1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  E Vitamininin Faydaları

  Konu, 'Diyet - Sağlıklı Beslenme' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  e vitamini e vitamininin faydaları
  e vitamini hangi besinlerde var  Sağlıklı beslenme kaliteli ve sağlıklı bir hayat geçirmemiz için gerekli olan unsurların başında gelir melekler :) Atın ölümü arpadan olsun diyerek irade dışı beslenmek, mutlaka ilerde dönüşü olmayan sağlık sorunlarını da beraberinde getirecektir. Bu sebeple vücudun ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri dengeli bir şekilde tüketmeliyiz. Bu makalemizde vücudun ihtiyacı olan E vitamini hakkında bilgiler vermek istiyoruz sizlere melekler :)


  < Konu Resmi..>  Göz sağlığı için hayati önem taşıyan E vitamini; Retina gelişimi için önemli bir oynar.

  Katarak yapıcı etkilere karşı önemli bir koruyucu biridir. Vücuda alınan ağır metaller, zehirli bileşikler, radyasyon ve bazı ilaçların yarattığı toksinlere karşı koruma sağlar.

  Virüslerden kaynaklanan hastalıklara karşı vücudun direncini yükseltir. Timus bezi ve alyuvarları korur. Bağışıklık sistemi için önemli vitaminlerden biridir.

  Yapılan araştırmalar E vitamininin yaşlanmaya bağlı hafıza kayıplarının önlenmesinde olumlu etkisi olduğunu kanıtlamıştır. Ayrıca yaşlanmaya karşı koruyucu etkisi de bulunur. Toksin maddelerin vücutta yarattığı tahribatı da azalttığı ortaya çıkmıştır.

  Kırmızı kan hücrelerinin sağlıklı gelişimi ve çoğalması için gereklidir. Kalbe yararlı olan HDL kolesterol oranını yükseltip, zararlı olan LDL kolesterolünü azaltır. Kandaki kolesterol oranını dengeye sokar. Kaslar ve cilt sağlığı için de önemli bir vitamindir.

  Hava kirliliğinden dolayı akciğerde ve ağızda oluşan olumsuz etkiyi azaltır.

  Kalp krizine, kansere, Alzheimer’e, katarakta karşı koruyuculuğu olduğu üzerinde ciddi veriler toplansa da, henüz bu konudaki yararlan kanıtlanmamıştır.

  Biber ve diğer yeşil sebzeler E vitamini açısından zengin besinlerdendir.

  Çok fazla alkol tüketenler, doğum kontrol hapı kullananlar, yeterli miktarda oksijen alamayanlar, E vitamini açısından riskli gruba girerler. Her vitamin gibi E vitaminin de uygun miktarda alınması gerekir. Çok fazla alındığı takdirde, uyuşturucu kullanılmış gibi kişinin hareketlerinde değişikliklere yol açabilir.

  E vitamini eksikliği: E vitamini özellikle metabolik hızın arttığı ergenlik çağında vücuttaki zararlı maddeleri temizleyici etkisi ile oldukça önemlidir. E vitamini eksikliğinde kansızlık ve vücutta sıvı toplanmasına bağlı şişkinlikler görülmektedir.

  E vitamini hangi yiyeceklerde bulunur: Buğday, pirinç, mısır, darı, çavdar, marul, soya, yerfıstığı, kabak çekirdeği, badem, susam, ceviz, zeytinyağı, ayçiçek yağı, mısırözü yağı


   
E Vitamininin Faydaları konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Vitaminler

  Vitaminler

  Vitaminler Vitaminler, vücudun bolik gereksinimleri için vazgeçilmez olan ve vücutta yeterince ya da hiç elde edilemediği için dışarıdan alınması gereken küçük organik moleküllerdir. Klasik olarak vitaminler, yağda ve suda eriyenler biçiminde iki gruba ayrılır. Yağda eriyen vitaminler yağlarda, pişmemiş sebzelerde, tahıllarda, tereyağında, balık karaciğeri ve balık yağında, kaymak ve süt gibi...
 2. a b c d k e vitaminleri hangi besinlerde bulunur kızlar bilginiz var mı

  a b c d k e vitaminleri hangi besinlerde bulunur kızlar bilginiz var mı

  Kızlar bir araştırma yapıyorum da acaba a, b c, d, k ve e vitamınlarini içinde barındıran besinler hangileri bana liste halinde verebilir misiniz lütfen.
 3. E Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur Ve Faydaları

  E Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur Ve Faydaları

  E Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur Ve Faydaları nelerdir. Selam kızlar e vitamini hakkında bilgi istiyor ve faydalarınıda öğrenmek istiyorum. Şimdiden tşkler bilgiler için
 4. B Vitamininin Faydaları Nelerdir?

  B Vitamininin Faydaları Nelerdir?

  b vitamini b vitamini faydaları b vitamini yararları Vücudumuzun ihtiyacı olan vitaminlerden biri olan B vitamini hakkında sizleri kısaca bilgilendirmek istiyoruz melekler :) Suda eriyen ve vitamin karakterinde çalışan koenzimlerin yapılarında bazı maddeler B grubu vitaminleri adını alırlar ve hücre metabolizmasında önemli yerleri vardır. B grubu vitaminleri arasında Biotin, folik asit,...
 5. Ramazan da hurma yemenin faydaları nelerdir?

  Ramazan da hurma yemenin faydaları nelerdir?

  Ramazan ayın da olduğumuz şu günler de islamın 5 şartından biri olan ve buluğ çağına gelen her müslümanın tutması farz kılınan oruç ayın da iftar açtığımız sırada genellikle hurma, su ve zeytin ile açarız. Kutsal kitabımız Kuran-ı Kerim de bile adı geçen hurmanın birçok faydası bulunuyor. Özellikle kalp ve mide rahatsızlıklarına çok iyi gelen hurma için peygamber efendimiz(S.A.V) şöyle...

Sayfayı Paylaş