1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Ekonomik tedbir paketi yasalaştı

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  Ekonomik krizi önlemeye ilişkin düzenlemeler içeren tasarı, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaştı. Bazı kanunlarda değişiklik yapan tedbir paketinin öne çıkan düzenlemeleri şöyle:

  • Kısa çalışma ödeneğinden yararlanma süresi, 6 aya çıkartılacak. Bakanlar Kurulu, bu süreyi 6 ay daha uzatabilecek. Kısa çalışma ödeneğinin miktarı, yüzde 50 oranında artırılacak.
  • Sağlık hizmeti veren işletmelerin hesabı 3 ay içinde kapatılacak.
  • Sigortalılığı sona eren kişileri kanunda belirtilen süre içinde SGK'ya bildirmeyenlere para cezası verilecek. Kanunla, kuruma yapılan bildirimlere ilişkin de yeni bir düzenlemeye gidilecek. İşverenler, işçi giriş ve çıkış bildirimini, SGK'ya verecek. Bildirimin, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına verilme zorunluluğu ise kaldırılacak.
  • Ekonomik kalkınmanın hızlandırılması, istihdamın artırılması ve bölgeler arası gelişmişlik düzeyi farkının en aza indirilmesi ve sektörel olarak da kümelenme olgusunun öne çıkartılarak yatırımların teşvik edilmesine yönelik indirimli kurumlar vergisi oranı uygulamasına imkan tanınacak.
  • Bakanlar Kurulu; istatistiki bölge birimleri sınıflandırması ile kişi başına düşen milli gelir ve sosya-ekonomik gelişmişlik düzeyini dikkate alarak illeri gruplandırmaya ve gruplar itibariyle teşvik edilecek sektörleri ve bunlara ilişkin yatırım, istihdam büyüklüklerini belirlemeye yetkili olacak.
  TEKSTİLE VERGİ İNDİRİMİ

  • Tekstil, konfeksiyon ve deri sektörlerinde faaliyet gösteren işletmelerden ''kümelenme'' anlayışıyla belirlenen illere taşınanlara, vergi yoluyla destek sağlanacak.
  • Kablolu, kablosuz ve mobil internet servis sağlayıcılığı hizmetine ilişkin Özel İletişim Vergisi yüzde 15'ten yüzde 5'e indirilecek.
  • 31 Aralık 2009 tarihine kadar, üzerinde yazılı keşide tarihinden önce çekin ödenmesi için muhatap bankaya ibrası geçersiz sayılacak.
  • Organize Sanayi Bölgelerinin (OSB) kurulu bulunduğu mera alanları, bedel karşılığı kamulaştırılacak.
  • Avukatlık Kanununda yapılan değişikliğe göre, Genel Kurulca belirlenen yıllık kesenek, her yılın ocak ve temmuz aylarında 2 eşit taksitte ödenecek.
  EMEKLİ AYLIKLARI HACZEDİLEMEYECEK

  • Emekli aylıklarının haczedilmesine ilişkin talepler, borçlunun muvafakatı bulunmaması halinde icra müdürü tarafından reddedilecek.
  • Tarım İşçileri Sosyal Sigortalar Kanununa göre yaşlılık aylığı alanların, çalışmaları halinde bu emeklilik aylıkları kesilmeyecek.
  • Türkiye'de 49 ilde uygulanan ve süresi 2008 yılı sonunda sona eren teşvik uygulamasının süresi, 2009 yılı sonuna kadar uzatılacak.
  • Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün Adres Paylaşımı Sisteminden, kurumların yanı sıra Bankalar da yararlanabilecek.
  • 1979 veya daha eski model motorlu taşıtlardan, 30 Haziran 2010'a kadar hurdaya çıkarılanların vergi ve cezaları alınmayacak.
  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, yaptığı teşekkür konuşmasında, tasarının yasalaşması için katkı veren partilere teşekkür etti. Kısa çalışma ödeneği, istihdam, teşvik gibi konularda önemli düzenlemeler yapıldığını anlatan Çelik, işverenlerin, kanundan sonra işçilerin iş akitlerine son vermeyi en son düşünmesi gerektiğini söyledi.
   
Ekonomik tedbir paketi yasalaştı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Paket

  Paket

  İçi dolu paket sırları gizlemeye, dağınıklığı gidermeye, Eşya paketlemek yolculuğa yahut evlenmeye, Paketteki eşyaları çıkarıp yerleştirmek, orada ev bark edinrmeye ve orada yaşamaya delalet eder.Bazı güzelliklerle karşılaşacaksınız. Birine paket yollamak, işinizde ufak zararlara uğrayacağınızı belirtir. Bazı güzelliklerle karşılaşacaksınız. Birine paket yollamak, işinizde ufak zararlara...
 2. Ekonomik kriz paketi onaylandı

  Ekonomik kriz paketi onaylandı

  Cumhurbaşkanı Gül, ekonomik krizi önlemeye yönelik düzenlemeler içeren paketi onayladı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, kamuoyunda torba yasa olarak bilinen ve ekonomik krize önlem paketiyle ilgili yasayı onayladı. Yasaya göre kısa çalışma ödeneğinden yararlanma süresi 6 aya çıkarılacak, kısa çalışma ödeneği miktarı da yüzde 50 oranında artırılacak. Kablolu, kablosuz ve mobil internet...
 3. Tedbir paketi yarın devrede

  Tedbir paketi yarın devrede

  Bakan Çağlayan, Ekonomik tedbir paketinin yarından itibaren devreye gireceğini söyledi. Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, motorlu araçlarda ÖTV'nin indirilmesine ilişkin kararın, muhtemelen yarın sabah itibariyle Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe gireceğini söyledi. Bakan Çağlayan, MÜSİAD Ankara Şubesi Genel Kurulu'nda yaptığı açıklamada, ''Dördüncü tedbir paketiyle otomotiv...
 4. 2016 beko düğün paketleri

  2016 beko düğün paketleri

  Beko senelerdir üretimde üstün hizmet kalitesi ve performansı ile en kaliteli ürüne sahip olabilme fırsatını sizlere vermektedir. Beko ürünleri ile bilinen en özel düğün paketleri 2016 senesinde de damgasını vuran fiyat seçenekleri ile karşınıza çıkıyor. Ya da çıkacağa benziyor. Sizlerin her ihtiyaca hemen çözüm bulucu sağlamlığı ve uzun ömürlülük kalitesi ile hayır diyemeyeceğiniz ürünler...
 5. TEDBİR NAFAKASI

  TEDBİR NAFAKASI

  AVUKATIM 15 TEMMUZ SURECİNDE TUTUKLANDI,YERİNE KONYA BAROSU AVUKAT ATAMIŞ,BANA BİLGİ VERİLMEDİ,DEVAM EDEN BOŞANMA DAVASINDA TEDBİR NAFAKASI %100 ARTMIŞ,MAĞDURUM,AVUKATIM İÇERDE ATANAN AVUKAT BİLGİ VERMEDİ BEN NEREYE NASIL İTİRAZ EDECEĞİM.

Sayfayı Paylaş