1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.637
  Beğenilen Mesajlar:
  2.419
  Ödül Puanları:
  113

  Ek gıdaya başlarken nelere dikkat etmeliyim?

  Konu, 'Çocuk Sağlığı ve Eğitimi' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  bebeğime ek gıdaya ne zaman başlamalıyım,bebekler için besin önerileri,bebeklere ne zaman ek gıda verilir,bebek beslenmesi hakkında bilgiler

  Bebeğiniz büyümeye başladıkça ona sadece anne sütünün yetmeyeceğini, ek besinlerle büyüme ve gelişmesine katkı sağlamanız gerektiğinin düşünmeye başlarsınız. Bir anne için bebeğin ek gıdalara ne zaman başlayacağı, ek gıda için erken mi yoksa geç mi kaldığı ya da bebeğine hangi gıdaları vermesi gerektiğini düşünmek önemlidir.

  Bebeği için titizlikte sınır tanımayan annelerimize ek gıdaya başlama zamanı ve verilecek gıdalarla ilgili bir bilgilendirme yapacağız.
  < Konu Resmi..>


  Uzmanların söylediği ve hepimizin bildiği gibi ilk 6 ay boyunca bebeğinize yalnızca anne sütü vermeniz yeterlidir. Anne sütünün içinde bebeğinizin ihtiyaç duyduğu tüm vitamin ve mineraller bulunur.

  bebek ek gıdalara başlıyor

  Kadınlar, Anne sütünü kesmeden 5. aydan itibaren bebeğinize ilk olarak sulu besinler vererek onun yutkunma becerisini kazandırabilirsiniz. Pirinç unu ile yapılmış yoğun olmayan bir muhallebi bebeğinizin ilk gıdası için güzel bir alternatiftir.

  Bebeğinize ilk defa bir şey yedirmeyi denediğinizde onun henüz çiğneme ve yutkunma becerisi ile tanışmadığını göz önünde bulundurun. Henüz bu becerileri gelişmemiş bir bebeğe çok katı bir yiyecek verdiğinizde mutlaka geri çıkaracaktır. Bu durum sizi karamsarlığa düşürmesin.İlk besin anne sütünden biraz koyu ama sulu bir muhallebi olmalıdır yoksa bebek yutamaz.

  Bebeğime hangi aylarda hangi besinleri yedirmeliyim?

  -6. ayda muhallebi ile bebeğinize anne sütünün dışında başka bir lezzet tattırmış oldunuz. Ancak bebeğin yalnızca muhallebi ile beslenmesi olmaz. Bebeğin sindirim sistemi gelişmediği için çok fazla besleyip onu yormamanız gerekir. Muhallebi hazırlarken pirinç unu tercih etmelisiniz. Çünkü pirinç ununun sindirimi kolay ve alerji yapma riski azdır.

  -Muhallebiye iki hafta devam edildikten sonra yoğurt ile bebeğin farklı tatlar tanımasına devam edebilirsiniz. Yoğurt be muhallebi gibi yarı kıvamlı ve pütürlü gıdalar bebeğin yutkunma yetisini öğrenmesini kolaylaştıracaktır.

  -Taze sıkılmış meyve suları da yine 6. ve 5. aylarda bebeğinize vereceğiniz besinler içinde yer alır. İnek sütüne ise 1 yaşından önce başlanmaması önerilir.

  -6. ve 8. aylarda bebeğiniz daha fazla demire ihtiyaç duymaya başlayacak ve anne sütü bu ihtiyacı tek başına karşılayamayacaktır. Bu nedenle sebze çorbalarına bu dönmede başlayabilirsiniz. Havuç, kabak, patates, ıspanak, domates gibi sebzeleri püre haline getirerek bebeğinize yedirebilirsiniz. Çorbanın için yağsız dana kıyması eklemenizde bir sakınca yoktur.

  -7. ve 8. aya gelindiğinde bebeğin alması gereken besinlere yumurta sarısı eklenebilir. Yumurta tam pişmiş olmalıdır çünkü alerji riski yüksek olan yumurtanın tam pişmesi bu riski azaltır. Yine yumurta sarısına az miktarda başlayıp yavaş yavaş yedirdiğiniz miktarı çoğaltmalısınız. Haftada 2-3 yumurta sarısı bebeğiniz için idealdir.

  -Peynir de bebeğinize vereceğiniz bir diğer besin maddesidir. Yalnız seçtiğiniz peynirin tuzsuz ve kaynatılmış sütten yapıldığına mutlaka dikkat edin. Yine küçük miktarlarda ve önceden tuzu alınmış peyniri az az vererek bir haftada bir kibrit kutusu büyüklüğündeki peynire bebeğinizi alıştırmış olacaksınız. Bir kibrit kutusu kadar peynir bebeğiniz için şimdilik yeterlidir.

  -Sebze çorbalarına koyacağınız dana eti, balık, tavuk, hindi eti koyarak bebeğinizi et yemeye alıştırabilir, yutmayı ve çiğnemeyi öğrendiğinde haşlanmış etleri minik parçalara halinde tek olarak verebilirsiniz.

  -9 ve 12. aylarda ise bebeğiniz artık sizinle birlikte sofradaki yiyeceklerden yemeye başlayabilir. Pilav, dolma, sebze ve et yemekleri gibi besinleri bebeğiniz hem çiğneyebilir hem de sindirebilir. 1 yaşına kadar bebeğinizle hemen hemen tüm yiyecekleri tanıştırmanız onların ilerde iştahsızlık yaşamalarına engel olur.

  Çok sık sorulan bir soruya da burada cevap vermek isterim. Her ne kadar tartışılsa da bal tüketimine bebeğiniz 1 yaşına gelmeden önce başlamamalısınız.

  Ek gıdaya başlarken nelere dikkat etmeliyim?

  *Her gıda bebeğe tek başına verilmelidir. Tek başına verilen besin maddesinin tadını alması için en az 3 gün azar azar bu besin maddesi bebeğe yedirilmelidir. Böylece hem bebek o besinin tadını anlayacak hem de besine karşı alerjisi varsa ortaya çıkacaktır

  *Yeni bir gıda vermeden önce bebeğin uykusunu almış, keyifli ve aç olmasına özen gösterilmelidir.

  *Bebek istemediği halde ek gıda vermeye zorlanmamalı, yemediği için karamsarlığa kapılmamalı, bir kaç gün ara verdikten sonra aynı gıda tekrar denenmelidir.

  *Ek gıdalara ilk başlandığında tek bir gıda verilmeli daha sonra çeşitli karışımlar hazırlanmalıdır. Amaç bebeğin her besin maddesini tek tek tatmasıdır.

  *Ek gıdalar verilirken kesinlikle biberon kullanılmamalı, kaşıkla verilmelidir.

  *Bebeğiniz için hazırlamış olduğunuz yiyecekler 2 saatten fazla bekletilmiş olmamalı taze ve günlük tüketilmelidir.

  *Vitaminlerin kaybolmaması için cam rende kullanılmalı. Rondo, blender gibi araçlar yerine çatal ya da kaşıkla ezme tercih edilmeli.

  *Bebeğinizi dondurulmuş gıdalarla değil taze ve organik gıdalarla besleyin.

  *Beslenme saatleri bebeğiniz ile geçirdiğiniz güzel vakitler olmalı, yorulmadan, bıkmadan sabırla onu beslemelisiniz.

  Ek gıdalara erken başlamamın zararları nelerdir?

  -İlk 4 ay bebeğinizin sindirim sistemi, bağırsak düzeni oluşmadığı için verdiğiniz besinleri sindiremez.

  -Erken verilen ek gıda anne sütünün mikroplara karşı koruyuculuğunu azaltır ve bebeğin ishal olma riski artar.

  -Bebeğin ek gıdalara başlaması anne sütüne olan isteğini azaltır ve bebek sütten kesilir.

  -Böbrekler tam olgunlaşmadan verilen gıdalar süzme yükünün artmasına ve böbreklerin fonksiyonel bozukluklar yaşamasına neden olur.

  -Alerjik hastalıklara neden olur.


   
Ek gıdaya başlarken nelere dikkat etmeliyim? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. hamilelikte nelere dikkat etmeliyiz ?

  hamilelikte nelere dikkat etmeliyiz ?

  Hamilelikte dikkat edilmesi gerekenler nelerdir, neler yenilip içilmeli ? ARkadaşlarım 5 sene sonunda çok şükür hamile kalabilmeyi başardım. Aslında sorunda yoktu ama bir türlü kalamıyordum şu anda 20 günlük hamişim. Allahıma binlerce şükürler olsun. Şimdi sizlere şunu sormak istiyorum. Ben gebelik hususunda çok tecrübesizim. Sizlerden hamilelikte nelere dikkat etmem gerekli konusunda yardım...
 2. Bebekler ek gıdayı neden reddeder

  Bebekler ek gıdayı neden reddeder

  Ek gıdaya başladığında bebekler ek gıdayı neden reddeder? Bebekler yeni gıdaları önceleri kusar, etrafa saçarlar hatta bazen inatlaşırlar. Besleme saatleri kabusa dönüşebilir. Sizin bebeğiniz de böyleyse şunları deneyiniz: Kaşıkla yemeyi istemiyorsa, kaşık yerine parmak ucunuzu kullanın, tabii iyice yıkayarak. Besini parmak ucunuza alıp parmağınızdan yediriniz. Bebek parmak ucunuzu memeye...
 3. Ek gıdalara ne zaman geçilmeli

  Ek gıdalara ne zaman geçilmeli

  ek gıda takviyesi Şeftali püresi Selam kızlar Benim bebeğim 4.5 aylık ama doktorumuz hala ek gıdayı önermedi sadece anne sütü dedi ama genel olarak 4 aydan itibaren birçok kişi başlıyor bebekler dördüncü aydan sonra yavaş yavaş, anne sütünün yanında ek gıda maddelerine, daha koyu kıvamlı ve bebeği daha uzun süre tok tutacak besinlere ihtiyaç duymaya başlar. Anne sütü eş değeri biberon...
 4. İkizlere Gebeyim Nelere Dikkat Etmeliyim?

  İkizlere Gebeyim Nelere Dikkat Etmeliyim?

  ikiz gebelikte nelere dikkat etmeli,çoğul gebelikte nelere dikkat etmeli,ikiz gebelikte doğumda ne gibi sorunlar yaşanır,ikiz gebeliği hakkında bilgiler İkiz gebelikte beslenme ile birlikte en önemli konu istirahat konusudur. Bu istirahata ikiz ve çoğul gebelik yaşayan anne adaylarının çok dikkat etmesi gerekmektedir. Aşırı fiziksel aktivite çoğul gebelikte erken doğuma sebebiyet...
 5. Lohusalıkta nelere dikkat etmeliyim?

  Lohusalıkta nelere dikkat etmeliyim?

  Lohusalık dönemi doğumdan sonraki 6 haftayı kapsar. Bebeğin anneden doğduğu andan itibaren başlar ve 6 haftanın sonunda lohusalık dönemi sona erer. Bu dönem aslında kontinü devam eden ve gebelik etkisiyle oluşan değişimlerin tekrar eski gebelik öncesi haline döndüğü dönemdir. Hafta hafta ayırmak pratik olabilir fakat haftadan haftaya geçişler keskin sınırlarla belli olmayabilir. Lohusalığın...

Sayfayı Paylaş