1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Ekonomiye 1 trilyon dolarlık kaynak

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  G20 liderleri, IMF gibi çok uluslu kuruluşlara 1 trilyon dolar kaynak aktarılması konusunda anlaştı.

  Dünyadaki gelişmiş ve gelişmekte olan 20 ülkenin liderleri küresel ekonomiyi canlandırmaya yönelik bir dizi karar aldı. Zirve kapanışında konuşan İngiltere Başbakanı Gordon Brown, G20'nin küresel krize karşı ortak hareket konusunda, yeni bir uzlaşmaya vardığını açıkladı.

  G20'nin zor durumda bulunan ülkelere yardım için Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası'na 1 trilyon dolar verme konusunda anlaştığını kaydeden Brown, G20'nin, dünya ekonomisinde gelişmekte olan ülkelere daha fazla söz hakkı verilmesi konusunda anlaştığını bildirdi.

  Brown, IMF kaynaklarının 500 milyar dolar artırılarak 750 milyar dolara çıkarılmasına karar verildiğini açıkladı. Böylece IMF'nin mevcut 250 milyar dolar olan kaynakları üç katına çıkacak. Ayrıca IMF gerektiğinde 250 milyarlık bir ek kaynaktan da yararlanabilecek.


  Daha önce Japonya ve Avrupa Birliği IMF'nin kaynaklarının artırılması için 100'er milyar dolar katkıda bulunabileceklerini söylemiş, ABD'de ayrıca 100 milyar dolara yakın kaynak sunacağını belirtmişti.
  Dünya ticaretinde finansman sağlamak amacıyla ihracat kredisi ve yatırım kurumları ve çok uluslu kalkınma bankaları aracılığıyla gelecek iki yıl içinde 250 milyar dolar kaynak aktarılacak. Yeni program için 50 milyar dolarlık bir ek ödeme olacak.

  G20 ülkelerinin primler ve ödemeler konusunda yeni küresel kurallar konulması konusunda anlaştığını ifade eden Brown, ''G20 ülkeleri korumacılığa karşı çıkacak'' diye konuştu.

  Brown, zirveye katılan 20 ülkenin, böyle bir krizin yinelenmesini engellemek için, vergi cennetlerine göz yummamak, hedge fonları denetlemek ve mali sisteme güveni yeniden inşa etmek için, ortak politikalar oluşturacağını söyledi.

  Brown, hedge fonların küresel bir denetime tabii tutulacağını, bankaların gizlilik kurallarının sonuna gelindiğini söyledi.

  EN BÜYÜK CANLANDIRMA PROGRAMI

  Brown, "G20 ülkeleri dünyanın bugüne kadar gördüğü en büyük canlandırma programını ortaya koyuyor. Bu program çerçevesinde 500 trilyon dolar ekonomilere enjekte edilmiş olacak" dedi.

  "Kriz anında dünyanın en yoksullarına sırtımızı dönmemiz doğru olmaz" diyen Brown sözlerini şöyle sürdürdü: "Diğer tarafı gözardı etmeyeceğiz. Daha zor ülkelere yardım edilmesi için IMF'nin bir takım önerilerde bulunmasını istedik. En yoksul ülkeler için 50 milyar dolarlık yardım yapılacak. G20 ülkeleri bu yıl yeniden biraraya gelecek. Uluslararası işbirliğinde yeni bir döneme girdik."


   
Ekonomiye 1 trilyon dolarlık kaynak konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. kaynak

  kaynak

  http://www.youtube.com/watch?v=OYXtVG7Aqpo
 2. 3 trilyon dolarlık savaş

  3 trilyon dolarlık savaş

  ABD 2017'ye kadar Irak'ta kalacak ve savaşın aylık maliyeti 12 milyar dolara ulaşacak. Irak savaşının 6'ıncı yılına girildiği 2008'de, bu ülkede harcanan aylık para miktarı geçen yıllara göre üç kat artış gösterecek. Nobel ödüllü ekonomist Joseph E. Stiglitz, Linda J. Bilmes'in katkısıyla yazdığı yeni kitabında, Irak savaşının maliyetine dair olası istatistiklere yer verdi. "3...
 3. 1 Milyon Dolarlık Kükürtlü Olimpik Havuz

  1 Milyon Dolarlık Kükürtlü Olimpik Havuz

  ZONGULDAK’ta, kaplıca tesisleri yanında yapımına başlanan, kükürtlü suyun aktarılacağı olimpik havuzun, yaklaşık 1 milyon dolara mal olacağı bildirildi. Alınan bilgiye göre, Kokaksu Mahallesinde faaliyet gösteren kaplıcaya, Bolu yeraltı kaynaklarından gelen 26 derecedeki kükürtlü su için filtre ve katkı maddesi kullanmaya gerek bulunmuyor. Kaplıcanın, Türkiye Taşkömürü Kurumuna ait...
 4. Fed'den ekonomiye hayat öpücüğü

  Fed'den ekonomiye hayat öpücüğü

  Fed, önümüzdeki 6 ay içinde hükümetten 300 milyar dolara kadar uzun dönemli borç tahvili almayı kararlaştırdı. Amerikan Merkez Bankası (Fed), iki günlük toplantının sonunda yaptığı açıklamada sürpriz bir karar aldı. Banka, önümüzdeki 6 ay içinde, hükümetten 300 milyar dolara kadar uzun dönemli borç tahvili almayı kararlaştırdı. Bu şekilde Merkez Bankası hükümete 300 milyar dolara kadar fon...
 5. ABD'den 1 trilyon dolarlık 'toksik' planı

  ABD'den 1 trilyon dolarlık 'toksik' planı

  Ekonomik krizin başlamasına yol açan ABD'deki banka bilançolarına müdahale resmen başlıyor. ABD Hazinesi, bankalardaki toksik varlıkların alımı için ilk aşamada, 700 milyar dolarlık Finans Sektörü Kurtarma Fon'undan 75 ile 100 milyar dolar kaynak ayırdı. ABD Hazinesi'nin toksik ayıklama planına göre, 1 trilyon dolara kadar ulaşabileceği belirtilen toksik varlıkların alımına, ABD Merkez...

Sayfayı Paylaş