Eğitim-Sen'e Kadın Genel Başkan

M

Misafir

Forum Okuru
Eğitim-Sen'in hafta sonu yapılan Genel Kurulu'nda Zübeyde Kılıç Öztürk başkan seçildi. Sendikanın yedi kişiden oluşan yönetiminde dört erkek, üç kadın yeralıyor.

BİA Haber Merkezi - Ankara

12 Mayıs 2008, Pazartesi

Nilüfer ZENGİN

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen)'in hafta sonu gerçekleşen 3.Olağan Genel Kurulu'nda yeni yönetim seçildi. Yönetime Zübeyde Kılıç Öztürk, Mehmet Bozgeyik, Serpil Açıl Özer, Mehmet Toğan, Mustafa Ecevit, Gülçin İspert, Sayım Gültekin seçildi. Yedi kişilik yönetimin üçü kadın, dördü erkek.

bianet'in Eğitim-Sen merkezinden aldığı bilgiye göre yönetim kurulunda görev dağılımı henüz yapılmadığı için, hangi sekreterlikte kimin görev yapacağı belli değil. Ancak bugün birçok gazete başlığını atmıştı: Eğitim-Sen Genel Başkanı Zübeyde Kılıç Öztürk.

Yönetime seçilenlerin aldıkları oylar şöyle:

Zübeyde Kılıç Öztürk (266 oy), Mehmet Bozgeyik (261 oy), Serpil Açık Özer (258 oy), Mustafa Ecevit (263 oy), Gülçin İspert (281 oy) ve Sayım Gültekin (262 oy).

Sendikalarda kadın temsili
Sendikalarda kadın yönetici "yok" denecek kadar az. Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Türkiye Hak İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Hak-İş) ve Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) yönetimlerinde hiç kadın yok.

Konfederasyonlara bağlı 96 iş kolu sendikasında 93 erkek yönetici varken, sadece üç kadın başkan var: DİSK'e bağlı Bank-Sen başkanı Didem Aydemir, Dev-Sağlık-İş başkanı Arzu Çerkezoğlu ve Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu'na (KESK) bağlı Tüm Bel-Sen başkanı Vicdan Baykara. (NZ/GG)

Geri