1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Düzensiz kanamaların nedenleri

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  ara kanama nedir,bir ayda iki kez adet olma,bir ayda birden fazla adet olma,düzensiz adetin nedenleri,ara kanamaların nedenleri hakkında bilgiler
  < Konu Resmi..>

  Normal bir adet kanaması düzeni olan bir kadın ortalama 28 günde bir (bu süre bir adet kanamasının başladığı ilk günden, diğer adet kanamasının başladığı ilk güne kadar geçen süredir) kanama görür ve bu kanama 3-7 gün arasında devam eder. İlk günlerde nispeten daha fazla olan kanama yavaş yavaş azalarak en geç 7 günde tamamen biter. Tüm bu adet dönemi boyunca kadın ortalama olarak 40 mililitre kan kaybeder. Bazı kadınlarda ek olarak iki adet kanamasının ortasına denk gelen yumurtlama döneminde birkaç damla süren lekelenme tarzında kanama olabilir. Bu kadınlarda yumurtlama esnasında oluşan bu kanama her ay tekrar eder ve normaldışı bir durum olarak kabul edilmez.

  Yukarıda anlatılan düzenden her sapma düzensiz kanama olarak tanımlanır. Her düzensizlik tipinin kendine özgü nedenleri ve tedavi şekilleri olduğundan tanı koyma aşamasında kadının doktoruna düzensizliği iyi tarif edebilmesi çok önemlidir.

  Üreme çağında olan ve aktif cinsel yaşamı olan bir kadında düzensiz kanamanın en sık görülen nedenlerinden biri gebeliğe bağlı oluşan sorunlardır. Bu nedenle düzensiz kanaması olan bir kadında Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı'nın size soracağı ilk soru muhtemelen "gebelik söz konusu olabilir mi?" olacaktır. Etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanıyor olsanız dahi bu yönde incelemeler çoğu durumda yapılır.


  Adet kanaması düzensizliklerinde diğer önemli bir etken de tiroid bezi hormonlarının eksik veya fazla olmasıdır. Bu hormonların azlığı veya fazlalığı durumunda adet kanaması düzeni sıklıkla bozulur.Adet kanamanız daha birkaç gün önce sona ermesine rağmen yeniden kanama başlaması son derece moral bozucu bir olaydır. Bu ikinci kanamanın miktarı damla şeklinde bir lekelenme olabileceği gibi tıpkı adet kanamasında olduğu gibi belirgin de olabilir. Metroraji olarak adlandırılan bu durum bazı jinekolojik problemlerin habercisi olabileceğinden mutlaka jinekolog tarafından değerlendirilmeyi gerektirir. Bu nedenle ister ilk kez başınıza geliyor olsun isterse zaman zaman benzer problemler yaşıyor olun mutlaka jinekoloğunuzla görüşmelisiniz.
  Normal adet kanaması
  Normal adet kanaması ya da menstrüasyon 5-7 gün arasında süren ve düzenli aralıklarla görülen bir kanamadır.Kanamanın miktarı çok gibi görünse de gerçekte birkaç çorba kaşığından fazla değildir.Ortalama 28 günde bir olur. Bu düzenin dışında olan kanamalar ara kanama olarak adlandırılır. Ara kanamaladan şüphelendiğinizde bu kanın vajinadan geldiğinden emin olmalısınız. Bazen makattan gelen hemoroid kanaması ile idrar yollarından gelen kanama vajinal kanama ile karıştırılabilir.

  Hangi durumlar ara kanamaya neden olabilir?
  Ara kanamaların altında yatan neden kişinin genel sağlık durumu ile direkt ilgili olabilmekle birlikte genelde şu durumlar iki adat kanaması arasında ara kanamaya neden olabilir:

  Gebeliğin farkında olunmayan durumlarda olan erken düşükler
  Hormonal dalgalanma ve dengesizlikler
  Doğum kontrol hapı ya da benzeri kombine hormonal doğum kontrol yöntemlerinin kullanılması sırasında
  Tiroid hormon hastalıkları
  Stress, sıkıntı
  Yumurtama dönemi
  Bazı ilaçların kullanımı
  Rahim içi araç (spiral) kullanımı
  Vajinaya olan travmalar
  Cinsel ilişki sonrası
  Vajinada kuruluk olması
  Rahim ağzı ya da rahim kanseri
  Konizasyon ya da LEEP gibi rahim ağzına uygulanan cerrahi girişimler sonrası
  Eğer kanamanın şiddeti çok fazla ise zaman kaybetmeden doktorunuzla görüşmelisiniz.Bu süre içinde kanın pıhtılaşmasını güçleştiren aspirin türü ilaçları almamaya dikkat etmelisiniz.

  Muayenede doktorunuz size kanamanın şekli, süresi, daha önceden benzeri sorun olup olmadığı, bereberinde ağrı bulunup bulunmadığı gibi bazı sorular yöneltecek ve daha sonra jinekolojik muayene ve vajinal ultrasonografi yapacaktır. Bu aşamada kanamayı başlatan ya da şiddetini değiştiren faktörleri mutlaka doktorunuza belirtmelisiniz.

  Tedavi
  Ara kanamaların tedavisi altta yatan nedene yönelik olarak yapılır. Çok nadir durumlarda aşırı miktarda olan kanamayı kesmek için küretaj yapılması gerekebilir.


   
Düzensiz kanamaların nedenleri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kısa süren adet kanamaları ve az kanamalı adet nedenleri nelerdir buyrun öğrenelim.

  Kısa süren adet kanamaları ve az kanamalı adet nedenleri nelerdir buyrun öğrenelim.

  kısa süren adet az kanamalı adet kısa süren adet neden olur az kanamalı veya kısa süreli adet görme az kanamalı adet görme nedenleri nelerdir buyrun bu yazımızda öğrenelim arkadaşlarım. Belirli bir yaşa gelmiş her genç kız, adet (regl) kanaması görür ta ki yine belirli bir yaşa gelipte menopaz dönemine girene kadar, her ay belirli zamanlarda adet kanaması görür. Adet düzensiliğini saymasak...
 2. Rahimde anormal kanamalar ve nedenleri

  Rahimde anormal kanamalar ve nedenleri

  anormal rahim kanamasi asiri kanama rahim ugurlari. sevgili meleklerim bir cogumuzda dis gebelikte yada normal zamanlarda bu tür anormal rahim kanamalar, adet düzensizligi olabiliyor oyüzden böyle durumlarda lütfen sagligimizi düsünerek tedavimizde gec kalmayalim ve rutin kontrolerimizi ertelemeyelim... Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi 1.Kadın Doğum Hastalıkları Klinik Şefi Doç. Dr....
 3. Hamilelikte burun kanamasının nedenleri

  Hamilelikte burun kanamasının nedenleri

  gebelikte burun kanaması,gebelikte burun kanması neden olur,hamilelikte burun kanamasının sebepleri,hamilelikte burun kanamasının tedavisi hakkında bilgiler Burunda dolgunluk , sık sık burun kanaması ile birlikte olmak üzere gebelikte en genel şikayetlerden biridir. GEBELİKTE NEDEN BURUN KANAR gebelik sırasında artan ostrojen ve progestron hormonlarının burnun iç dokusunda kan akımını...
 4. Anormal kanamanın nedenleri

  Anormal kanamanın nedenleri

  Adet düzensizlikleri ve anormal kanamalar kadın hastalıkları ve doğum hekimine başvuranlar arasında en ön sıralarda yer alan bir sorundur. Adet düzensizlikleri yapan sebepler yaş gruplarına göre değişiklik gösterebilir. Sik rastlanan sebepleri aşağıya çıkartılmıştır. 1-YENİ DOĞAN DÖNEMİ Anneden geçen hormonların, doğum sonrası bebeğin kanında hızla seviye kaybetmesi neticesi, kız bebeklerde...
 5. Adet dışı kanamalar neden olur?

  Adet dışı kanamalar neden olur?

  Adet dışı kanamalar oldukça sık bir problem olup kadın doğum hekimine en sık başvuru nedenlerinden biri olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Şunu da özellikle belirtmek isterim ki adet dışı kanama bir belirtidir yani altta yatan bir problemin yansımasıdır. Bu nedenle bu şikayetle bize başvuran kadınları adet dışı kanamaya neden olabilecek nedenleri özellikle içine girdiği yaş grubuna göre...

Sayfayı Paylaş