1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0

  E-Kitap Yapımı [ Word RMR ile eBook Yapmak ]

  Konu, 'Teknik Destek' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  e book yapma e kitap yapmak kitap yapma programı book programı Bu programı kurduktan sonra başlangıç olarak kitabımızı Bilgisayarımızda Microsoft Word programı ile hazırlayacağız. Daha sonra bu Microsoft Word belgesini kaydedeceğiz.

  Ykinci işlem olarak Microsoft Word vasıtası ile yazdığımız kitabı Microsoft Word programının Dosya menüsünden Read… tuşunu seçerek LIT formatına dönüştüreceğiz. Bu tuşu aşağıdaki resimde ( Resim 1 ) görebilirsiniz.


  ( Resim 1 )​
  Eğer yazdığınız metni kaydetmemiş iseniz karşınıza dökümanı kaydetmeniz için sizi uyaran şöyle ( Resim 2 ) bir pencere çıkacaktır.

  < Konu Resmi..>


  ( Resim 2 ) ​
  OK tuşuna bastığınızda karşınıza asıl işlerimizi yapacağımız şu ( Resim 3 ) pencere çıkacaktır.

  < Konu Resmi..>

  ( Resim 3 )​
  Evet burada ( Resim 3 ) Title Information bölümü oluşturacağımız eBook’un Yazar, Başlık ve Dosya Ysimi seçeneklerini dolduracağımız bölümdür.

  Formatting Options bölümü Microsoft Word’de oluşturmuş olduğumuz belgenin biçimlendirme seçeneklerini oluşturmaktadır.

  Send to Microsoft Reader library on bölümü yapılacak olan eBook’un nereye kaydedeceğini belirteceğimiz bölümdür.

  Bu bölüm içerisindeki Reading device using synchronized files kısmı kitabımızı taşınabilir bir aygıta gönderebilmemizi sağlar.

  This Computer bölümü ise Bilgisayarımızda bir noktaya kaydedebilmemizi sağlar. Browse.. tuşuna basarak kaydedeceğimiz yeri seçebiliriz.

  Bütün bu ayarları yaptıktan sonra sıra geldi kitabımızın kapağını eklmeye. Bunun için yine yukarıdaki görülen penceredeki Customize Covers … tuşuna basmamız gerekmekte. Bu tuşa bastığımızda karşımıza aşağıdaki gibi bir pencere çıkacaktır.

  < Konu Resmi..>

  ( Resim 4 )​
  Bu penceredeki ( Resim 4 ) ;

  Cover Image bölümü Microsoft Reader’da kitabı açtığımızda karşımıza çıkan kapağı oluşturmak için doldurabileceğimiz bölümdür. ( Gerekli Resim Ölçüleri : 510 x 680 Piksel )

  Library Image (desktop Reader only) bölümü ise Microsoft Reader’ın kütüphane bölümünde kitaplar için görünen ufak önizleme resiminin seçebilmemiz için gereken bölümdür. ( Gerekli Resim Ölçüleri : 99 x 132 Piksel )

  Cover Page Image (desktop Reader 1.5 only) bölümünde ise sadece Microsoft Reader’ın 1.5 sürümnde görüntülenen kapak sayfası resmini seçmemiz için gereken bölümdür. ( Gerekli Resim Ölçüleri : 95 x 673 Piksel )

  Pocket PC 1.0 Cover Image Pocket PC’lerde kitabı açtığımızda karşımıza çıkan kapak resmini seçmek için gereken bölüm. ( Gerekli Resim Ölçüleri : 480 x 240 Piksel )

  Pocket PC 1.0 Library Image ise yine Pocket PC’lerde kütüphane görünümünde iken kitap için görüntülenen ufak önizleme resmini seçmek için gereken bölümdür. ( Gerekli Resim Ölçüleri : 90 x 45 Piksel )

  Bu bölümler için Bilgisayarımızın herhangi bir yerindeki resmi seçerken Browse… tuşuna basmalıyız yada dosyanın tam yolunu Image Path yazısının altındaki kutucuğa girmeliyiz.

  Evet kitabımızın kapağını oluşturmak için gereken bölümleri gördük ancak hiçbir kapak seçmesek bile Word RMR programı varsayılan kapak olarak Microsoft Word’ün resminin bulunduğu kapakları kitabımıza yerleştirmektedir.

  Tüm kapak resimlerini ( Resim 4 ) seçip OK tuşuna bastıktan ve diğer ( Resim 3 ) penceredeki tüm alanlarıda doldurduğumuza emin olduktan sonra bu işlemleri bitirmek için OK tuşuna basabiliriz.

  Ve işte! Karşımıza Microsoft Word ile yazmış olduğumuz metnin başarı ile eBook haline getirildiğini ve bu eBook’un harddisk’teki yerini belirten bir pencere çıktı ( Resim 5 ). Eğer bu ( Resim 5 ) penceredeki Open this eBook in Desktop Reader yazan kutucuğuda işaretleyip OK tuşuna basarsak yapmış olduğumuz eBook Microsoft Reader ile açılacaktır

  < Konu Resmi..>

  ( Resim 5 ) ​


  Evet Word RMR ile eBook yapmak sanırım kolaydı. Çünkü asıl işlemleri yani kitabımızın metin kısmını Microsoft Word ile yaptığımız için bize sadece başlık ve kapak düzenlemeleri gibi birkaç ufak iş kalıyor.

  Word RMR dışında yani Microsoft yazılımları dışında üçüncü parti yazılımlarlada LIT uzantılı kitaplar yapılabilir. ?u anda Microsoft’un sitesinde belirtilen piyasadaki tek üçüncü parti yazılım OverDrive şirketinin yapmış olduğu ReaderWorks yazılımıdır.

  Bu yazılımın iki sürümü bulunmaktadır. Bunlar Standard ve Publisher sürümleridir. ReaderWorks Standard kısıtlı özellikler içermektedir. Ancak ReaderWorks Publisher çok gelişmiş özelliklere sahiptir.


  http://www.microsoft.com/reader/developers/downloads/rmr.asp


   
E-Kitap Yapımı [ Word RMR ile eBook Yapmak ] konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. E vitamınlı DuDak KreMiNiZi YaPın!!

  E vitamınlı DuDak KreMiNiZi YaPın!!

  dudaklar yüzünüzdeki en hassas cilde sahip bölegedir . bu nedenle özellikle kısın dudaklarımızı iyi korumamız gerekmektedir. 1 tatlı kasıgı balmumu 3 damla e vitamini 1 tatlı kasıgı hindistan cevizi yagı 1 tatlı kasıgı vazelin 1 tatlı kasıgı parafin 1 corba kasıgı badem yagı eritilmesi gereken malzemeleri farklı tencerede erittikten sonra, birbirine karıştırılır. malzeme 5 dk ısıtılır. bir...
 2. Kitap mi E-Kitap mi?

  Kitap mi E-Kitap mi?

  Yataga uzanip sayfalari teker teker cevirip kitap okumak mi, yoksa taknolojiye ayak uydurup E-Kitap mi tercihiniz???
 3. Kitap Yapımı

  Kitap Yapımı

  kitap yapımı kitabın yapımı kitap aşamaları kitabın yapım aşamaları yapım SONUÇ
 4. Banyo yapmaktan nefret eden kral

  Banyo yapmaktan nefret eden kral

  banyodan nefret eden fransa kralı banyo yapmak temizlik sudan nefret eden kral 16. louis hakkında Yaz kış farketmeden çok sever çoğumuz banyo yapmayı.Sevmesekte yapmalıyızdır da vücut temizliğimiz için.Bu bizi hem fiziksel hem ruhen rahatlatan bir terapidir bence.Tabi sevmeyen de vardır banyoyu ama ya hiç yapmamak :hail: Sudan daimi olarak nefret ettiği için böyle bir alışkanlık...
 5. Martin Eden Kitabının Yazarı Kimdir

  Martin Eden Kitabının Yazarı Kimdir

  Martin Eden Kitabının Yazarı Kimdir kızlar lütfen nolur çabuk cevap verin

Sayfayı Paylaş