Etiketler:
 1. kaprisli

  kaprisli Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  13 Kasım 2008
  Mesajlar:
  4.310
  Beğenilen Mesajlar:
  19
  Ödül Puanları:
  0

  Düzensiz Beslenme, Narkolepsi Riskini Artırıyor

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında kaprisli tarafından paylaşıldı.

  Hollanda’da yapılan bir araştırma sonucunda, narkolepsi teşhisi konmuş hastaların tümüne yakın bölümü, düzensiz ve sağlıksız beslenme alışkanlarına sahip olarak gözüküyor.
  Narkolepsi rahatsızlığı olan insanlar, kontrol edilemez bir şekilde uyuma isteği duyarlar. Narkolepsi hastaları, beklenmedik zamanlarda birkaç dakikadan bir saate kadar uyuyabilirler, bazen araba kullanırken de uyudukları görülür.
  Gece uykusunu çok iyi bile almış olsalar, bu uyku nöbetlerinin önüne geçemezler.

  Narkolepsinin ana semptomlarından biri olan katapleksi ise, uyku sırasında kasların aniden gerilip, sonra gevşemesidir. Kişi halüsinasyonlar görür, kramp geçirir ve düşme hissi yaşar. Hatta bazı vakalarda hastalardan devamlı yataktan düşerek ciddi yaralanmalara maruz kalırlar.

  Bu nöbetler, güçlü duygular tarafından tetiklenir; örnek olarak kızgınlık, korku veya şaşırma hissi.
  Uyku nöbetleri dışında narkolepsinin başka bir ana semptomu da artan vücut kitle ağırlıdır.

  Radbound Üniversitesi Nijmegen Sağlık Merkezi’nden Dr.Hal A.Droogleever konuya dikkat çekerken, düzensiz beslenmenin narkolepsi oluşumunda etken olabileceğinden şüphelenildiğini belirtti.
  60 hasta üzerinde yapılan araştırmada, narkolepsi sorunu olanların aynı zamanda aşırı yemek yeme nöbetleri ve açlığa tahammülsüzlük hissi yaşadıkları gözlemlendi.

  İlaç tedavisi uygulanan hastaların diğerlerine göre daha az açlık duyduğu ve düzensiz beslenme sorunu yaşadığı da belirtilse de, bu semptomların ilaç tedavisi ile tamamen yok olmadığı açıklandı.
  Dr. Droogleever ve ekibi, narkolepsi vakalarının çoğunun nedeninin hipokretin reseptör 2 genindeki bir mutasyonun neden olduğunu belirtirken, beslenme düzensizliğinin bu mutasyona direkt olarak etkili olduğunu düşündüklerini belirtti.

  Hipokretin sisteminin, beyindei melanokortin üreten prekürsörler ile bağlantısı bulunuyor. Bu bağlamda, narkolepsi ve düzensiz beslenme arasındaki ilişki çift taraflı olarak ortaya konuyor. Konuyla ilgili daha kapsamlı araştırmalar gerektiğini de belirten ekip, bu çalışmaların narkolepsi tedavileri için önemli gelişme kaydedebileceğini belirtti.
  alıntı
   
Düzensiz Beslenme, Narkolepsi Riskini Artırıyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Hareketsizlik damar sertliği riskini artırıyor

  Hareketsizlik damar sertliği riskini artırıyor

  bacaklarda zonklama damar çekmesi SAMSUN (İHA) - Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Kalp Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kamil Göl, hareketsiz yaşayan ve ideal kilonun üzerinde bulunan kişilerde damar sertliği riskinin arttığını söyledi. OMÜ Şehir Polikliniği'nde düzenlenen "Koroner Kalp Hastalıkları Tanı ve Tedavisi" konulu seminere konuşmacı olarak katılan...
 2. Kafein düşük riskini artırıyor

  Kafein düşük riskini artırıyor

  Yapılan araştırmalara göre kahvenin içeriğindeki kafein hamilelik döneminde düşük riskini artırıyor. Bilinen orana göre günde 4 fincan kahve yani 300 miligram kafein hamilelere izin verilen miktar. Fakat son araştırma gösteriyor ki günde 200 miligram kafein alındığında düşük riski iki kat artıyor. Uzmanlar önerilerin gözden geçirilmesi gerektiğini ve düşük riskinin en fazla olduğu ilk...
 3. Narkolepsi

  Narkolepsi

  Doğal uykuya dalma eğiliminin artmasıdır. Normal olarak uyku getiren sıkıntı, gevşeme ve monotonluk gibi durumlar kadar, cinsel heyecan gibi emosyonlar da uyku yaratır. Ancak narkoleptiklerde yürüme, iskambil oynama, yemek yeme gibi eylemler sırasında da uyku egemendir ve yalnızca utanca değil, çalışmanın aksamasına da yol açabilir. Semptomların başlamasıyla birlikte, obeziteye yol açan bir...
 4. Obezite Alzheimer'a yakalanma riskini artırıyor

  Obezite Alzheimer'a yakalanma riskini artırıyor

  Obezitenin, Alzheimer ve vasküler demans (damarla ilgili bunama) hastalığına yakalanma riskini artırabileceği bildirildi. ABD'deki John Hopkins Bloomberg Üniversitesi'nden araştırmacılar, aşırı kilo ile bunama hastalıkları arasında ilişki olduğunu saptadı. 1995'ten bu yana 40-80 yaşındaki çeşitli bunama hastalıkları olan 2 bin 534 kişi üzerinde yapılan bu yöndeki 10 uluslararası araştırmaya...
 5. "Hiperaktif çocuk boşanma riskini artırıyor"

  "Hiperaktif çocuk boşanma riskini artırıyor"

  . Hiperaktif çocuğa sahip çiftlerin boşanma riskinin daha fazla olduğu ortaya çıktı. ABD'nin Buffalo Üniversitesinden bilim adamlarının yaptığı araştırma, hiperaktif çocuğa sahip çiftlerin, çocuk 8 yaşına gelmeden önce boşanma riskinin diğer çiftlere göre iki kat fazla olduğunu gösterdi. Araştırmaya dikkat eksikliği/hiperaktivite bozukluğu olan 282 ve dikkat eksikliği/hiperaktivite...

Sayfayı Paylaş