1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.449
  Beğenilen Mesajlar:
  2.302
  Ödül Puanları:
  113

  Echo ve Narkissos

  Konu, 'Eski Uygarlıklar' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  Narkissos hiçbir faniyi beğenmeyen çok yakışıklı bir delikanlıdır. Her gün ormandaki göle giderek suyun yansımasından ne kadar yakışıklı olduğunu seyretmektedir. Bir gün yine ormana giderken eskiden Hera'ya hizmet eden bir peri olan güzel Echo'yu görerek ona aşık olur ve hemen peşine takılır.


  Ancak Echo, Hera'ya hizmet ettiği sırada yaptığı bir hata nedeniyle Hera tarafından cezalandırılmıştır. Echo konuşamamakta ve kendisine söylenen cümlenin son kelimelerini tekrar etmek zorundadır. O da Narkissos'u çok beğenmesine rağmen kouşamadığı için ondan kaçar.

  Narkissos kolay pes etmez ve Echo'yu takip eder. Kaçmaktan yorulan Echo minik bir gölün içine saklanır. Bunu gören Narkissos hemen göle sarkarak Echo'yla konuşmaya çalışır:

  - Hey güzel peri! Benden neden kaçıyorsun?

  Echo cevap verir:

  - Neden kaçıyorsun?

  Bunun üzerine Narkissos:

  - Kaçan ben değilim ki sensin! Haydi yanıma gel der.

  Echo ise tekrarlamak zorunda kalır:

  - Haydi yanıma gel.

  Bunu duyan Narkissos kendini gölün derin sularına bırakır ve boğularak can verir. Yakışıklı Narkissos'un bu şekilde ölmesine tanrılar çok üzülürler ve onu çok güzel bir göl çiçeği olan Nergis'e çevirirler.

  Echo da aşığının ölmesine dayanamaz ve tanrılara kendi canını alması için yakarır. Bu yakaraşını kabul eden tanrılar onu bir kayaya çevirirler. Ve o zamandan beri her kim bi kayanın karşısına geçip bağırırsa o kaya kendisine bağırılan cümlenin son kelimlerini tekrar eder.

  Bu hikaye yankı ve nergis çiçeğinin nasıl ortaya çıktığını çok güzel bir şekilde anlatmaktadır... Ayrıca kendine hayran olma anlamında kullanılan narsist ya da bu kavramı anlatan narsizm kelimeleri de yine Narkissos'un isminden türetilmiştir.

   
Echo ve Narkissos konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Ve Kartvizitler

  Ve Kartvizitler

  kartvizite ne yazılır yılbaşı kartvizitleri Nerede, nasıl ve ne şekilde toplandığı ve saklandığı farklılık gösterebilir ama iş hayatındaki herkesin bir kartvizit koleksiyonu olduğu bir gerçek. Yüzlerce kart, hatta daha fazlası. Bu kartları elinize alın, sonra tek tek bu kartlara bakın. Kartın üzerinde ismi yazan kişiyi acaba hatırlayabildiniz mi? O gün, o toplantıda tanıştığınız kişilerden...
 2. $ Ve Gİzemlerİ

  $ Ve Gİzemlerİ

  Amerika Birleşik Devletleri’nin tüm dünyada tanınan belki de en önemli simgesi, parası “dolar”dır. Dünya ekonomisinin de para birimi olarak kullanılan Amerikan doları, Amerika Birleşik Devletleri’nin 1793’ten buyana resmî para birimidir. Dolar, Almanca “Joachimstaler”in kısaltılmışı olan “Taler”den gelir. Joachimstaler, Bohemya’da 1519’da basılan gümüş paranın adıdır. Taler, zamanla “daler” ve...
 3. Narkissos dan nergis çiçeğine

  Narkissos dan nergis çiçeğine

  Narsist kişilik bozukluğunu araştırırken kendimi Yunan Mitolojisinde bir efsane de buldum. Okurken etkilenmemek imkansız gibi... Efendim efsane şöyle başlar; çok güzel bir peri kızı olan EKHO kendine aşık olanları küçümseyen, karşılık vermeyen, güzelliğinin farkında ve bunun keyfini çıkararak şımarıklığı tavan yaparak yaşar gidermiş. Bir gün ormanda dolaşırken, Tanrılardan birinin oğlu olduğu...

Sayfayı Paylaş