1. handanca

  handanca Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  1 Nisan 2008
  Mesajlar:
  4.464
  Beğenilen Mesajlar:
  102
  Ödül Puanları:
  63

  Efsane Kadın Casuslar

  Konu, 'Kadın Haberleri' kısmında handanca tarafından paylaşıldı.

  kadın ajan filmleri Herbirinin hayatı film gibi. Kimini duydunuz kimini duymadınız. Kısa başlıklarla ben neler yaptığını ekledim. Tahmin edersinizki, çoğu öldürülmüş.
  [​IMG]

  Mata Hari
  Doğum yeri: Hollanda
  Hangi ülkenin casusu: Fransa ve Almanya
  1876'da Hollanda'da orta sınıf bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Mata Hari, ailesi tarafından rahibe okuluna gönderildi ve burada bir iskoç kaptana aşık olup evlendi. Doğu Hint Adaları'na kocasıyla birlikte giden Mata Hari, gizemli Hint danslarına merak saldı. Adını da buradan alıyor. Mata Hari'nin ismi Malay dilinde şafağın gözü anlamına geliyor.
  Gerçek adı Margareta Zelle olan Mata Hari'yi Birinci Dünya Savaşı sırasında Almanlar kadrolarına aldı. Mata Hari başta Almanlar için çalıştı. Fransa casusluk teşkilatı bir süre sonra onun Almanlar hesabına çalıştığını anladı.
  Fransızlar Zelle'ye iki taraflı çalışması teklifinde bulundular. Zelle de bunu kabul etmiş göründü. Ancak Fransızlar ona güvenmiyordu. Bu yüzden Mata Hari'yi denemek için Belçika'ya altı Fransız ajanla ilişki kurması için gönderdiler. On beş gün içinde bu altı ajanın tamamı da Almanlar tarafından yakalandı ve kurşuna dizildi.
  [​IMG]

  Kraliçe Stephanie Julianna von Hohenlohe
  Doğum yeri: Avusturya
  Hangi ülkenin casusu: Almanya, ABD
  1930'da Almanya aristokrasisinin iyi eğitimli, varlıklı ve güzel kraliçesi, Londra elitleri arasında geçirdiği süre boyunca İngiliz kabinesinden kendine iyi bir çevre edindi. Çekiciliğini ve cinsel cazibesini cömertçe kullanan kraliçe, bir süre sonra bu cazibesini Hitler için kullanmaya başladı ve Hitler için casusluk yaptı. İkinci Dünya Savaşı sona erince Londra'da Alman ajanı olmak işe yaramaz duruma geldi. Kendini İngiltere'de güvende hissetmeyen Stephanie Julianna, ABD'ye yerleşti. ABD'ye yerleştikten sonra hükümet tarafından Hitler'in psikolojik profilini anlatan bir kitaba referans sağlaması için görevlendirildi.
  [​IMG]

  Elizabeth Bentley
  Doğum yeri: ABD
  Hangi ülkenin casusu: Sovyetler Birliği, ABD
  İkinci Dünya Savaşı sırasında ABD'deki en başarılı kadın Sovyet casuslarındandır. Naziler hakkındaki gizli bilgileri Sovyet yandaşlarına geçirmiştir.
  Sevgilisi ölünce ve Sovyetler Birliği'ndeki kontaklarını kaybedince ABD'deki FBI örgütüne yaklaşık 150 Sovyet ajanının adını ispiyonladı.
  [​IMG]

  Lona Cohen
  Doğum yeri: ABD
  Hangi ülkenin casusu: Sovyetler Birliği
  Komünist parti üyesi Cohen, savaştan sonra eşiyle birlikte Londra'ya yerleşti. Daha sonra İngiliz ordusunun sırlarını Sovyetler Birliği'ne taşımak için oluşturulan ajan halkasının bir parçası oldu.
  Ajanlığı İngilizler tarafından fark edilince 20 yıl hapis cezasına çarptırıldı. İki ülke arasındaki casus değişimi sayesinde ülkesine döndü ve ülkesi tarafından onur madalyasına layık görüldü.
  [​IMG]

  Violette Szabo
  Doğum yeri: Fransa
  Hangi ülkenin casusu: İngiltere, Fransa
  Szabo'nun zekası, güzelliği ve kısa ömrü onu efsane yapmaya yetti. Paris'te doğan ama sonra İngiltere'ye yerleşen Szabo, kocasının ölümünden sonra İngiliz Gizli Servisi SOE'ye giriyor.
  Burada sıkı bir eğitim aldıktan sonra Fransız Direnişi'nde başarılı girişimlerde bulundu.
  Daha sonra Almanlar tarafından yakalanan Szabo 1945'te idam edildi.
  [​IMG]

  Virginia Hall
  Doğum yeri: ABD
  Hangi ülkenin casusu: ABD, İngiltere, Fransa
  İngiliz SOE ajanı olan Hall, sayısız başarılı girişimde bulunmuştur. Özellikle Fransız Direnişi'nde hiçbir polis kuşatmasında yakayı hiç ele vermemiştir.
  Daha sonra İspanya'ya kaçarak ABD'nin bir örgütüne katıldı. 1930 yılında bir bacağını kaybetti.
  [​IMG]

  Krystyna Skarbek
  Doğum yeri: Polonya
  Hangi ülkenin casusu: İngiltere
  Skarbek'in İngiliz Gizli Servisi SOE'deki sıradışı kaynakları onu İkinci Dünya Savaşı'nın en başarılı casusu yaptı.
  Polonya, Fransa, Mısır ve Macaristan'da sayısız başarıya imza attı. Esas ününü de iki SOE ajanını Alman Gizli Servisi Gestapo'dan kurtarınca elde etti.
  Savaş sonrasında Skarbek hem kendi ülkesi tarafından hem de hizmet ettiği diğer ülkeler tarafından terk edilmiş bir şekilde buldu. Skarbek 1952 yılında öldürüldü.

  [​IMG]

  Nancy Wake
  Doğum yeri: Yeni Zelanda
  Hangi ülkenin casusu: Yeni Zelanda, İngiltere, ABD, Fransa, Avustralya
  İkinci Dünya Savaşı çıktığı sırada Fransa'da gazetecilik yapıyordu. Fransız Direnişi'nde gönüllü kuryelik yapan Nancy'nin kellesi için Gestapo milyonlar ortaya koydu.
  Sahip olduğu el çabukluğu ve ince zeka sayesinde bir Alman askerini elleriyle öldürdü. Savaş sonrasında 5 ülke onu İkinci Dünya Savaşı'nın en büyük kadın ajanı ilan etti.
  [​IMG]
  Brita Tott
  Doğum yeri: Danimarka
  Hangi ülkenin casusu: Danimarka
  1442'de Danimarka'nın asilzade ailelerinden birinin kızı olan Tott, İsveç Kraliyet Ailesi'nden gelen soylu bir asille evlendi. 10 yıl sonra İsveç, Danimarka ile savaşa girince Tott kendi ülkesi için casusluk yaptı. Tott yönetimsel bilgilerin yanında ayrıca isveç'in askeri alanda attığı her adımı da ülkesine sızdırdı. İsveç kralı VIII. Charles,sonradan aileye katılmış Brita Tott'u casusluk suçundan dolayı ağır bir cezaya çarptırdı. Özel olarak hazırlanmış bir duvara canlı canlı astı. Uzunca bir süre asılı kalan Tott daha sonra affedildi ve ömrünün son günlerini kendi ülkesi Danimarka'da geçirdi.
  [​IMG]
  Melita Norwood
  Doğum yeri: İngiltere
  Hangi ülkenin casusu: Sovyetler Birliği
  Melita Norwood İngiltere'de bir devlet memuruydu. Nükleer Araştırma Merkezi'nde yürütülen gizli çalışmalarda hassas birtakım dökümanları eline geçirmesi, İngilizlerin değil Sovyetler Birliği'nin dikkatini çekmiş olacak ki, 1940 yılında Sovyetler Birliği tarafından ajan olarak görevlendirildi.
  Soğuk savaşın ilerleyen yıllarında Norwood ülkenin birçok sırrını Sovyetler Birliği'ne ispiyonladı. 1960 yılında bazı açıkları yakalanmış olsa da, garip bir şekilde İngiliz zekası Melita Norwood'u fark edemedi.
   
Efsane Kadın Casuslar konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. casus panda

  casus panda

  burayı tıklayınız
 2. Efsane

  Efsane

  Yenilik, değişikliktir.
 3. Casus

  Casus

  Rüyada bizzat casus olmak asıl maksadı gizlemeye, kötülüğü bariz olan işleri hayırlı işlere tercih etmeye, Başka bir devlet hesabına çalışan casus görmek, kişiyi ve ailesini kıskanan bir kimseye delalet eder.Rüyada casus görmek iyiye yorulmaz. Casus olmak sabır göstermediğinizden işlerinizin bozulmasına ve aklınızın başka işlerle meşgul olduğuna işarettir. Bir casusla karşılaşmak huzura...
 4. efsane telefon ....

  efsane telefon ....

  1999 yılında üretimine başlanan Nokia 3210'dan bahsediyoruz. Bugüne kadar toplam 160 milyon adet satılan 3210, hem günlerce giden şarjı hem de içindeki yılan oyunuyla gönüllerde taht kurmayı başarmıştı. İlk antensiz telefonlardan biri olan 3210'u yeniden kullanmak isteyenler için Fransız Lekki firması kolları sıvadı. Daha önce Motorola'nın StarTAC modelini de satışa sunan Lekki aslında çok...
 5. efsane

  efsane

  efsane bulmama yardımcı olurmusnz

Sayfayı Paylaş