1. ASİMELEK

  ASİMELEK Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  13 Aralık 2010
  Mesajlar:
  4.422
  Beğenilen Mesajlar:
  2.168
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  yüreğimin yüreği

  Ecza Kutusunda Olması Gerekenler

  Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında ASİMELEK tarafından paylaşıldı.

  ecza kutusu, içindekiler, neler olmalıdır, önemli bilgiler için yazımıza buyrun arkadaşlar.

  [​IMG]
  Acil bir durumda yapılan ilk yardımın önemi çok büyük…


  Bu nedenle evinizde bir ecza kutusu hazırlayın ve ilkyardımı yapabilmek için bilgiler edinin.

  Sizin ve aileniz için en güvenli ve huzurlu yer hiç kuşkusuz eviniz. Ancak yapılan araştırmalara göre evde yaşanan basit hastalıklar ve kazalar küçümsenemeyecek kadar çok ve tehlikeli. Milliyet’te de yer alan habere göre, bunlardan en çok zarar görenler ise çocuklar ve yaşlılar. Ancak basit birkaç kuralı uygulayarak ve tedbirli davranarak bunun önüne geçmemiz mümkün. Basit ilaçlar, gereçler ve elbette doğru ilkyardım bilgisi ile durumu hastanelik olmadan önleyebilir ya da ön müdahale ile doktora gitmeden önce ağırlaşmasını engelleyebilirsiniz.

  FAYDALI BİLGİLER

  • Arnika özlü pomat yara iyileştirici özelliğinden dolayı ezik, bere ve çürükler için çok uygundur. Arnika çayır ve ormanlarda yetişen, papatyayı andıran, portakal sarısı çiçekli otsu bir bitkidir. Eterik yağ, kolin ve betain içerir. Yara iyileştirici özelliği vardır. Özellikle ezikler ve burkulmalarda iyileştiricidir.
  • Antibiyotikli ve antiseptikli yara kremini az kanamalı çizikler, kesikler ve bereler için kullanabilirsiniz.
  • Yaz aylarında böcek sokmalarına ve alerjilere karşı kortizonlu bir pomat bulundurmanızda fayda var.


  SAKIN UNUTMAYIN

  • Acil durumlarda aranacak numaraları bir kağıda yazarak her an görebileceğiniz bir yere asın veya saklayın.
  • Sağlık ve acil yardım merkezlerinin broşür ve kartlarını atmak yerine acil durum çekmecesinde saklayın.
  • Ecza dolabınızı her altı ayda bir gözden geçirin ve kullanım tarihi geçmiş ilaçları atın. Bazı krem ve pomatların kullanım süreleri 1 aydır. Dikkat edin.
  • Antibiyotiklere sadece gerekli hallerde başvurun. Kullanım şeklini doktorunuza sorun.


  ACİL DURUMLAR İÇİN

  • Grip, soğuk algınlığı için serum fizyolojik gibi basit burun açıcılar bulundurun.
  • Diyare durumlarında kullanmak için özel ilaçlar gerekir. Loperamid içeren ilaçlar elektrolid ve sıvı kaybını önler.
  • Adet dönemi için ağrı kesici, mide ağrıları için için pastil, bağırsak için doktorunuzun önerdiği gaz giderici gibi bazı ilaçları dolabınızdan eksik etmeyin.


  ECZA DOLABININ OLMAZSA OLMAZLARI

  • Kas gevşetici ve ağrı kesiciler. Özellikle mevsim değişikliklerinde oluşan ağrıları giderir. Parasetamoller hafif ateşli durumlar için el altında olmalı. Analjezikler baş ve diş ağrılarına iyi gelebilir. Antienflammatuvarlar ise kas, iskelet ve sinir sistemini rahatlatır.
  • Plaster, gazlı bez, pamuk ve mutlaka alkolsüz bir yara dezenfektanı.
  • Mutlaka bir ateş ölçer. Civalı olanların yerine son yıllarda üretilen ve oldukça hassas olan elektronik olanlarını tercih edebilirsiniz.


   
Ecza Kutusunda Olması Gerekenler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. öss de olması gerekenler

  öss de olması gerekenler

  Bir adet yumuşak uçlu kurşun kalem: cinnet geçirip gözetmenlere saldırırsanız veya heyecanlanıp gözünüze sokarsanız zarar vermemesi için *Bir torba kuru üzüm: olası rakiplerinizin kafasına çaktırmadan fırlatmak suretiyle dikkat dağıtarak adam eksiltmek için .. *Yarım ekmek arası salam: 195 dakikada acıkabilirsiniz aç ayı oynamaz.. *Darbeli matkap: kuru üzümler beklenen etkiyi...
 2. Eczane..

  Eczane..

  Eczane kitabevine, ilim neşreden kuruluşlara delalet eder.Bir eczaneye girip, ilaç almak erkekler için yanlış suçlamaya uğrayacak demektir. Genç bir kadın için, yabancı erkeklerle dostluk etmenin zararlı olduğuna, daha yaşlı kadınlar için hafif bir rahatsızlıktan sonra iyi olacağına işarettir. Rüyada bir eczaneye girmek hayatınızda ciddi değişiklikler olacak demektir. İlaçlarla dolu böyle bir...
 3. Makyaj Çantanızda Olması Gerekenler

  Makyaj Çantanızda Olması Gerekenler

  makyaj çantası, neler olmalıdır, makyaj tüyoları, malzemeleri, hakkında bilgi için yazımıza buyrun arkadaşlar. Kimimizinki gereksiz ayrıntılarla dolar taşar, kimimizinkinde çoktan miladını doldurmuş kırık dökük, eski püskü malzemeler yerlerini korur. Peki mükemmel bir makyaj çantası nasıl olmalıdır? Çanta: Öncelikle çantanızın büyüklüğüne karar verin. Sabundan diş fırçasına,...
 4. Makyaj Çantasında Olması Gerekenler

  Makyaj Çantasında Olması Gerekenler

  Makyaj Çantasında Olması Gerekenler nelerdir ruj kalem ve kapatıcı haricinde neler olmalı?
 5. Çeyizde olması gerekenler nelerdir ?

  Çeyizde olması gerekenler nelerdir ?

  Yakın zamanda ben sözlendim arkadaşlarım şimdi çeyiz için hazırlık yapacağım da çevremdekilerden ziyade bu sitede evlenmiş kullanıcılar ve misafirlere sormak istiyorum arkadaşlarım acaba Kizlar çeyizde olmasi gerekenler nelerdir ? Neler bulunması gerekir bilenler yazabilirse sevinirim.

Sayfayı Paylaş