Ekonomiye 'alışveriş çeki' dopingi

PaSikA

Yeni Üye
Üye
Ekonomiye 'alışveriş çeki' dopingi
Hükümet vatandaşa harcamak için hediye çeki verme konusunda çalışıyor.
Dünya kurtarma paketleriyle ekonomi gemisini yüzdürmeye çalışırken krize müdahalede yavaş kalmakla suçlanan Türkiye'de hükümetin iç talebi canlandırmak için düğmeye bastığı öğrenildi. Sır gibi saklanan müdahale ise vatandaşa harcama çeki verilmesi. Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısında da gündeme gelen bu öneriyle ilgili olarak 'İç talebi canlandırmaya ihtiyaç var' yorumunda bulunan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren, harcama çeki uygulamasının iç talebi sıçratacak unsur olduğunu söyledi.

Ziraat Bankası'na ait Atina ve Gümülcine şubelerinin açılışı için Atina'da yaptığı açıklamalarda Ekren, doğrudan harcamaları artırarak, iç talebin sıçratılması üzerinde çalıştıklarını söyledi. Üretim, büyüme, işsizlik rakamlarının gelmesiyle krizin etkilerinin artık net şekilde görülmeye başlandığını belirten Ekren, önemli meselenin iç talepteki düşüş olduğunun altını çizdi.

Bu kapsamda, geçen ay yapılan Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısında gündeme gelen "harcama çeki" önerisinin değerlendirildiğini belirtti. Ekren bir defaya mahsus ödemeyle iç talebi artırmanın yollarını aradıklarını, vatandaşa 'harcama çeki' dağıtılmasıyla bu amacı gerçekleştirebilip gerçekleştiremeyeceklerine baktıklarını dile getirdi. Ekren'e göre, süreklilik arz eden uygulamaların maliyetini yüklenmek zor ancak tek defalık olan bu tür uygulamaların maliyetini karşılamak daha mümkün.

200-500 TL'LİK DESTEK

Ekren "ABD'de yapılan harcamalar başarısız oldu. Niye? Çünkü doğrudan vatandaşın cebine koydular. Halk da harcamadı tasarruf etti. Dolayısıyla paket bir işe yaramadı" dedi. Kayıtlı çalışanlar emekliler bu kapsamda en fazla öne çıkan iki kesim. Harcama çeki tutarının ise 200-500 TL arasında değişebileceği de konuşulanlar arasında.
 
Üst