Einstein bir kez daha doğrulandı

PaSikA

PaSikA

Yeni Üye
Üye
Einstein bir kez daha doğrulandı
Astrofizikçiler, karadeliklerin kendi etraflarındaki zaman ve uzayı 'büktüğü' yolundaki teoriyi doğrulayan gözlem yaptı.

Boston'daki Harvard Astrofizik Merkezi'nden bilim adamları, dünyadan 40 bin ışıkyılı uzaktaki Akila takımyıldızında bulunan 'GRS 19aaaa105' kod adlı karadeliğin çevresindeki uzay-zaman dalgası üzerinde gaz parçacıkları tespit etti.

Araştırma ekibinden John Miller, ''bu veriler, dev sifona benzeyen karadeliklerin, çevrelerinde zaman-uzay girdabı yarattıklarını gösteriyor'' dedi.

Gözlemler, NASA'nın uzay teleskobu ile yapıldı

Araştırma ekibi, bu gözlemleri ABD Ulusal Uzay ve Havacılık Dairesi'ne (NASA) ait 'Rossi-X ray Timing Explorer' adlı uzay teleskobunu kullanarak yaptı.

Benzer bir gözlemi yapan, Maryland Üniversitesi Astrofizik Merkezi ve NASA ile ortak proje yürüten bilim adamları, Avrupa Uzay Ajansı'nın XMM-Newton uydusundan yararlanarak, bir karadelik çevresinde ışıktan yüzde 10 daha hızlı dönen çok yüksek hararete sahip parçacık kümeleri gözlemledi.

Madde parçaları ilk kez izlendi

Bu gözlemler, bilim adamlarına bir karadelik etrafında tam tur atan madde parçalarını ilk kez izleme olanağı sundu.

Ekipten Jane Turner, uzmanların, bu veriler ışığında karadeliklerin kütleleri ve diğer özelliklerini ölçebileceklerini belirtti.

Karadelik, Markaryan 766 galaksisinde

Turner ve arkadaşlarının gözlemlediği karadelik, 170 milyon ışıkyılı mesafedeki Coma Berenices takımyıldızında Markaryan 766 galaksisinde bulunuyor.

Albert Einstein, 1916 yılında karadeliklerin varlığından söz etmiş ve izafiyet teorisinde zaman ve uzayı 'eğip büken' karadeliklerin çekim gücünden ışığın bile kaçamadığını söylemişti. Einstein'ın öngörüsü, gözlemlerle doğrulanmış oldu.
 
Üst