1. sılam_nisa

  sılam_nisa Hamiş Melek

  Kayıt:
  1 Ocak 2010
  Mesajlar:
  2.529
  Beğenilen Mesajlar:
  1.023
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  ''bebişini beklemede''

  Ek besinler verirken !!!

  Konu, 'Anne-Cocuk Sağlığı' kısmında sılam_nisa tarafından paylaşıldı.

  Meleklerim bebeklerinizde ek besine geçince bilgilerimizi yenilememiz lazım.Özellikle ek besinde dikkat edilecek noktaları sizlerle paylaşmak istiyorum;
  < Konu Resmi..>  Ek besinler verirken şunlara dikkat ediniz:
  • Besinler, kaşıkla ya da fincanla, başlangıçta az miktarlarda verilir.
  • Yeni besinler bebek aç iken ve öğle öğününde denenir.
  • Farklı besinler en az 3 gün, tercihen 7 günlük aralarla ile denenir.
  • İlk kez verilen yiyeceklerin alerjik belirtilere neden olup olmadığı kontrol edilir.
  • Besinler temiz ve taze pişmiş olmalıdır.
  • Tuzlu, baharatlı, alerji yapma olasılığı yüksek olan besinler bebeklere verilmez.
  • Katı besinler verilmeye başlandığında bebek dili ile itebilir. Bu durum besini reddetme olarak algılanmamalı, doğal bir tepki olarak karşılanmalıdır.
  • Bebeğin hoşlanmadığı yiyecekler 1-2 haftalık aralarla tekrar denenir.
  • Aşırı lifli besinler ilk 12 ayda önerilmez.(Pırasa,taze fasülye)
  • Bazı durumlarda (araya giren hastalık, aile içi stres, çevre baskısı, psikolojik nedenler, vb) doğal beslenen bebeklere de 6. aydan önce ek besinler verilmesi gerekebilir. Bu durumda başlangıçta ek besin verildikten önce ya da sonra anne sütünün verilmesi ek besinin sindirilmesi açısından yararlı olabilir.
  • Marketlerde bulunan ve 6 aylıktan büyük bebeklerde kullanılması öngörülen mamaların bileşimleri genellikle uygundur.
  • Ispanak gibi yeşil yapraklı sebzelerin nitrat içerikleri bekletilmekle artacağından pişirildikten hemen sonra yenilmelidir.
  • Ek besinlerin, demirden zengin besinler olmasına dikkat edilmelidir. Demirden zengin ve barsaktan emilimi iyi olan besinler sırasıyla karaciğer, kırmızı et, tavuk etinin beyaz olmayan kısımları, demirden zenginleştirilmiş tahıllı bebek mamalarıdır.
  • Demirden zengin, ancak bu demirin bağırsaktan emiliminin iyi olmadığı besinler ise yumurta sarısı, baklagiller ve koyu yeşil yapraklı sebzelerdir. Bu ikinci gruptaki demirden tam yararlanabilmek için bu besinlerin C vitamininden zengin meyvelerle birlikte verilmelidir.
  • İlk 12 ayda bağırsak geçirgenliğinin fazla olması nedeni ile inek sütü alerjisi daha sık görülür. Bu nedenle en azından ilk 6 ayda (atopik çocuklarda en az ilk 12 ayda) tam inek sütü kullanımından kaçınılmalıdır. İnek sütünün yoğurt ya da muhallebi olarak tüketilmesi sindirim sistemi için daha az sorun oluşturmaktadır.
  • Gerek anne sütü, gerekse başka sütlerle beslenen bebeklerde ek besinlere birer birer, birkaç gün aralarla başlanır. Örneğin ilk ek besin olarak elma püresi eklenir, birkaç gün sonra muhallebi de verilir, 1-2 hafta sonra da sebze püresine başlanır. Anne sütü ile beslenen 6-7 aylık bebeklere genellikle günde 3 öğün ek besin verilir.
  • Katı besinler verilirken dikkat edilecek en önemli nokta, bebeğin oturur pozisyonda beslenmesidir. Bu şekilde, küçük bebeklere verilen katı besinlerin solunum yoluna kaçırılması önlenmiş olur.   
Ek besinler verirken !!! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Bebeklerde Ek Besinlere Geçiş Dönemi

  Bebeklerde Ek Besinlere Geçiş Dönemi

  Ek besinlere başlamada gecikme, bebekte enerji ve demir sağlamada yetersizliğe neden olur, büyüme geriliği, vücut direncinde azalma Yenidoğan için en besleyici ve sağlıklı gıdanın anne sütü olduğu konusunda tüm uzmanlar hemfikir. Ancak 6. aya kadar bebeğin tüm besin gereksinimlerini karşılayan anne sütü, 6. aydan sonra özellikle bebeğin enerji gereksinimi karşılamaya yetmez. Bu durumda...
 2. Ek besinleri reddetme

  Ek besinleri reddetme

  Meleklerim bebeğiniz ek besinlere geçmesi gereken dönemlerde ek besini reddediyorsa eğer üzülmeyin bakın neler yapmalısınız; EK BESİNLERİ REDDETME Yeni bir gıdaya başladığınızda bebekler önceleri bunları kusar,etrafa saçarlar,hatta bazen inatlaşırlar. Besleme saatleri kabusa dönüşebilir. Sizin bebeğiniz de böyleyse şunları deneyiniz: Kaşıkla yemeyi istemiyorsa, kaşık yerine parmak ucunuzu...
 3. Bebeğin ek besinlere geçiş dönemi

  Bebeğin ek besinlere geçiş dönemi

  Gelişimleri normal olan ve anne sütü ile beslenen bebekleri 6 aydan önce ek gıdalara başlatmamak gerekiyor. Ancak çeşitli nedenlerden dolayı anne sütünün az olduğu durumlarda mama takviyesi yapmak gerekebiliyor. Ek besinlere geçerken dikkat edilmesi gereken noktaları ve ek besine geçiş süresinde yaşanan dönüm noktalarını Diyetisyen Canan Aksoy anlatıyor. 0-6 Ay Dili uzatma ve çekme hareketleri...
 4. Hangi besinler saçlarımıza dolgunluk ve parlaklık verir ?

  Hangi besinler saçlarımıza dolgunluk ve parlaklık verir ?

  Hangi besinleri tüketirsek saçlarımız daha dolgun ve parlak olur kızlar siz neler kullanıyorsunuz ?
 5. Ek besinler nasıl verilmeli?

  Ek besinler nasıl verilmeli?

  Ek gıdaya geçişdönemi bebeğe neler verilmeli Selam kızlar sizlerdebebeklerinize neler veriyorsunuz özel karışımlarınız varmıBebeğinize vereceğiniz gıdanın onun tarafından kabul edilmesini istiyorsanız, bu ilk adımı o açken atmalısnız. Yiyeceği küçük bir çay kaşığına ya da parmağınızın ucuna yerleştirerek bebeğinizin dudaklarına değidirin. Eğer yiyeceği diliyle iter ve bu tavrını ikinci...

Sayfayı Paylaş