1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Ehl-i Beyt Nedir?

  Konu, 'Kadın Ve İslam' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  ehli beyt, nedir, ne demektir, kimlerden oluşur, hadisler, ile ilgili bilgiler burada melekler

  [​IMG]  Ehl-i beyt bir dini terimdir melekler.Peygamberimizin ev ahalisi ve akrabalarını, kısacası ailesini tanımlamak için kullanılır.

  » Ahzâb Sûresi’nin 33. âyeti:
  “İnnemâ yüriydullahü liyüzhibe ankümürricse ehlelbeyti ve yütahhireküm tathiyrâ”

  Meâli: “Ey «Ehl-i Beyt», Allah sizden günahı, her türlü fenalıkları ve kötülükleri giderip sizi kemâl üzre tertemiz tathir etmek ve pâk kılmak murad eder.”

  Açıklama: Bu âyet-i kerîme nâzil olduğunda, Hz.Peygamber zevcelerinden Ümmü Seleme’nin evinde idi. Hz.Muhammed; Hz.Ali, Hz.Fâtıma, Hz.Hasan ile Hz.Hüseyin’i çağırdı, onları örtündüğü abasının altına aldı ve “Allah’ım, işte bunlar benim «Ehl-i Beyt’im» dir” buyurmuşlardır.

  » Ahzâb Sûresi’nin 56. âyeti:

  “İnnallâhe ve melâiketehü yusallûne alennebiyy, yâ eyyühelleziyne âmenû sallû aleyhi ve sellimû tesliymâ”

  Meâli: “Şüphe yok ki Allah ve melâikesi Peygamber’e selâvat getirirler. Ey îman edenler! Siz de O’na selâvat getirin; selâm getirin.”

  Açıklama: Kendilerinden; “Sana nasıl selâvat edelim” diye sorduklarında Hz.Peygamber; “Allahümme salli Alâ Muhammedin ve Alâ Âl-i Muhammed” deyin buyurmuşlardır.
  Şu halde, Allah ve Peygamber’in emriyle Peygamber’e selât ve selâm verilirken Âl-i’ne; Ali, Fâtıma, Hasan ve Hüseyin’e de selât ve selâm veriliyor.

  » Şûra Sûresi’nin 23. âyeti:

  “Kul lâ es’eleküm aleyhi ecren illelmeveddete fiylkurbâ”

  Meâli: “De ki; Risaletimin (Peygamberliğimin) tebliği hususunda, akrabamı (Ehl-i Beyt’imi) sevmenizden başka hiçbir ücret istemiyorum.”

  Açıklama: Bu âyet-i kerîme nâzil olduğunda, sahâbe suâl ettiler ki; “Yâ Resûlullah, meveddet buyurulmuş bu kurbâ kimlerdir?”

  Hz.Muhammed cevâben; “Ali, Fâtıma, Hasan ve Hüseyin” demişlerdir.

   
  SadmiN, burçemm ve asiruki bunu beğendi.
Ehl-i Beyt Nedir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Minik Dualar - Ehl-i Beyt Duası

  Minik Dualar - Ehl-i Beyt Duası

  Ali candan geçti O'nun uğruna Yatağına yattı, çocuktu daha Kızı Fatıma'yı Ali'ye verdi Hasanla Hüseyin onlardan oldu nur gibi doğdu Çocukları sever oyun oynardı Omzuna alır namaz kılardı Torunların okşar öper severdi __________________
 2. Ehl-i Keyf Ehl-i Keyf 2008

  Ehl-i Keyf Ehl-i Keyf 2008

  Ehl-i Keyf Ehl-i Keyf 2008 SANATÇI ADI: Ehl-i Keyf ALBÜM ADI: Ehl-i Keyf ALBÜM YILI: 2008 COVER: ALBÜMDEKİ PARÇALAR: 01- Aşkın Bana Bir 02- Bilmem Ki Sana 03- Yanakların Çiçektir 04- Anam 05- Çözmek Elimde Değil 06- Gizli Aşk Bu 07- Bilmiyorum Bana 08- Ayva Çiçek Açmış 09- Unutturmaz Seni 10- Körfezdeki Dalgın Suya 11- Rüzgar Susmuş
 3. Ehl-i Beytten Dualar Burada Melekler

  Ehl-i Beytten Dualar Burada Melekler

  ehlibeyt, nedir, ne demektir, ettikleri dualar, dualarından örnekler, nelerdir, ile ilgili bilgiler burada melekler Daha önce ehl-i beyt nedir konusunu açıklamıştık melekler :) Şimdi de ehl-i beytin ettiği dualara örnek vermek istiyoruz,Allah herkesin dualarını kabul etsin.. KUMEYL DUASI VE TERCÜMESİ Kumeyl duası olarak Ehl-i Beyt kaynaklarında meşhur olan bu dua, Hz. Ali (a.s)’ın...
 4. Ehl-i Sünnet Olabilmenin Şartları Nelerdir?

  Ehl-i Sünnet Olabilmenin Şartları Nelerdir?

  Hayırlı günler diliyorum öncelikle ve sonrasında da aradığım bilgiler için soruyorum, Ehl-i Sünnet Olabilmenin Şartları Nelerdir? Ve ayrıca Ehl-i Sünnet hakkında detaylı bilgiler istiyorum. Şimdiden tşkler arkadaşlar.
 5. Ehl-i sünnet mezhepleri

  Ehl-i sünnet mezhepleri

  Ehl-i Sünnet Olabilmenin Şartları Nelerdir? Ehli Sünnet Ehli sünnet mezhebi Hz. Muhammed (S.A.V) Efendimizin hal ve hareketlerini kendine örnek alan ve Onun sünnetlerini yerine getiren Ehl_i Sünnet mezhepleri hakkında merak ettiğiniz tüm bilgileri bu sayfamızda paylaşıyoruz Melek'ler. ) Kur’ân-ı kerimin kelâm-ı ilâhi olduğuna inanmak. 2) Kendi îmânından şüphe etmemek. 3) Eshâb-ı kirâmın...

Sayfayı Paylaş