Ekidne (Tachyglossus)

PaSikA

PaSikA

Yeni Üye
Üye
Ekidne (Tachyglossus)
ekidneler
Ekidne (Tachyglossus)
img01068451725og1.jpg

Avustralya ve çevresindeki adalar*da yalnızca bu yöreye özgü ilginç hayvanlar yaşar. Memeli oldukları halde doğurarak değil yumurtlayarak üreyen ekidneler de bun*lardandır. Dikenli karıncayiyen de denen bu tombul gövdeli, sırtı dikenli hayvanların başlı*ca yiyecekleri karınca ve termitlerdir. Gözleri küçük ve güçsüz olduğundan karınca yuvala*rının yerini uzun ve duyarlı burunlarıyla koklayarak bulur, güçlü pençeleriyle yuvala*rı kazıp oyar, sonra uzun ve yapışkan dille riyle karınca ya da termitleri kolayca yaka*larlar. Ekidnelerin yalnızca iki türü vardır. Avus*tralya ekidnesinin (Tachyglossus aculeatus) uzunluğu 53 santimetreyi bulur ve sırtı kirpi-ninki gibi sık dikenlerle kaplıdır. Burnu biraz daha uzun, dikenleri daha seyrek ve kısa olan Yeni Gine ekidnesi (Zaglossus bruijni) ise küçük bir domuzu andırır.

Ekidneler saldırganlardan korunmak için kirpi gibi tostoparlak büzülür, yumuşak top*rağı hızla kazarak içine gömülür ya da kaya*lardaki yarıkların arasına gizlenirler. Ayrıca erkeklerin arka bacaklarında bir savunma aracı olduğu sanılan mahmuzlar vardır.


Ekidnelerin üreme davranışı çok değişik ve ilgi çekicidir. Üreme mevsimi başlarken dişi*nin karnında bir kese oluşur; çiftleştikten bir ay kadar sonra da dişi ekidne tek bir yumurta yumurtlar. Bu döllenmiş yumurta, henüz nasıl olduğu açıklanamayan bir biçimde, dişi*nin karnındaki kuluçka kesesine aktarılır. 10 gün sonra yumurtadan çıkan yavrunun uzun*luğu ancak 2 cm, ağırlığı da 4 gramdan azdır. Dişi ekidnenin meme başı olmadığından, yavru annesinin meme bezlerinden sızan sütü yalayarak beslenir. Yavrunun dikenleri çık*maya başlayınca annesi onu otlardan yaptığı bir yuvaya yerleştirir ve en az iki ay boyunca düzenli aralıklarla yuvaya gelip yavrusuna süt verir. İnsan eliyle beslenen ekidnelerin 30-50 yıl kadar yaşadıkları saptanmıştır.


wol_error.gif
Orjinal Boyutunda Açmak İçin ( 768x655 ve %3$sKB ) Buraya Tıklayın
450663208534539kt4.jpg
 
Üst