1. FiRaRi_MeLeK

  FiRaRi_MeLeK Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  8 Eylül 2009
  Mesajlar:
  1.458
  Beğenilen Mesajlar:
  198
  Ödül Puanları:
  63
  Şehir:
  insanların CENNET benim CEHENNEM dediğim yerde...

  Efendimiz'in (a.s.m) haber verdiği korkulacak 4 zaafımız!

  Konu, 'Dini Hikayeler ve Şiirler' kısmında FiRaRi_MeLeK tarafından paylaşıldı.

  Efendimiz'in bizim adımıza korktuğu, bizim ise henüz farkına bile varamadığımız bu 4 zaafımızı bir gözden geçirelim.

  4 zaafımızın açıklanması şöyle dikkatimize verilmektedir:  Efendimiz (sas) Hazretleri buyuruyor ki: Ümmetim hakkında en çok korktuğum zaaflar: Karın büyüklüğü, (göbek bağlamak). Çok uyumak. Tembellik. Yakîn (iman) zaafı!


  Göbek bağlamak: Hadisteki ifadesiyle "kiberü'l batın" kendini gaflete salıp çok yiyen,
  yemek ve içmeyi hayatının gayesi haline getiren ve tabiri caizse, yemek için yaşayan ve tabii bunun neticesi olarak da olabildiğince şişmanlayan insan demektir ki, bu hal, Allah Resulü'nün dünya ve ukbâ hayatları adına endişe duyduğu insanların özelliğidir!
  Demek ki göbek bağlamaya sebep olacak derecede yiyerek şişmanlamaktan korkmak gerekmektedir. Efendimiz bu zaafımıza dikkatimizi çekmektedir.  Çok uyumak: Çok uyku izafidir. Bazısına 8 saat uyku az, bazısına da 3 saat çok gelebilir.
  Biz günlük uykumuzu azami 5 saate düşürmeli, ondan sonra da bunu tedricen daha aşağılara çekmeye gayret göstermeliyiz. Ancak, yeme ve içmesini disipline edemeyen, önüne konan her şeyi yemekten çekinmeyen insanın uykusunu disipline edip az uyuması mümkün müdür? Yani çok yemenin arkasından çok uyumanın gelmesi kaçınılmazdır. Bunu da unutmamak gerekmektedir.

  Tembellik: Allah Resulü'nün dualarında, Allah'a sığınmış olduğu zaaflardan biridir tembellik.
  İslam, varlıkların içinde hiçbirinin tembelliğine razı değildir. Hatta hiçbir yerde çalışmayıp tembelce bekleyen paraya bile zekat yüklemekle tembelliğe bir bakıma ceza vermekte, çalışmadığı için zekattan muaf tutma gibi bir müsamaha göstermemektedir.


  Yakîn zaafı:İnancını bilmeme, gerektiğinde kendi çapında delilleriyle savunamama zaafı.
  Yani Müslüman inandığı temel hakikatleri, kendi çapında ilme dayandırarak açıklayacak bilgiye sahip olmalı, inançlarını savunmaktan aciz duruma düşmemelidir. İnanmış insan, şüphelere meydan vermeyecek kesinlikte inancını öğrenmiş olmalıdır ki, imanında zaafa düşme tehlikesiyle yüz yüze kalamasın.


  Bu 4 zaafın birbiriyle irtibatına gelince:

  Bir insan abur cubur yemeye kendini alıştırarak göbek bağlamaya başlarsa, onun çok uyuması da, tembelliğe maruz kalması da, imanda yakın derecesine ulaşmaktan mahrum kalması da bu zaaflarının zincirleme sonucu olarak görülmelidir.

  Bu sebeple denebilir ki, bir insan ihtiyaçtan fazla yiyorsa, onun çok şişmanlaması, tabir yerinde ise kilo insanı olması kaçınılmazdır. Böyle kilo insanının kendini uzun uykudan kurtarması, bunun sonucu olarak da tembellikten korunması mümkün değildir.
  Öyle ise mümin peygamberinin endişe ederim, dediği çok şişmanlıktan, çok uyku uyumaktan, bunların sonucu olan tembellikten ve inandığı hakikatlere ait bilgisizlikten, yılandan çıyandan kaçar gibi kaçmalı, böyle zaaflara düşmekten korkmalıdır.  Konuyu şöyle de özetleyebiliriz:
  Mümin göbek bağlayacak derecede yememelidir ki uzun uykuya mahkûm hale gelmesin, nakitten de kıymetli olan vaktini uykuda tüketmeye mecbur kalmasın. Bu beden tembelliğinin arkasından da zihin tembelliğine düşmesin, inancına ait temel bilgilerden mahrum kalmayı da normal bilgisizlik gibi sanmasın   
 2. Münzevi

  Münzevi Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  3 Ekim 2009
  Mesajlar:
  645
  Beğenilen Mesajlar:
  54
  Ödül Puanları:
  28
  Şehir:
  Şehr-i İnziva
  Tasavvuf ehilleri ve evliyalar, nefislerini terbiye etmek için az yer ve az uyurlar. Çünkü nefis yemeyi, uyumayı, tembelliği, cahilliği sever ancak çok bildiğini sanır. Evliyalar da nefislerine, istediğini vermezler, yani onu beslemezler... Dolayısıyla dünyaya bağlı olan taraflarını koparırlar ve yüzlerini ahirete dönerler... Biz onlar gibi olamayız elbet ama Efendimizin bu endişelerini gözardı etmeyip dikkatli olabilir, nefsimizle savaşabiliriz.

  Emeğine sağlık incim.
   
Efendimiz'in (a.s.m) haber verdiği korkulacak 4 zaafımız! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kalb Adalesi Zaafı

  Kalb Adalesi Zaafı

  Kalbin vücut ihtiyaçlarına uymak kabi:-)liyeti çok fazladır. Hattâ zaman zaman bu ihtiyaçların makul bir ölçüde artması kalbi daha verimli çalışmaya sevkettiği için bir idman yerine geçer. Mutedil spor yapanlarda olduğu gibi. Fakat bu fazla çalışma bir zorlama halini alır ve uzun sürerse kalb za:-)afı meydana gelir. Kan basıncının artması da kalbi zorlayarak böyle bir zayıflığı intaç edebilir....
 2. Emrah Keskin - Zaafımsın

  Emrah Keskin - Zaafımsın

  Seni DÜn Gece Arayan Bendim Hani Sesini Dinleyip Kapatmi$tim Ya Özledigim Icin Aradim Seni Sesini Duydum Ya Bu Bana Yeter Yar Kar$i Koyamadigim Birsey Var Sende Resmini GÖrdÜmde Dayanamadim Af Dilemesi Gerekirken Sen Affina Siginan Ben Oldum Iste Yeminler Edip Bitirdim Derken Daha Önce Arayan Ben Oldum Zalimsin Ama Lazimsin Bana Hainsin Ama Zaafimsin Anla
 3. En büyük zaafımız

  En büyük zaafımız

  ...CAN DÜNDAR' dan (alıntı) Kedilerle ilgili bu durumu yeni öğrenmiştim: Normalde sokak kedisi kendini saldırgan köpeklere karşı koruyabilirmiş. Bu direnci kiran tek şey neymiş biliyor musunuz: Sevgi...İnsanoğlu, eğer bir sokak kedisinin başını okşar ve ona şefkat gösterirse kedicik kendisinin koruma altında olduğunu zanneder ve sivri tırnaklarını içeri çekermiş. Ve vahşi köpeklerin...
 4. Berksan - Zaaf (2009)

  Berksan - Zaaf (2009)

  Berksan - 01 - Zaaf Berksan - 02 - Biseyler Oluyor Berksan - 03 - Cocuk. Berksan - 04 - Ask Olmasa. Berksan - 05 - Boncuk. Berksan - 06 - Ask Seni Bulacak Berksan - 07 - Zaaf (Orrient) Berksan - 08 - Zaaf (Club) Berksan - 09 - Of (Remix) Berksan - 10 - Ask (Remix)
 5. sezaryen korkulacak bir operasyon mu ?

  sezaryen korkulacak bir operasyon mu ?

  İlkbaharda doğum yapacağım nasipse. Şimdiki gidişat sezaryeni gösteriyor ama nasip tabi.Ancak dr sezaryen lafını ağzına aldığından beri beni bir korku sardı.Sezaryenden korkmalımıyım? Tecrübelerinizi paylaşırmısınız?

Sayfayı Paylaş