Etiketler:
 1. ARWEN

  ARWEN Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  10 Ocak 2008
  Mesajlar:
  240
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Deniz Ülkesi

  Ebeveyn - Çocuk İletişiminde Öneriler

  Konu, 'Bebeğimiz ve biz' kısmında ARWEN tarafından paylaşıldı.

  [​IMG]Anne/baba – çocuk iletişimi olumlu duygular ve alışkanlıklar içeriyorsa, her iki taraf için de birlikte geçirilen zaman eğlence ve mutluluk kaynağı olabilir. Çocuğun yaşı ne olursa olsun, onunla kurulan iyi bir iletişim, onda kendine güven ve çevresine saygı gelişimi için en önemli kaynaklardan biri olacaktır. İyi bir ilişki kurabilmek ve bunu yıllar boyu sürdürebilmek, çocuğun kişilik gelişimi açısından da olumlu etkiler taşıyacaktır. Davranışlarınız ve sözleriniz onun için daha fazla anlam ifade edecektir. Ondaki olumsuz düşünce ve davranışları fark etme, ifade edebilme ve değiştirebilme açısından da fırsatlar yaratacaktır.
  Peki iyi iletişim kurmanın belirli unsurları var mıdır? Genel olarak şunlar söylenebilir:

  • [*]Çocuğunuzun, onun ihtiyaçları ile ilgilendiğinizi ve gerek duyduğunda yardımcı olacağınızı bilmesini sağlayın.
   [*]Çocuğunuz sizinle konuşmak istediğinde, televizyonu kapatabilir, gazeteyi kaldırabilir vs, onunla göz göze iletişim kurmaya özen gösterebilirsiniz.
   [*]Size önemli bir haber verdiğinde, içten, sıcak bir ifadeyle ve düşünerek (olumlu ve olumsuz etkileri) yanıt verin.
   [*]Size konuşmak istediği özel konular olduğunda, başkalarının olmadığı ortamlarda konuşun ve ondan izin almadan sırlarını kimseye söylemeyin (tabii onun için hayati –çok önemli- bir sorun yaratmayacak bir bilgi ise).
   [*]Hoşlanmadığınız davranışlarını ve yönlerini başkalarının önünde küçük düşecek şekilde ifade etmemeye dikkat edin.
   [*]Onunla konuşurken aynı hizada olmaya özen gösterin, ona çok yukarıdan, ya da çok aşağıdan bakmamaya çalışın.
   [*]Ona kızdığınızda, sinirleriniz yatışıncaya kadar ceza vermeyin, ya da suçlayıcı sözler söylememeye çalışın. Çünkü o sırada gerçek düşüncelerinizi belirtemeyebilir, tarafsız davranamayabilirsiniz.
   [*]Yorgun iseniz, onu aktif dinlemek için ekstra bir çaba sarf etmeniz gerekebilir. Kendi duygularınız ve hoş görünüzün de farkında olmaya çalışın.
   [*]Onu dinlerken mümkün olduğunca onu kesmemeye çalışın, sözlerini tamamlamaya çalışmayın.
   [*]Belirli bir durumu, olayı size anlatırken, olayın ana fikrinden uzaklaşmadan eleştirilerinizi yapın. Ör, başkalarının ona vurduğunu anlatırken, “neden sen o saatte dersini çalışmıyordun” gibi sözler onun olayları yanlış yorumlamasına ve anlamsız duygular hissetmesine yol açabilir.
   [*]“Neden?” sorusu yerine daha çok “ne?” sorusunu (ör, ne oldu?, ne düşünüyorsun? vs) sormaya özen gösterin.
   [*]Eğer bir olayı-durumu öğrendiyseniz, ona olanları bildiğinizi söyleyin, bilmemezlikten gelerek, onun yalan söylemesine ve ilişkinizi zedelemesine yol açmamasına dikkat edin.
   [*]Onunla konuşurken, büyüklerle konuştuğunuz ses tonu ve sözcükleri tercih edin, onun küçük ve tecrübesiz olduğunu hatırlatıcı sözler, hitaplar sağlıklı iletişimi zorlaştırır.
   [*]Hakaret içeren, küçük düşürücü kelimeleri kullanmamaya çalışın.
   [*]Zorlandığında, sıkıntı hissettiğinde sorun çözme becerilerini geliştirebilmesi için, çözümleyici aşamaları bir bir ifade edin. Onun yerine çözmemeye, ya da anlayamayacağı açıklamalar kullanmamaya dikkat edin.
   [*]Ne yaparsa yapsın, onu sevdiğinizi ve kabul ettiğinizi bilsin. İstenmeyen davranışları için uygun eleştirileri ve gerekli yaptırımları zaten yaparsınız.
   [*]İletişim yollarını kullanmasını destekleyin. Hem sizinle hem de başkaları ile olan ilişkilerinde özgürce ve uygun bir yöntemle düşüncelerini ifade etmesi konusunda yüreklendirin.
  Eğer bir çocuk eleştiri ile yetişirse, kınamayı, eleştirmeyi öğrenir.
  Düşmansı bir tavırla büyürse, kavgayı öğrenir.
  Alay edilir, aşağılanırsa, utangaç olmayı öğrenir.
  Korku ile büyürse, endişe etmeyi, korkmayı öğrenir.
  Utançla büyürse, suçlu hisetmeyi öğrenir.
  Hoşgörü ile yetiştirilirse, sabırlı olmayı öğrenir.
  Cesaretlendirilirse, özgüven sahibi olmayı öğrenir.
  Kabul edilerek büyürse, sevmeyi öğrenir.
  Dürüstlükle yetiştirilirse, gerçeğin ne olduğunu öğrenir.
  Adaletle büyürse, adil olmayı öğrenir.
  Güven içinde büyürse, güven vermeyi öğrenir.

  Dr. Koray Karabekiroğlu
  [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif][/FONT]
  [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif][/FONT] [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif][/FONT]
   
Ebeveyn - Çocuk İletişiminde Öneriler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Titiz Bir Ebeveyn misiniz?

  Titiz Bir Ebeveyn misiniz?

  Titiz bir yeni anne-babaysanız, bşınızdertte demektir. Bebeğinizi mikroplardan uzak tutmak için, devamlı her şeyi ve özellikle de bebğðinizi yıkayıp duruyorsunuz eminim. Oyuncaklar, evi, her şeyi devamlı sabunlu su ile siliyor musunuz? Emzik düşse, aman çabuk yıkayın. Oyuncağını başka bir çocuk ellemişse, neme lazım, aman dezenfekte edin. Her şey çok kirli ve mikrop dolu olabilir, mesela...
 2. Ebeveynlere 'ergen rehberi'

  Ebeveynlere 'ergen rehberi'

  Boy, sivilce, şişmanlık, aşk… Hepsi ergenlik çağı sorunları! Uzmanlar, ebeveynler için ergenlikle baş etme rehberi hazırladı! Okuyun, ergenliğin çocuğunuz için kabus olmasını önleyin… Dilleri bile farklı… Bizden farklı düşünüyorlar ve farklı şeylere gülüyorlar. Pek çok sorunları var. Boy, sivilce, şişmanlık, güzellik, çirkinlik, dikkatsizlik, aşk ve başarısızlık bunlardan sadece birkaçı. Tüm...
 3. İyi ebeveyn olmanın 5 yolu nelerdir?

  İyi ebeveyn olmanın 5 yolu nelerdir?

  İyi ebeveyn olmanın 5 yolu Pozitif anne babalar ve mutlu bir aile yaşamı, çocuğu kötü davranışlardan uzaklaştırıyor. Kuralları belirlerken baskıcı olmamak çocuklarınızın kötü davranışlarını en aza indirmenin başlıca yolu. Ortaokul çağındaki çocukların ebeveynleri her geçen gün yeni zorluklarla karşılaşıyorlar. Çünkü özellikle o yaş grubunda bulunan çocuklar, ailelerinden çok kendi...
 4. Ebeveynlerin eğitimli olması başarıyı getiriyor

  Ebeveynlerin eğitimli olması başarıyı getiriyor

  Hem annesi, hem babası çalışan öğrencinin, sadece babası çalışan öğrenciye kıyasla daha başarılı olduğu tespit edildi. Yani sosyoekonomik durum, öğrenci başarısının temelini oluşturuyor... Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı (PISA) 2006 sonuçlarına göre, eğitimli ebeveyn başarı getiriyor. Bahçeşehir Üniversitesi'nden Doç. Dr. Gökçe Kolaşin ve araştırmacı Mehmet Alper Dinçer,...
 5. Üniversiteler ve iletişimleri

  Üniversiteler ve iletişimleri

  Üniversite mail ve telefon bilgileri.. ÜNİVERSİTE BULUNDUĞU İL TELEFON INTERNET ADRESİ - Abant İzzet Baysal Üniversitesi+ Bolu 0 374 253 45 03 www.ibu.edu.tr - Adnan Menderes Üniversitesi+ Aydın 0 256 214 66 85 www.adu.edu.tr - Afyon Kocatepe Üniversitesi+ Afyon 0 272 444 03 03 www.aku.edu.tr - Akdeniz Üniversitesi+ Antalya 0 242 227 44 00 www.akdeniz.edu.tr - Anadolu...

Sayfayı Paylaş