Ekmeksiz köfte olur mu

S

Sertapppppp

Forum Okuru
Ekmeksiz köfte olur mu
Ekmeksiz köfte olur mu

Slm ben köfte yamasını beceremiyorum yaa baştan söylim... Arkadaşım ekmeksiz köfte yapmamı daha lezzetli olacağını söyledi pek inanmadım ama tavada kızartmak için ekmek şat gibi geliyor bana ekmeksiz köfte olur mu yaa kıvamını nasıl tutturacağız kii analamadım

Sertap tatlım merhaba ,

Tam da bu işin ustası burada köfte ustası geldi... tatlım köfte aslında ekmeksiz olur ve daha lezzetli olur sana bir köfte tarifi vereyim parmaklarını da yesinler... Tatlım önce köftelik kıyma alacaksın diyecem ama kıymayı nasıl alacaksın. ben sana 1 kilo kıyma üzerinden bir tarif vereyim; bir defa tamamıyla dana kıymasından köfte olmaz mutlaka içine kuzu kıyma koydurmalısın ve köftelik kıyma oranlarını sen vermelisin kasaba yoksa aplaaa köftelik mi olsun deyip danadan çeker verir kasap. 1 kg. kıymanın 600 gr. ı dana , 300 gr. ı kuu 100 gr. ı da kuyruk yağı olacak bu şekilde kasaptan iste. Eve geldiğinde bir güzel bu kıymayı your iyice karışsın köfte baharatlarını ve karabiber koymayı ihmal etme , soğanı ince ince kıy ya da rondodan geç ama bilmelisin ki soğan etin önüne geçer lezzetini köreltir bunun için soğan miktarı az olmalı , çok ince ince maydonoz birazcık ilave et işte sana köfte harcın. Ve köteleri ne küçücük ne büyük olmayacak şekilde orta büyüklükte yuvarlak ya da oval hazırla ve yarım saat dinlendir sonra pişirebilirsin afiyet olsun... Ekmeği kıvam arttırmak ve köfe miktarını çoğaltmak için kullanırlar aslında ama lezzetini düşürür unutma...

Geri