1. LuCkYMooN

  LuCkYMooN Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  15 Eylül 2009
  Mesajlar:
  25
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  Eınsteın ne demişti.?

  Konu, 'Bilim Adamları' kısmında LuCkYMooN tarafından paylaşıldı.

  einstein arı teorisi
  Arıların Kayboluşu ve Einstein'ın İddiası!  Arı popülasyonundaki azalmanın, ekolojik dengeleri tamamen değiştirebileceği iddia ediliyor.

  ABD'de 2008 baharının tam başında arıların ortadan kaybolması, arıcılıkla geçinenler ve çevreciler arasında endişe yarattı.


  ABD Tarım Bakanlığı, New York'tan California'ya 27 eyalette yüz binlerce arı kovanının aniden boşaldığını belirtirken, ülke çapındaki 2,5 milyon arı kovanından en az 600 bininin bu esrarengiz durumdan etkilendiği tahmin ediliyor.
  ABD'nin yanı sıra Kanada ve Avrupa'da arıların esrarengiz biçimde kaybolduğu haber veriliyor. Amerikan Kongresi de bu hafta arıcı ve bal üreticileri ile bilim adamları ve hükümet yetkililerini dinleyerek, bu soruna çare bulmaya çalışacak.

  Arıcıların bir bölümü, çevrecilerin duyarlılığına katılarak, kurak ve ılık geçen kışın arıları etkilediğini ve bu gizemli duruma yol açtığını düşünürken, bir bölümü de "Gaucho" adlı böcek ilacını, arıların yön duygusunu etkilemesi dolayısıyla suçluyor.

  Bir kısım arıcı da bu mesleğin zorluğundan söz ederek, acemi arıcıların hata yaptıklarını ve kovanlardaki arıları Arıcılığın tarım sektörü için önemli bir geçim kaynağı olduğu ABD'de sadece California eyaletine yılda 2,5 milyar dolar kazandırıyor.

  ABD'de arıların yok olmasına neden olan bu gizemli durumun, bal fiyatlarını ve bal üretim maliyetini giderlerini olumsuz etkilemesi bekleniyor.

  ARI PANİĞİ DÜNYAYI SARDI

  Başta ABD olmak üzere 13 ülkede kaybolan milyonlarca arıya Türkiye arı nüfusunun da % 30'u katıldı. Arıların kaybolması tarımda da deprem yaşanması demek... Arılar 130 bin bitkiye polen taşır. ABD'de 15 milyar dolarlık tarım sektörünün çökmesinden korkulmaktadır.

  İlk "acil durum" çağrısı Amerika'dan geldi. Özellikle ülkenin doğu kesimindeki arıcılar, bazı eyaletlerde arı nüfuslarının yüzde 70'inin ortadan kaybolduğunu duyurdu. Daha sonra yapılan araştırmalarda ABD genelinde 22 eyalette arı nüfusunun tehlikeli bir şekilde azaldığı meydana çıktı. Panik bir gün sonra Avrupa'ya da yayıldı. Hırvatistan'da 5 milyon arı 48 saat içinde öldü. İspanya'da yüzbinlerce arı ortadan kayboldu. Polonya'da arı nüfusu yüzde 60 azalırken son 1 hafta içinde Alaska, Kanada, Avustralya, Yunanistan, İsviçre, İtalya, Almanya ve Portekiz'de de bal arılarının gizemli bir şekilde kaybolduğu bildirildi. Türkiye'de ise arı nüfusunun yüzde 30 oranında azaldığı ortaya çıktı.  ÇİFTÇİLERİN KABUSU

  Arılar ekolojik denge için hayati bir öneme sahip. Bir kovanda ortalama 80 bin arı yaşıyor. Çiçek ve bitki türlerinin tüm polenleri arıların ayaklarına yapışıyor. Arılar konduğu 130 bin farklı bitki türünün üremesini sağlıyor. Bunlar arasında kabak, kavun, çilek ve tüm meyveler var. Sadece bir kovandaki arılar 1 gün içinde 1 milyon çiceği döllüyor. İşte bu döllenmenin sona ermesi bu bitkilerin yok olmasına anlamına geliyor. Bu da önce bu bitkilerle beslenen hayvanların, daha sonra da insanların ölmesi demek. Bu nedenle Amerikan tarım endüstrisi şu an panikte. 15 milyar dolarlık tarım sektöründe arı kâbusu yaşanıyor. California'daki badem üreticileri, "Arılar olmazsa badem üretimi durur" diyerek 2 milyar dolarlık badem üretiminin yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu açıkladı.

  PEKİ NEDEN ÖLÜYORLAR?
  Arıların neden ortadan kaybolduğu konusunda bilim adamlarının 3 teorisi var:

  1) Küresel ısınma: Pensilvanya Üniversitesi'nden Dr. Max Watkins, "Kurak ve ılık geçen kış ayları, arıların biyolojik dengesini bozdu. Bu durum arıların koloni düzeninin aniden parçalanmasına yol açmış olabilir. Bir koloni dağıldığında arılar kovandan uzaklaşır ve başıboş şekilde uçar. Ardından can verir" dedi.

  2) Böcek ilaçları: Böcek ilaçlarının toplu ölümlere yol açmış olabileceği belirtiliyor. Örneğin, "Gaucho" adlı böcek ilacının, arıların yön bulma yeteneklerini etkileyip ölmelerine yol açtığı öne sürülüyor.

  3) Gen yapılarıyla oynanan bitkiler: Paniğin başladığı Amerika'da üretilen tarım ürünlerinin yüzde 40'ı genleriyle oynanarak verimi ve kalitesi artırılmış bitkiler. Bu bitkilerdeki genetik değişikliğin bitkiye polen taşıyan arıları etkileyerek toksik bir etki göstermiş olabileceği belirtiliyor. 2001-2001 arasında Jena Üniversitesi tarafından yapılan araştırma da bunu doğruluyor.

  EINSTEIN NE DEMİŞTİ?

  Dünyanın gelmiş geçmiş en önemli bilim adamlarından Albert Einstein, arıların varlığı konusunda çok önemli öngörülerde bulunmuştu. Einstein, "Eğer arılar yeryüzünden kaybolursa insanın sadece 4 yıl ömrü kalır. Arı olmazsa, döllenme, bitki, hayvan, insan olmaz" demişti.   
Eınsteın ne demişti.? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kadınlar Hakkında kim ne demiş!!

  Kadınlar Hakkında kim ne demiş!!

  Kadınların en yanıldıkları nokta, erkeklere benzemek istemeleridir. De Maistre Krallar gibi kadınlar da kendileri için yapılan her şeyin esasen bir borç teşkil ettiğine inanırlar. Balzac Pek az kadın vardır ki değeri güzelliğinden ömürlü olsun. La Rochefoucauld Kadınlar sade bal değil, zehir tesiride yaparlar. Halide Edip Adıvar Kişiye imandan sonra verilen şeylerin en hayırlısı saliha...
 2. İlhan İrem Ne demişti?

  İlhan İrem Ne demişti?

  İlhan irem ne kadar da güzel söylemiş.İşte hayat sensiz de yaşanıyor: gerçektende öyle mi? evet her ne olursa olsun, başımıza ne gelirse gelsin, bizi kim terkederse terketsin, kim aldatırsa aldatsın, hangi arkadaşımız ihanet ederse etsin, çaresizlikten kıvrandığımız günlerde olsa, işsizde kalsak, aşksız da kalsak, parasızda olsak, yapayalnız da kalsak, hayat bizi sınavlara soksada işte hayat...
 3. Ünlülere Sitemizi Sorduk Bakalım Ne Demişler?

  Ünlülere Sitemizi Sorduk Bakalım Ne Demişler?

  İbrahim TATLISES Urfa’da melekler mekanı mı vardı da biz mi üye olmadık..Tüm melekler mekanı meleklerini çok seviyorum...gizliden gizliye takılıyorum ama siyaset bana göre değil,her yazdığımı siliyorum ... REHA MUHTAR Burdan bütün melekler mekanı üyelerine sevgi ve saygılarımı gönderiyorum iyi aksamlar melekler mekanı her nerede yaşıyor ve yaşatılıyorsanız. Anayasa Başkanı melekler...
 4. ünlü bilim adamı eınsteın

  ünlü bilim adamı eınsteın

  20. YÜZYILIN BİLİM ADAMI EINSTEIN'IN BEYNİ 240 PARÇAYA BÖLÜNEREK İNCELENDİ. 20.yüzyılın odamı Albert Einstein'nin 40 yıldır kavanozda bekleyen beyni üzerinde yapılan bir araştırma, Einstein'nin beyninin bir bölümünün anormal geliştiğini gösterdi. Einstein sağlığında beyin üzerinde çalışmalar yapıyordu ve bir biyografisinde ölümünden sonra kendi beyninin de incelenmesini istediğini yazmıştı....
 5. cebrail aleyhisselam neden üç defa oku demiş

  cebrail aleyhisselam neden üç defa oku demiş

  cebrail aleyhisselam neden üç defa oku demiş sorumun cevabını bilenler lütfen bu sayfadan cevabını yazsınlar

Sayfayı Paylaş