zorlukla birlikte seyreden tüm hastalıklarda ve aşırı şişmanlıkta da uykunun kalitesi bozulur.

Düzenli Yaşam ve Uyku konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Mor Ve Ötesi - Uyku

Mor Ve Ötesi - Uyku

saat bir, uykum yok gel bir bardak su içelim bulanıklık suyla aksın gitsin paniğe lüzum yok herşey kontrol altında kesici aletler dolaplarda tehlike çok uzakta saat iki uykum yok ya biz biraz çalışsak bulantı yazıyla silinse gitse uyumak istiyorum, rahatsız etmeyin saat üç, uyumak istiyorum bir tuvalette çiçekleri sulamak uyumak istiyorum, rahatsız etmeyin ________________________
  2. Ev ve yaşam için

Ev ve yaşam için

Ev ve yaşam için 25 bin çeşit ürüne sahip Mudo Concept, bahçe mobilyasından mutfak aksesuarlarına, iç mekan salon grubu ürünlerinden halı, aydınlatma, mekan aksesuarlarına, banyo ve mutfak grubuna kadar birçok ürününde fırsat sunuyor. Evinizi dekore ederken ihtiyaç duyabileceginiz her tütlü ürün ve birbirinden şık aksesuarlar ile ev dekorunuzu tamamlayabilirsiniz.
  3. Düzenli ve Sağlıklı Beslenme Nedir ?

Düzenli ve Sağlıklı Beslenme Nedir ?

Bu konu; sağlıklı ve düzenli beslenme hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, fazla kilolar hakkında her konuşulduğunda bu fazlalıkları vermenin yollarının düzenli spor ve sağlıklı beslenme olduğunu söyleriz. Düzenli spor, hergün yapılacak en basitinden hızlı tempolu bir yürüyüştür. Peki ya düzenli ve sağlıklı beslenme nedir ? Belki size göre beslenme şekliniz sağlıklıdır ama...
  4. Tracy Hogg ve uyku rutini nedir?

Tracy Hogg ve uyku rutini nedir?

Tracy Hogg, uzun yıllar uyku sorunu yaşayan bebekler yardım etmiş bir bebek hemşiresidir. Bu tecrübelere dayanarak kurduğu uyku eğitimi sistemini anlatan kitabı dünyada milyonlarca kopya satmıştır. Hogg, kendi sistemini ağlatma metodu ile çocukların asla ağlatılmamasını tavsiye eden doğal ebeveyinlik arasında kalan bir metod olarak tanımlar. Hogg’un uyku eğitimi sistemi günlük rutinlere...
  5. düzenli adet ve hamilelik

düzenli adet ve hamilelik

Kolay gelsin. Kafamı karıştıran bi şey var arkadaşlar. Geçen ay ilişkiye girdim ve daha sonra tam günümde adet oldum her zamanki adetlerim gibiydi ama internette bi sürü yazı var kafam karıştı normal şekilde adet olan birisi hamile olabilir mi?

Sayfayı Paylaş