1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Edebiyatın Diğer Bilim Dallarıyla İlişkisi Nedir?

  Konu, 'Eğitim Şart' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  edebiyat diğer bilim dalları ilişkisi alakası nedir nasıl bir ilişkisi var açıklaması makalesi ile ilgili bilgiler burada melekler Türkiye'de ki okuma alışkanlığının maalesef çok düşük olduğu hepimizce malum melekler.Buna bağlı olarak ta yıllık kitap basımı da çok düşük.Bunların sonucunda halkın edebi eserlere olan ilgisi de zayıf oluyor ne yazık ki melekler.Japonya'da bir günde basılan kitap sayısının ülkemizde bir yılda basıldığını söylersek durumun vahimiyetini daha iyi anlayabiliriz.Oysa edebiyat diğer bilim dallarıyla alakalı önemli bir sanattır.


  < Konu Resmi..>
  Edebiyatın diğer bilim dallarıyla ilişkisini sizlere şöyle açıklayabiliriz;

  Edebiyat-Sosyoloji:
  Sosyoloji, insanların toplum içindeki davranışlarını zaman ve mekâna bağlı olarak gözlemleme yoluyla araştıran, objektif sonuçlara ulaşmaya çalışan, yani sosyal olayları inceleyen bir bilim dalıdır. Bu bilim dalının ilgi alanı sosyal çevredir. Edebî metinler de bu sosyal çevreden ortaya çıkar. Sosyal çevrede ya*şanan olaylar, güzellikler, olumsuzluklar vb. edebî metinlerde farklı düzeylerde kendine yer bulur. Sosyal hayatı düzenleyen ilişkiler edebî metinlerde, kişiler aracılığıyla dile getirilir. Kişilere bağlı olarak sosyal olaylar neden ve sonuçlarıyla irdelenir. İşte tüm bunlar, edebî metinlerin, sosyal yaşamla ilgili önemli bilgi*ler aktardığını ortaya koymaktadır. Bu bilgiler de sosyolojinin alanına girmektedir. Bu yüzden sosyologlar, kişilerin toplum içindeki yaşantılarını, davranışlarını anlatan bu edebî metinler*den sık sık yararlanma yoluna giderler.  Edebiyat-Psikoloji  Edebî eserlerde psikolojik yansımaları bulmak mümkündür. Her insanın, duyguları, düşünceleri, bir psikolojisi olduğu gibi, yazarların da vardır. İşte yazarlar, eserlerini yazarken o anki psikolojik durumlarını belli oranda eserlerine yansıtırlar. Ancak bunun birebir yansıma olduğu söylenemez. Yazar, duygu ve düşüncelerini, psikolojisini olduğu gibi aktarmaz. Onu dönüştürerek, değiştirerek, edebî metindeki kişilerde hissettirerek aktarır. Bu da yazarın psikolojik bilgilere de sahip olduğunu gösterir.


  Edebiyat-Tarih

  İç içe girmiş olan bu ilişkiyi üç yönde inceleyebiliriz:

  Her edebî metnin, içinde oluştuğu tarihî bir dönem vardır ve edebî metinlerin hepsinde bu tarihî dönemlerin izlerini görmek mümkündür. Edebî metinlerin temasını tarihî dönemler etkiler, bu eserleri doğru yorumlayabilmek için o dönemin tarihî olaylarını iyi bilmek gerekir.
  Bazı edebî metinler, oluştuğu dönemin izlerini taşırken, bazıları da konusunu tamamen tarihî gerçeklerden alabilir. Bu tür metinler, tarihe ışık tutabilir, tarih bilimine kaynaklık edebilir. Göktürk Kitabeleri'ni bu duruma örnek olarak gösterebiliriz.
  Edebî eserler ve yazarları dönemleri ile birlikte inceleyen edebiyat tarihi, tarih biliminin metodundan yararlanır.

  Edebiyat-Coğrafya

  Her edebî metnin - özellikle olay ve durum metinlerinin - önemli unsurlarından biri de yerdir. Olaylar, bir mekânda ortaya çıkar ve o mekânın izlerini taşır. Böylece, coğrafya edebiyat üzerinde etkili olur.
  Bazı edebî metinlerin yazılış amacı, belli bir coğrafi bölgeyi tanıtmaktır. Gezi yazıları, egzotik romanlar bu türden eserlerdir; bunlar her iki bilim için de önemli kaynaklardır. Evliya Çelebi'nin Seyahatnamesi, hem edebiyat hem tarih hem de coğrafya bakımından önemli bir eserdir.
  Coğrafya kitaplarında, coğrafî bilgiler veren dergilerde, ansiklopedilerde, edebiyatın anlatım biçimlerinden biri olan "açıklayıcı betimleme" kullanılır. Bu yönüyle coğrafya bilimi, edebiyattan yararlanmış olur.

  Edebiyat-Felsefe


  İnsanların en önemli özelliği düşünme yeteneğidir. Sağlıklı bir yaşam sürebilmeleri için, işlerini başarılı bir şekilde yapabilme*leri için düşünmeye, düşünceye ihtiyaçları vardır. İşte bir yaza*rın da edebî metin ortaya koymasında onun düşünceleri ön plana çıkar.  Hemen her edebî metnin arka planında bir düşünce vardır. Eğer bu düşünce olmazsa metni yapısal olarak ortaya koymak, olayları kurgulamak, kişileri anlatmak mümkün değildir. Ancak bu düşünce bir felsefî metinde olduğu gibi, edebî metnin tama*mına yayılmaz. Edebiyat metninde felsefeyle ilgili bir konuya yüzeysel bir biçimde değinilir. Bu düşünce bir veya birkaç cümlede felsefe boyutunda, felsefeye özgü bir anlatımla dile getirilir. Zaten felsefî bir konuyu edebî metnin tamamında anlat*mak ya da konunun ağırlıklı olarak felsefi yönüne değinmek, edebî metnin değerine, işlevine gölge düşürür.


  Sonuç olarak psikoloji, sosyoloji, felsefe ve tarih insanı ele alır. Edebi*yat da insanı, insan yaşamını anlatır.


   
  SadmiN bunu beğendi.
 2. gecoo2

  gecoo2 Forum Okuru

 3. şheda

  şheda Forum Okuru

 4. daeeeeeee

  daeeeeeee Forum Okuru

 5. HAHHA

  HAHHA Forum Okuru

  yardımcı oldu hanı :puha:yupis:dilektut::lele::horon::yeah::lalla::bags::kutla::kutlama1:
   
 6. sevde 55

  sevde 55 Forum Okuru

  saol kardeş :pasi::parti::dans:
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 28 Eylül 2013
 7. ben benim

  ben benim Forum Okuru

 8. asdedede

  asdedede Forum Okuru

   
 9. Bir 9 öğrencisi

  Bir 9 öğrencisi Forum Okuru

Edebiyatın Diğer Bilim Dallarıyla İlişkisi Nedir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Sosyolojinin Diğer Bilimlerle İlişkisi

  Sosyolojinin Diğer Bilimlerle İlişkisi

  psikoloji ile sosyolojinin ortak konuları psikoloji ve sosyolojinin ortak konuları ile nelerdir sosyoloji hangi bilimlerle ilişkilidir diğer bilimlerle ilişkisi A. Sosyoloji ve Tarih: Yer ve zamanı belli Tarih, toplumların ortaya çıkma, gelişme, dağılma ve çözülme devrelerindeki somut sosyal olayları belgelere dayanarak incelemeye çalışan bir bilimdir. Sosyoloji ise, bu sosyal olayları...
 2. Aslan Burcunun Diğer Burçlarla İlişkisi Nasıl

  Aslan Burcunun Diğer Burçlarla İlişkisi Nasıl

  aslan burcunun diğer burclarla ilişkisi akrep aslan ilişkisi burcu nasıldır burcu nasildir ve evlilik Aslan - Koç İşte krallara layık bir evlilik. Koç, Aslan’ı gördüğü anda kenetlenip kalacaktır. Kendisinden bir şeyler bulduğu özel bir insanla karşı karşıyadır. Aslan’ın karizmatik kişiliğinden etkilenecek, onun üzerine düşecek ve onu şımartacaktır. Çünkü yaşamı boyunca Aslan kişisi gibi...
 3. Sanat nedir? Sanatı İnceleyen Bilim Dalları, Sanat Bilimi Hakkında, Sanatçı nedir

  Sanat nedir? Sanatı İnceleyen Bilim Dalları, Sanat Bilimi Hakkında, Sanatçı nedir

  Sanatı konu alan bilimlerin sayıca çok olması, sanat olayının, içinde barındırdığı sayısız kavram ve inceliklerin zenginliğine bağlanabilir. Her bir alan, bunlardan bir veya birkaçını esas alarak çalışmalarını sürdürür. Bu alanlar arasında ilk akla geleni, sanat felsefesi veya estetik olarak bilinenidir. Sanat tarihi ve arkeoloji, sanatı tarihsel boyutta incelerler. Sanat psikolojisi; izleyici...
 4. Daldım… Bildim…Utandım...

  Daldım… Bildim…Utandım...

  Sabaha karşı çok şiddetli yağmur yağıyordu. Sesin geldiği yere doğru gittim ve salonun penceresinden dışarıyı izledim… KALDIM… Sokak lambasının ışığından pırıl pırıl parlayan ağacın yapraklarına baktım bir süre… Lambanın altında, adeta bir duş şemsiyesinin paralelliğinde dökülen yağmurun ritmik dansında ben de rüzgara eşlik ettim… DALDIM… Yağmurlardan sonra büyürmüş başak... Meyvalar...
 5. edebiyatın bilimlerle ve diğer bilimlerle ilişkisi lazım

  edebiyatın bilimlerle ve diğer bilimlerle ilişkisi lazım

  Selamlar kızlar, bana edebiyatın bilimlerlie ve diğer bilimler ile olan ilişkisinin anlatılması gerekiyor. Bana bu konuda yardım edebilir misiniz. Edebiyatın birde diğer bilim dallarıyla ilişkisinin içinde bulunduğu bir yazıda olabilir teşekkür ediyorum.

Sayfayı Paylaş