1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Einstein bir kez daha doğrulandı

  Konu, 'İnsan bilimleri' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  Astrofizikçiler, karadeliklerin kendi etraflarındaki zaman ve uzayı 'büktüğü' yolundaki teoriyi doğrulayan gözlem yaptı.
  Boston'daki Harvard Astrofizik Merkezi'nden bilim adamları, dünyadan 40 bin ışıkyılı uzaktaki Akila takımyıldızında bulunan 'GRS 19aaaa105' kod adlı karadeliğin çevresindeki uzay-zaman dalgası üzerinde gaz parçacıkları tespit etti.

  Araştırma ekibinden John Miller, ''bu veriler, dev sifona benzeyen karadeliklerin, çevrelerinde zaman-uzay girdabı yarattıklarını gösteriyor'' dedi.

  Gözlemler, NASA'nın uzay teleskobu ile yapıldı

  Araştırma ekibi, bu gözlemleri ABD Ulusal Uzay ve Havacılık Dairesi'ne (NASA) ait 'Rossi-X ray Timing Explorer' adlı uzay teleskobunu kullanarak yaptı.

  Benzer bir gözlemi yapan, Maryland Üniversitesi Astrofizik Merkezi ve NASA ile ortak proje yürüten bilim adamları, Avrupa Uzay Ajansı'nın XMM-Newton uydusundan yararlanarak, bir karadelik çevresinde ışıktan yüzde 10 daha hızlı dönen çok yüksek hararete sahip parçacık kümeleri gözlemledi.

  Madde parçaları ilk kez izlendi

  Bu gözlemler, bilim adamlarına bir karadelik etrafında tam tur atan madde parçalarını ilk kez izleme olanağı sundu.

  Ekipten Jane Turner, uzmanların, bu veriler ışığında karadeliklerin kütleleri ve diğer özelliklerini ölçebileceklerini belirtti.

  Karadelik, Markaryan 766 galaksisinde

  Turner ve arkadaşlarının gözlemlediği karadelik, 170 milyon ışıkyılı mesafedeki Coma Berenices takımyıldızında Markaryan 766 galaksisinde bulunuyor.

  Albert Einstein, 1916 yılında karadeliklerin varlığından söz etmiş ve izafiyet teorisinde zaman ve uzayı 'eğip büken' karadeliklerin çekim gücünden ışığın bile kaçamadığını söylemişti. Einstein'ın öngörüsü, gözlemlerle doğrulanmış oldu.


   
Einstein bir kez daha doğrulandı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Yazar Ahmet Ümit bir kez daha Yunancada

  Yazar Ahmet Ümit bir kez daha Yunancada

  Ahmet Ümit’in “Beyoğlu Rapsodisi” adlı romanı Yunan okuruyla buluştu. Çevirisini Sofia İpsinaldi’nin yaptığı roman Kedros Yayınevi tarafından yayımlandı. Beyoğlu’nun çok kültürlülüğünü eksen alan “Beyoğlu Rapsodisi”, üç arkadaşın hayat hikâyesinden yola çıkarak ölümsüzlük olgusunu tartışıyor. Yazarın daha önce de “Sis ve Gece” ile “Patasana” adlı romanları Yunanistan’da yayımlanmıştı.
 2. Yüksek Topuklu Giyerken Bir Kez Daha Düşünün!

  Yüksek Topuklu Giyerken Bir Kez Daha Düşünün!

  Bu sayfa, Yüksek Topuklu Giyerken Bir Kez Daha Düşünün konusu hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, uzmanlar kadınların yüksek topuklu giyerken bir kez daha düşünmeleri gerektiğini söyledi. Yanlış ayakkabı seçiminin ve sürekli yüksek topuklu ayakkabı giymenin zararlarına dikkat şeken uzmanlar, ayak ve ayak bileği hastalıkları nedeniyle başvuranların yüzde 70′ini kadınların...
 3. İbrahim Tatlıses Bir Kez Daha Dede Oluyor!

  İbrahim Tatlıses Bir Kez Daha Dede Oluyor!

  ibrahim tatlıses, ibrahim tatlıses haberleri, ibrahim tatlısesin melek zübeyde Sevgili melekler, geçtiğimiz günlerde 2 yıllık eşi Ayşegül Yıldız'la ayrılık kararı alan ünlü türkücü İbrahim Tatlıses, mutlu bir haber aldı. Tatlıses'in Perihan Savaş ile olan evliliğinden olan kızı Melek Zübeyde 5 aylık hamile! BKM yapımı “Düğün Dernek” filminin galası, önceki akşam Kanyon Cinemaximum...
 4. İbrahim Tatlıses'i Bir Kez Daha Öldürdüler!

  İbrahim Tatlıses'i Bir Kez Daha Öldürdüler!

  ibrahim tatlıses öldümü, ibrahim tatlıses vuruldumu, ibrahim tatlıses öldü Sosyal paylaşım ağı Twitter bugünler de ünlü sanatçı İbrahim Tatlıses'in öldüğü yolunda çıkan haberlerle çalkalanıyor. Yalan yanlış haberlere biri daha eklenerek Tatlıses'i atılan twitterle öldürdüler. Bununlada kalmayıp ünlü sanatçının öldüğü haberini tiye alanlar ise attıkları twitlerle dalga geçtiler. Haberin...

Sayfayı Paylaş