E-Kitap Yapımı [ Word RMR ile eBook Yapmak ]

Bilge Gökçen

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
E-Kitap Yapımı [ Word RMR ile eBook Yapmak ]
e book yapma e kitap yapmak kitap yapma programı book programı
Bu programı kurduktan sonra başlangıç olarak kitabımızı Bilgisayarımızda Microsoft Word programı ile hazırlayacağız. Daha sonra bu Microsoft Word belgesini kaydedeceğiz.

Ykinci işlem olarak Microsoft Word vasıtası ile yazdığımız kitabı Microsoft Word programının Dosya menüsünden Read… tuşunu seçerek LIT formatına dönüştüreceğiz. Bu tuşu aşağıdaki resimde ( Resim 1 ) görebilirsiniz.


( Resim 1 )​
Eğer yazdığınız metni kaydetmemiş iseniz karşınıza dökümanı kaydetmeniz için sizi uyaran şöyle ( Resim 2 ) bir pencere çıkacaktır.


( Resim 2 )​

OK tuşuna bastığınızda karşınıza asıl işlerimizi yapacağımız şu ( Resim 3 ) pencere çıkacaktır.


( Resim 3 )​
Evet burada ( Resim 3 ) Title Information bölümü oluşturacağımız eBook’un Yazar, Başlık ve Dosya Ysimi seçeneklerini dolduracağımız bölümdür.

Formatting Options bölümü Microsoft Word’de oluşturmuş olduğumuz belgenin biçimlendirme seçeneklerini oluşturmaktadır.

Send to Microsoft Reader library on bölümü yapılacak olan eBook’un nereye kaydedeceğini belirteceğimiz bölümdür.

Bu bölüm içerisindeki Reading device using synchronized files kısmı kitabımızı taşınabilir bir aygıta gönderebilmemizi sağlar.

This Computer bölümü ise Bilgisayarımızda bir noktaya kaydedebilmemizi sağlar. Browse.. tuşuna basarak kaydedeceğimiz yeri seçebiliriz.

Bütün bu ayarları yaptıktan sonra sıra geldi kitabımızın kapağını eklmeye. Bunun için yine yukarıdaki görülen penceredeki Customize Covers … tuşuna basmamız gerekmekte. Bu tuşa bastığımızda karşımıza aşağıdaki gibi bir pencere çıkacaktır.


( Resim 4 )​
Bu penceredeki ( Resim 4 ) ;

Cover Image bölümü Microsoft Reader’da kitabı açtığımızda karşımıza çıkan kapağı oluşturmak için doldurabileceğimiz bölümdür. ( Gerekli Resim Ölçüleri : 510 x 680 Piksel )

Library Image (desktop Reader only) bölümü ise Microsoft Reader’ın kütüphane bölümünde kitaplar için görünen ufak önizleme resiminin seçebilmemiz için gereken bölümdür. ( Gerekli Resim Ölçüleri : 99 x 132 Piksel )

Cover Page Image (desktop Reader 1.5 only) bölümünde ise sadece Microsoft Reader’ın 1.5 sürümnde görüntülenen kapak sayfası resmini seçmemiz için gereken bölümdür. ( Gerekli Resim Ölçüleri : 95 x 673 Piksel )

Pocket PC 1.0 Cover Image Pocket PC’lerde kitabı açtığımızda karşımıza çıkan kapak resmini seçmek için gereken bölüm. ( Gerekli Resim Ölçüleri : 480 x 240 Piksel )

Pocket PC 1.0 Library Image ise yine Pocket PC’lerde kütüphane görünümünde iken kitap için görüntülenen ufak önizleme resmini seçmek için gereken bölümdür. ( Gerekli Resim Ölçüleri : 90 x 45 Piksel )

Bu bölümler için Bilgisayarımızın herhangi bir yerindeki resmi seçerken Browse… tuşuna basmalıyız yada dosyanın tam yolunu Image Path yazısının altındaki kutucuğa girmeliyiz.

Evet kitabımızın kapağını oluşturmak için gereken bölümleri gördük ancak hiçbir kapak seçmesek bile Word RMR programı varsayılan kapak olarak Microsoft Word’ün resminin bulunduğu kapakları kitabımıza yerleştirmektedir.

Tüm kapak resimlerini ( Resim 4 ) seçip OK tuşuna bastıktan ve diğer ( Resim 3 ) penceredeki tüm alanlarıda doldurduğumuza emin olduktan sonra bu işlemleri bitirmek için OK tuşuna basabiliriz.

Ve işte! Karşımıza Microsoft Word ile yazmış olduğumuz metnin başarı ile eBook haline getirildiğini ve bu eBook’un harddisk’teki yerini belirten bir pencere çıktı ( Resim 5 ). Eğer bu ( Resim 5 ) penceredeki Open this eBook in Desktop Reader yazan kutucuğuda işaretleyip OK tuşuna basarsak yapmış olduğumuz eBook Microsoft Reader ile açılacaktır


( Resim 5 )​


Evet Word RMR ile eBook yapmak sanırım kolaydı. Çünkü asıl işlemleri yani kitabımızın metin kısmını Microsoft Word ile yaptığımız için bize sadece başlık ve kapak düzenlemeleri gibi birkaç ufak iş kalıyor.

Word RMR dışında yani Microsoft yazılımları dışında üçüncü parti yazılımlarlada LIT uzantılı kitaplar yapılabilir. ?u anda Microsoft’un sitesinde belirtilen piyasadaki tek üçüncü parti yazılım OverDrive şirketinin yapmış olduğu ReaderWorks yazılımıdır.

Bu yazılımın iki sürümü bulunmaktadır. Bunlar Standard ve Publisher sürümleridir. ReaderWorks Standard kısıtlı özellikler içermektedir. Ancak ReaderWorks Publisher çok gelişmiş özelliklere sahiptir.


http://www.microsoft.com/reader/developers/downloads/rmr.asp
 

Benzer İçerikler

*MeleK*
Cevaplar
0
Görüntüleme
691
*MeleK*
*MeleK*
@şK_MeLeĞ!.
Cevaplar
0
Görüntüleme
663
@şK_MeLeĞ!.
@şK_MeLeĞ!.
M
Cevaplar
0
Görüntüleme
817
Misafir
M
Üst