1. GREY

  GREY Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  25 Aralık 2010
  Mesajlar:
  796
  Beğenilen Mesajlar:
  349
  Ödül Puanları:
  63

  Ekolojik tatil nedir?

  Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında GREY tarafından paylaşıldı.

  Ekolojik tatil, ekoturizm olarak da adlandırılıyor. Doğada ayak izlerinizi bırakmadan tatil yapmak anlamına geliyor. Yeterince açık olmadıysa şöyle de tanımlayabiliriz: Herkesin gittiği yerlerden, herkesin uyguladığı tatil kurallarından uzak, her besini en doğal haliyle tadarak tatil yapmak.
  Türkiye Çevre Eğitim Vakfı ekoturizm için şu tanımı kullanıyor: Eğlenmeyi, doğal kaynakları ve doğayı anlayarak korumayı destekleyen, düşük ziyaretçi etkisi olan ve yerel halka sosyo-ekonomik fayda sağlayan, çevresel açıdan sorumlu seyahat ve ziyarettir.

  Ekoturizm; büyük kentlerin yaşam biçimini tatil yerine taşımaya, alışılagelmiş tatil anlayışındaki gibi deniz-kum-güneş, ören yeri-müze aktivitelerini temel alan turizm anlayışına karşı çıkıyor.

  Fast food’a karşı tarladan domates
  Yapılarda kullanılan inşaat malzemesinden fast food yemek zincirlerine, büyük giyim markalarının ürünlerini satan mağazalardan aynı şeyi giymiş insan topluluklarına pek çok şeyi içeren küresel kültür tatil anlayışımıza da hakim ne yazık ki… Oysa ekoturizm, yerellik ve yerel kültürün farklılığını yaşamayı amaçlıyor.

  Bu yerellik hangi ayrıcalıkları tanıyor? Örneğin, ekoturizme hizmet veren tatil yerlerinde dondurulmuş balık değil, o gün tutulan balık veriliyor ki balıkçı işine devam edebilsin.

  Ya da domates her mevsim ürün veren seralardan değil, tarlada mevsimine göre ürün alan üreticiden sağlanıyor.

  Ekoturizm gelirleri büyük ölçüde yöre insanına döndüğü ve bu insanların daha çok toplumun en yoksul kesimini oluşturan dağ ve orman köylüleri ve pansiyon çalıştıran aileler olduğu düşünüldüğünde, bu kesimin ekonomik olarak iyileşme gösterebileceği gerçeği de ekoturizm kavramına dahil.

  Siz de bir ekoturist olabilirsiniz
  Bunun için alışılagelmiş tatil anlayışındaki gibi hiçbir sorumluluk hissetmeden, dibine kadar tüketerek tatil yapmayı reddetmeniz gerekiyor. Peki, bir ekoturistin yapması gerekenler neler?

  Tatile giderken bile doğayı kirletecek ulaşım araçlarından kaçınmak.
  Aşırı tüketimi reddetmek, kaynakların ekonomik kullanımına ve sürdürülebilir kalkınmaya inanmak.
  Gittiğiniz yerin kültüründe yoksa havuz, klima gibi şehir alışkanlıklarını aramamak, ne pişiyorsa onu yemek.
  Geçtiğiniz yerde çöp değil, sadece ayak izlerinizi bırakmak.
  İşinize çok yaramasa dahi köylülerin dokuduğu kumaş, reçel gibi yöresel ürünleri satın alarak bölge kültür ürünlerine talep olmasını sağlamak.

  Türü yok olma tehdidi altındaki hayvan ve bitkilerden yapılan ürünleri almamak; buna karşılık gıda, hediyelik ve diğer alışverişlerde yerel ürünleri tercih etmek.
  Sadece anı olsun diye tarihi ve doğal çevreden parçalar almak yerine sadece görüntü almak.
  Her zaman belirlenmiş güzergahları kullanmak, hayvanları ve bitkileri rahatsız etmemek.
  Olanaklı olduğu sürece yürümek veya çevreyle barışık ulaşım araçlarını kullanmak.
  Konaklama, ulaşım, tur operatörleri, acenteler gibi hizmet sunucular arasında hava ve su kalitesi, geri dönüşüm, katı atık yönetimi, gürültü kirliliği ile mücadele gibi enerji ve çevrenin korunması konularında duyarlılık taşıyanları tercih etmek.
   
Ekolojik tatil nedir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Yaz Tatilinde Çocuğumla Ne Yapabilirim?

  Yaz Tatilinde Çocuğumla Ne Yapabilirim?

  yaz tatilinde neler yapılır tatilde neler yapılır yaz tatilinde ne yapılabilir tatilde ne Uzun Yaz tatilinde çocuklarımızla neler yapabiliriz? Çocuklarla Yolculuk... Uzun Yaz tatilinde çocuklarımızla neler yapabiliriz? Okul ve sınav döneminin ardından tatile giren çocuk ve gençlerin üç aylık zaman dilimini verimli ve faydalı faaliyetlerle geçirmesi için sorumluluk yine ailelere düşüyor....
 2. Köpeğimle Tatile Çıkarken Ne Yapmalıyım ?

  Köpeğimle Tatile Çıkarken Ne Yapmalıyım ?

  köpeğimle tatil, tatle çıkarken, neler yapmalıyım, nelere dikkat etmeliyim, yapmam gerekenler, ile ilgili bilgiler burada melekler Eğer bir köpek dostunuz ve bir de tatil planlarınız varsa,mutlaka aşağıda ki yazıyı bir gözden geçirin melekler,çok faydalı olacaktır. Eğer köpeğinizi bir pet otele bırakacaksanız daha sonra üzülmemek için lütfen şunlara dikkat edin. Köpeğinizi...
 3. 2012 Bayram Tatilleri Ne zaman Tatil

  2012 Bayram Tatilleri Ne zaman Tatil

  bayram 2012 bayram tatilleri 2012 bayram tatilleri, günleri, bayramları, dini bayram tatilleri, milli bayramlar hakkında bilgiler Eveeet daha yılı bile bitirmeden 2012 yılında hangi günlerin tam olarak bayram tatili olacağını merak ediyor musunuz ? 2012 Dini bayram tarihleri RAMAZAN BAYRAMI AREFESİ---->1/2 GÜN ----> 18 AĞUSTOS CUMARTESİ RAMAZAN BAYRAMI ----> 1. GÜN ----> 19...
 4. 15 tatil ne zaman başlayacak

  15 tatil ne zaman başlayacak

  Şimdiden okul sımaya daraltmaya başladı beni, bu 15 gün tatil ne zaman başlayacak melekler ya :(
 5. Tatile Giderken Yanıma Neler Almalıyım?

  Tatile Giderken Yanıma Neler Almalıyım?

  tatile giderken yanımıza ne almalıyız tatile giderken bavulda olması gerekenler tatile çıkarken yanımıza almamız gerekenler Sevgili melekler, şu an yaz mevsimindeyiz ama pek çoğumuz tatil için ramazan bayramını bekliyor. Bu yıl 8 Ağustos Perşembe gününe denk gelen tatil Pazar günüyle birlikte 4 gün olacak. Eğer yıllık izninizi ekleme imkanınız da olursa 1 hafta daha ekleyip 2 hafta tatil...

Sayfayı Paylaş