1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.467
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113

  Edirnede Gezilecek Yerler

  Konu, 'Marmara Bölgesi' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  edirnede gezilecek yerler edirne gezilecek görülecek yerler edirnenin tarihi yerleri edirne edirnenin görülecek yerleri Edirne'de pek çok mesire yeri bulunmaktadır. Bunların başında Kırkpınar Güreşleri'nin yapıldığı ve Tunca nehrinin iki kolu arasında bir ada oluşturan Sarayiçi mevkii gelmektedir.
  Türkiye'yi Yunanistan'a bağlayan Karaağaç Pazarkule sınır kapısı yolu üzerinde Meriç nehri kenarındaki Söğütlük ormanı da Edirne'nin bir diğer ünlü mesire yeridir. Ayrıca Meriç ve Tunca nehirleri arasında kalan ve Edirne ile Karaağaç'ı birbirine bağlayan adanın bir bölümüne de "Bülbül Adası" denir.

  CAMİLER


  SELİMİYE CAMİİ
  Gelmiş geçmiş mimarların en büyüğü Mimar Sinan'ın "ustalığımın eseridir" dediği bu cami dünyada tek kelimeyle "mimarlık harikası" olarak tanınır. Dahi mimarın 84 yaşındayken inşa ettiği bu görkemli cami Sultan II. Selim adına yapılmıştır. 1569 yılında yapımına başlanılan cami 6 yıl süren yorucu bir uğraş sonunda 1575 yılında tamamlanmıştır. Caminin dört köşesinde birebir eşit boy ve çapta dört minare yer almaktadır. Bunlar 70,89 metreyi bulan boyları ile "Türkiye'nin en yüksek minareleridir. 31,28 metre çapındaki kubbesi de aynı özelliği taşımaktadır. Caminin duvarları ve mihrabı İznik ve Dimotoko çinilerinin en mükemmelleri ile süslenmiştir. Edirne'ye her yönden girişte iki taneymiş gibi görünen, ancak yaklaştıkça 4 tane olduğu anlaşılan minarelerin birisinin üç şerefesine üç ayrı merdivenle çıkılmaktadır.

  Bu merdivenlerden çıkanlar birbirlerini asla görememektedirler. Bu usta mimarın akıllara durgunluk verecek kıvrak zekasının timsali sayılmaktadır.

  ÜÇ ŞEREFELİ CAMİİ
  Edirne'nin bir başka simgesidir. 1443-1448 yılları arasında Sultan II. Murat tarafından Konyalı Hacı Alaaddin'e yaptırılmıştır. Üç minaresi bulunan caminin her bir minaresinde ayrı bir motif bulunmakta, burmalı minaresi en dikkat çekeni olmaktadır. Camiye adını veren bir başka minare de üç şerefeli olanıdır ve bu minare 67 metrelik boyu ile dünyanın en yüksek minareleri arasında yer almaktadır.


  ESKİ CAMİİ
  Sultan II. Mehmet tarafından 1403-1414 yılları arasında yaptırılmıştır. Mimarı Konyalı Hacı Alaaddin'dir. Üzerindeki kitabelerin güzelliği ile dünyada ün yapmıştır.


  II. BAYEZİD CAMİİ VE KÜLLİYESİ
  Sultan II. Bayezid tarafından 1484-1488 yılları arasında Tunca nehri kıyısında yaptırılmıştır. Dört duvara dayalı kubbesi ile dikkat çekmektedir. Caminin yanında Tabhane, Darülşifa, Medrese ve İmaretten ibaret bir de külliye bulunmaktadır. Burası zamanında akıl hastalarının su sesi ile tedavi edildikleri yer olarak bilinir. Külliye müzesi, 2004 yılı Avrupa Müze Ödülü'nü almıştır.


  MURADİYE CAMİİ
  Sultan II.Murat tarafından 1435-1436 yılları arasında Sarayiçi mevkiine bakan bir tepe üzerinde inşa ettirilmiştir. Çini mihrabı fevkalade güzeldir. Yanında XVIII.yy'dan kalma İmaret ve Hamma bulunmaktadır.


  DİĞER CAMİLER
  Yıldırım Camii, Defterdar Camii, Beylerbeyi Camii, Mezitbey Camii, Kadıbedrettin Camii, Sitti Sultan Camii.


  ÇARŞILAR


  Edirne, büyük ve güzel çarşılarıyla ün yapmıştır. Bu çarşıların günümüze kadar ayakta kalanları şunlardır;

  Alipaşa Çarşısı, Arasta Çarşısı, Bedesten Çarşısı.


  KERVANSARAYLAR


  Edirne kervansarayları yapılarıyla tarihi zenginlik içermektedir. Günümüze kadar gelen kervansarayların en önemlileri şunlardır:

  Rüstempaşa Kervansarayı (halen otel olarak kullanılmaktadır) Ekmekçioğlu Ahmet Paşa Kervansarayı.


  MÜZELER


  Etnografya Müzesi (Selimiye Camii arkasında)

  İslam Eserleri Müzesi (Selimiye Camii bahçesinde)

  Türk Psikiyatri Tarihi Müzesi (II. Beyazid Külliyesi)   
Edirnede Gezilecek Yerler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. FOÇA'da Gezilecek Görülecek Yerler

  FOÇA'da Gezilecek Görülecek Yerler

  egede gezilecek görülecek yerler gezilecek görülecek yerler foça foçada foca da Foça ya gidipte nereyi görmeliyim gezmeliyim acaba dişe düşünmeyin çünkü gerekli bilgileri şimdi ben sizlerle paylaşacam arkadaşlarım:) Bakın Foça da nereleri görmeli ve gezmelisiniz:tik: Siren Kayalıkları Fok balıklarını andıran adacıklardan oluşan bu kayalıkların en büyüğü Orak Adası kayalıklarıdır.Homeros...
 2. Şanlıurfa'da Gezilecek-Görülecek Yerler

  Şanlıurfa'da Gezilecek-Görülecek Yerler

  şanlıurfada gezilecek yerler urfada gezilecek yerler urfa şanlıurfa da şanlıurfa Şanlıurfa'da gezilece görülecek çok sayıda tarihi mekan vardır...Urfaya gittiğinizde nereleri görmeniz hakkında size bilgi olması için araştırdım arkadaşlarım.... Şanlıurfa'nın Gezilecek-Görülecek Yerleri :tik: ŞANLIURFA MÜZESİ: Şehitlik semtindedir. Bu müzede: 20048 adet arkeolojik eser, 2645 adet etnoğrafik...
 3. Polonya'nın Gezilecek Yerleri

  Polonya'nın Gezilecek Yerleri

  Polonyanın Güzel Yerleri Polonyanın Gezilecek Güzel Yerleri Sevgili melekler, bu yazımızda seyyah ruhlu meleklerimiz ve sayın misafirlerimiz için Polonya'nın gezilip görülebilecek en güzel mekanlarıyla ilgili bilgiler veriyoruz sizlere :) Kazimierz Dolny:Vistül Nehri'nin kenarında yer alan ve 14. yüzyılda Kral Kazimierz'in kurduğu bu şirin köy ilginç mimarisi, müzeleri ve doğası ile pek...
 4. Prag'da gezilecek yerler

  Prag'da gezilecek yerler

  prag nereye bağlı,pragda gezilcek turistik yerler nereleridir,pragda meşhur yerler,pragda gezilcek tarihi yerler,pragda nerde kalınır,pragda ne yenir ne içilir,prag hakkında bilgiler Doğu Avrupa şehirlerinin gri ve kasvetli görünümünden bahsedenlere aldırmayın! Burada tam tersine insanı kendisine çeken bir gizem, bir sihir vardır adeta. Üzerinden geçtiğiniz bir kaldırım taşının bile onlarca...
 5. Hong Kong Gezilecek Yerler

  Hong Kong Gezilecek Yerler

  hong kong gezilcek turistik yerler,hong kong tarihi gezilcek yerler,hong kong nerdedir,hong kongta görülmesi gereken yerler,hong kong ta ne yenir içilir,hong kongta nerde kalınır,hong kong hakkında bilgiler Hong Kong ; Asya'nın kalbinde bulunmasına karşı sahip olduğu İngiliz şehir havası sizi geziniz boyunca kendinizi Avrupa hissetmenizi sağlayabilir. Gökdelen tarlaları , su altı tünelleri ,...

Sayfayı Paylaş