ekolokasyon nedir

büşra.shid

büşra.shid

Yeni Üye
Üye
ekolokasyon nedir
ekolokasyon nedir ekolokasyon hakkında bilinmeyenler bilgiler hepsi burada
Meleklerim balina ve yunusların neden intihar ettiğini biliyor musunuz?Ekolokasyon bu hayvanların duyarak görmesini sağlıyor..Ve ekolokasyon organları hastalandığında bir nevi psikolojileri bozuluyor..

yarasa-1dd.jpg


Ekolokasyon veya Biyosonar yarasa,yunus ve balina gibi bazı memelilerin kullandığı biyolojik sonardır. Terimin adı, ekolokasyonun yarasalardaki varlığını kanıtlayan Donald Griffindir.
Ekolokasyon hayvanın çıkarttığı sesi kullanan bir aktif sonar gibi çalışır. Uzaklık sesin çıktığı anla yankı'nın geri dönüşü arasında geçen zamanla saptanır. Ekolokasyon yapan hayvanların iki kulağı birbirinden hafifçe uzaktadır. Bu yüzden yankı, nesnenin pozisyonuna göre iki kulağa farklı zamanlarda ve farklı şiddetlerde varır. Süre ve şiddet farkı hayvan tarafından nesnenin pozisyonunu belirlemek için kullanılır. Ekolokasyonla hayvan sadece uzaklığı değil biçim ve büyüklüğü de saptayabilir.

Bu sıradışı mekanizma sahip olduğu canlının adaptasyonunu sağlamakla beraber bizlere de okuyunca vay be! deme gereğini sunuyor.Gerçekten de vay be melekler,binbir çeşit canlı bir çeşit mucize..
 
Üst