1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  e-devlet'te Kamu Hizmetleri Dönemi

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Kamu hizmetlerinin elektronik ortamda sunulacağı e-Devlet (elektronik devlet) Kapısı Projesi www.türkiye.gov.tr’nin açılışını Başbakan Tayyip Erdoğan gerçekleştirdi. Erdoğan, açılışı "Ya Allah Bismillah" diyerek açtı. Erdoğan, "Çalışmalara paralel olarak mevzuatta, bürokratik işlemlerin kağıt ortamında yürütülmesini zorunlu kılan hükümlerin de değiştirilmesi gerekiyor" dedi.
  KAMU hizmetlerinin elektronik ortamda sunulacağı e-Devlet (elektronik devlet) Kapısı Projesi www.türkiye.gov.tr’nin açılışını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, gerçekleştirdi. Erdoğan, açılışı "Ya Allah Bismillah" diyerek açtı. Erdoğan, e-devletle ilgili çalışmalarda mevzuattaki engellerin kaldırılması gerektiğini belirterek, "Çalışmalara paralel olarak mevzuatta, bürokratik işlemlerin kağıt ortamında yürütülmesini zorunlu kılan hükümlerin de değiştirilmesi gerekiyor. Bu çerçevede hazırlıkları sürdürdüğümüz ’Birinci e-devlet Reform Paketi’ni en kısa sürede tamamlayarak Meclis’e sevk edeceğiz" dedi. Kamu hizmetlerinin elektronik ortamda sunulacağı "e-Devlet Kapısı Projesi, www.türkiye.gov.tr"nin açılış töreni Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Nazım Ekren, Devlet Bakanları Mehmet Şimşek ve Mehmet Aydın, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın da katılımı ile MEB Şura Salonu’nda yapıldı.

  Devletin kısa yolu

  Burada bir konuşma yapan Başbakan Erdoğan, www.türkiye.gov.tr’nin "devletin kısa yolu" olduğunu belirterek, vatandaş ile devlet arasındaki ilişkide yeni bir kapı açtığını söyledi. "E-Devlet Kapısı" ile artık devletin vatandaşın ayağına gideceğini ifade eden Erdoğan, e-devletin kullanımı için de bilgisayar kullanımını artıracak projelere imza attıklarını anlattı. Hükümet olarak bu anlamda üzerlerine düşen görevi yerine getirdiklerini kaydeden Erdoğan, yıl sonuna kadar okullara gönderilen bilgisayar sayısının 727 bine ulaşacağını, BT sınıfı sayısının ise 22 bin 280’i bulduğunu bildirdi. Göreve geldikleri zaman GSYH’nin 2 bin 300 dolar olduğunu, bu yıl sonu itibariyle ise bu rakamın 10 bin doların üzerine çıktığını savunan Erdoğan, "Ülkemizin geleceği umut veriyor" dedi.

  Vatandaşların sıra beklemesinin önüne geçecek nitelikteki çalışmaların 1 yıl içinde tamamlanmasını beklediklerini kaydeden Erdoğan şöyle konuştu: "Bütün bu projeleri e-devlet kapısı ile entegre hale getireceğiz. Hem projelerin içeriğini zenginleştireceğiz, hem de genel olarak sitenin hızla gelişmesini temin edeceğiz. Diğer taraftan çalışmalara paralel olarak mevzuatta, bürokratik işlemlerin kağıt ortamında yürütülmesini zorunlu kılan hükümlerin de değiştirilmesi gerekiyor. Bu çerçevede hazırlıkları sürdürdüğümüz ’Birinci E-Devlet Reform Paketi’ni en kısa sürede tamamlayarak Meclis’e sevk edeceğiz. Başbakanlık nezdinde ilgili tüm birimlerin yer aldığı bir komisyon oluşturuyoruz. Bu komisyon tıpkı tasarıların AB müktesebatına uyumluluğunun gözden geçirilmesi gibi hizmetlerin bilgi toplumuna uygunluğunu kontrol edecek. Böylece bu çerçevedeki eksiklikleri bulunan kanun tasarılarının Meclis’e gitmeden eksikliklerini giderilmesini sağlamış olacağız. Kararlı bir şekilde bu yolda devam edeceğiz. Muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkma hedefimiz var ve burada yakalayacağız. Sanayi devriminde kaldığımız gecikmeyi bilgi toplumu konusunda yaşamamalıyız. Ve bunun milletimize de yaşatmamalıyız. Bunun öncülerinden biri haline dönüşmeliyiz."

  e-Devlet kapısında neler yapılabiliyor

  Başbakanlık BİMER’e başvuru ve başvuru sorgulama.

  Kara Ulaştırması Genel Müdürlüğünden Araç Yetki Belgesi Sorgulama.

  Denizcilik Müsteşarlığının amatör denizci belgesi, kısa mesafe telsiz operatörlüğü başvurusu, yeterlilik belgesi işlemleri.

  Türkiye İş Kurumunda iş sorgusu ve başvurusu.

  TCDD’nin e-bilet uygulaması.

  Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün uçuş mürettebatı lisans başvuru sorgulama.

  PTT’de kayıtlı gönderi takibi ve PTT şube sorgulama.

  Milli Eğitim Bakanlığının diğer kurumlar için hazırladığı sınavlarda yer ve sonuç sorgulama.

  İçişleri Bakanlığında evrak durum takibi.

  İş-Kur’da işsizlik ödeneği ödeme başvurusu ve meslek kursları sorgulama.

  Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, kimlik paylaşım sistemi ve adres bilgi sistemi.

  Sosyal Sigortalar Kurumundan sigortalı hizmet dökümü.

  Maliye Bakanlığından devlet memurları e-bordro sorgulama.

  Giriş için PTT’den şifre alınacak

  PROJENİN zamandan tasarruf, vatandaşın yaşam kalitesinde ve devletten memnuniyeti artıracağını söyleyen Yıldırım, e-Devlet Kapısı’ndan 2013’e kadar vatandaşların en az yüzde 50’sinin hizmet almasını amaçladıklarını bildirdi. e-Devlet uygulamasından yararlanmak isteyen vatandaşlar, PTT şubelerinden alabilecekleri şifre, elektronik imza ve mobil elektronik imza ile siteye giriş yapabilecek.

  hurriyet.com


   
e-devlet'te Kamu Hizmetleri Dönemi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kamu Hizmeti.

  Kamu Hizmeti.

  Kamu hizmeti (service publique)” de genel idare hukukunun bir konusudur. Zira, eğitim, sağlık, toplu taşıma, haberleşme, kanalizasyon, su, gaz, elektrik, gibi çok çeşitli alanlarda ve çok çeşitli kuruluş tarafından yürütülen kamu hizmetleri hep aynı hukukî rejime tâbidir.
 2. Kamu Hizmeti Kriterinin Yetersizliği

  Kamu Hizmeti Kriterinin Yetersizliği

  Bugün idare hukukunun uygulama alanını ve keza idarî yargının görev alanını tespit etmek bakımından kamu hizmeti ölçütü yetersiz kalmaktadır. Bu dört nedenden dolayıdır: 1. Kamu hizmeti kriteri, birinci darbeyi, “iktisadî ve ticarî kamu hizmetleri (services publics industriels et commerciaux)”nin ortaya çıkmasıyla yemiştir. İdare, bu tür kamu hizmetlerini idare hukukuna göre değil, özel...
 3. Kamu Hizmeti Ölçütü

  Kamu Hizmeti Ölçütü

  Bibliyografya.- Rivero, op. cit., s.31-32; De Laubadère, Venezia ve Gaudemet, Traité, op. cit., c.I, s.42-46; Chapus, Droit administratif général, op. cit., c.I, s.2-3; Bénoit, op. cit., s.81-82; Vedel ve Delvolvé, op. cit., c.I, s.111-115; Duran, op. cit., s.23-24. “Kamu hizmeti ölçütü (critère du service public )”, Fransa’da 1900’lerin başından itibaren ortaya atılmıştır. Bu ölçüt, Fransa’da...
 4. Askerlik işlemleri de e-Devlet'ten

  Askerlik işlemleri de e-Devlet'ten

  e devlet askerlik Geçen yıl hizmete giren e-Devlet Kapısı Projesi kapsamında çok kısa süre içinde tüketici ve askerlik işlemleri de yapılacak. Uluslararası e-Devlet Konferansı'nda konuşan Türksat Genel Müdürü Özkan Dalbay, Türkiye'nin, e-Devlet performansında en hızlı gelişen ülkeler arasında yer aldığını ifade ederken, 21 milyon öğrenci sayısı ile e-Devlet hizmetleri bakımından büyük...
 5. Satanizme hizmet eden şarkı ve şarkıcılar iddiası...

  Satanizme hizmet eden şarkı ve şarkıcılar iddiası...

  satanist şarkıcılar satanist şarkıcı satanistler nasıl anlaşılır nasıl anlaşılır sanatçılar Arkadaşlar bende ilgimi çeken bir bilgiyi sizlerle paylaşmak istiyorum. Bir çoğumuzun sevdiği bildiği tanıdığı müzik grupları ve şarkıları ile ilgili ilginç bir tespit de bulunulmuş. Sizlerle de paylaşmak istedim. Led Zeppelin… Michael Jackson… Beatles… Madonna… Metallica… Eagles… Rolling...

Sayfayı Paylaş