1. SadmiN

  SadmiN ♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  15.103
  Beğenilen Mesajlar:
  1.153
  Ödül Puanları:
  113

  Ekrana Bakma Sendromuna Dikkat edin

  Konu, 'Kadın Haberleri' kısmında SadmiN tarafından paylaşıldı.

  [​IMG]
  Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Özlem Evren, bilgisayar başında çalışanlarda gözlerde yorgunluk hissi, yanma, batma, kızarıklık, bulanık görme ve baş ağrısı gibi şikayetler ortaya çıkabildiğini belirterek, ''Bilgisayarda 20 dakika çalıştıktan sonra, gözleri kapatarak ya da uzağa bakarak 20 saniye dinlenmek gözleri korur'' uyarısında bulundu.

  Evren, uzun süreli bilgisayar kullanımından kaynaklanan, ''Ekrana Bakma Sendromu'' olarak adlandırılan sorunların, göz sağlığını tehdit ettiğini vurguladı. Evren, ''Kitap okurken gözler aşağıya doğru baktığı için, yakına bakmak ve gözün uyum sağlaması daha kolaydır. Gözleri yormaz. Oysa, bilgisayar ekranı karşısında yazıları, gözlerimiz düz karşıya bakarken okuruz. Bu, gözleri zorlayan bir durumdur. Ayrıca, bilgisayar ekranına düz baktığımız için göz kapaklarımız daha aralıktır. Bu durum, gözyaşının daha çok buharlaşmasına ve gözün kurumasına neden olur. Ayrıca, bilgisayar başında yoğun çalışırken göz kırpma sayımız yarı yarıya düşer. Bu durum da gözlerde kuruluğa neden olur'' diye konuştu.

  Bilgisayar ekranından ışık yansıması ve çözünürlüğün de göz sağlığı üzerinde önemli etkileri olduğuna dikkati çeken Evren, ekrandan yansıyan ışığın gözü yorduğunu bildirdi.Evren, ''Ekrana Bakma Sendromu''nun sağlıklı bireylerde bile problem olduğu düşünüldüğünde; kuru göz sorunu olan, göz yaşı miktarını azaltan ve vücuttan su atmaya yönelik diüretik grubu tansiyon ilacı, alerji için antihistaminik, doğum kontrol hapı ya da kontakt lens kullananlarda bu sorunun daha belirgin ve hızlı ortaya çıkacağı uyarısını dile getirdi.

  Çocuklar ve yetişkinlere öneriler..
  Çocuklar için öneriler

  -Kırma kusurunu araştırmak için mutlaka göz muayenesi olmaları gerekir.
  -Bilgisayar kullanım süreleri günde en fazla 3-4 saat ile sınırlandırılmalıdır. Her saat başında en az 10 dakika ara vermeleri, oturdukları yerden kalkarak hareket etmeleri sağlanmalıdır.
  -Bilgisayar ekranının yüksekliği boylarına uygun olmalıdır.
  -Ortam aşırı aydınlatılmamalıdır.
  -Bilgisayar ekranının çözünürlüğü yüksek ve mümkünse yansıma yapmayan cinsten olmalıdır.

  Erişkinlere öneriler

  -Teşhis edilmemiş bir kırma kusuru açısından göz muayenesinden geçmeleri yararlı olur.
  -''20-20'' kuralına uymak yararlıdır. Bilgisayarda 20 dakika çalıştıktan sonra, gözleri kapatarak ya da uzağa bakarak 20 saniye dinlenmek gözleri korur.
  -Bilinçli olarak gözleri kırpmak göz yaşı kaybını azaltır.
  -Bilgisayar ekranı göz hizasının altında olmalıdır. İdeali, bilgisayar ekranının orta noktasının, göz hizamızın 8-10 santimetre altında olmasıdır.
  -Fazla yansımaya neden olacağı için bilgisayar ekranı pencereye dönük olmamalıdır. Daha ideali yansıma yapmayan ekran kullanmaktır.
  -Çalışma ortamı fazla aydınlatılmamalıdır. Aşırı aydınlatma yapan masa lambalarından kaçınmak gerekir.
  -Ekrandaki yazıların netliği ve rengi önemlidir. Görüntü yenileme frekansı yüksek ekranlar daha kolay okunabilir görüntü sağlar. Ayrıca beyaz zemin
  üzerine siyah yazı karakterleri, siyah zemin üzerine olanlardan daha az yorucudur.
  -Çalışma ortamındaki havanın fazla kurumasını önlemek ve nemlendirmek çalışma konforunu artırır.
  -45 yaş üzerinde ve yakın gözlüğü takma ihtiyacı olanlarda yakın gözlüğü dışında, bir de bilgisayar ekranına odaklanan 'Bilgisayar Gözlüğü' kullanılması, ekrana aşırı yaklaşma gerekliliğini azaltır, okuma kolaylığı sağlar.
  -Tüm bu önlemlere rağmen gözlerde kızarıklık, batma, yanma şikayetleri oluyorsa, koruyucu içermeyen yapay göz yaşı damlaları kullanılabilir.
  -Sorunlar erken dönemde fark edilir ve gerekli basit önlemler alınırsa, kalıcı hale dönüşmesi önlenir.

  Ankara (AA)

   
Ekrana Bakma Sendromuna Dikkat edin konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Düz ekran televizyon seçerken dikkat edilecekler

  Düz ekran televizyon seçerken dikkat edilecekler

  Kısa bir süre içerisinde televizyon satın almayı düşünüyorsanız, dikkat etmeniz gerekenler... Artık zamanı geldi. Düz ekran televizyonlar bu sene zirveye çıktı. Görüntü kalitesinin çekiciliği, yer tasarrufu sağlayan tasarımı ve daha uygun fiyatlar düz ekran televizyonların kesinlikle sahip olunması gereken bir teknoloji olduğu anlamına geliyor. Ancak, şu an için iki farklı düz ekran...
 2. Sarsılmış Bebek Sendromuna Dikkat!

  Sarsılmış Bebek Sendromuna Dikkat!

  Kimi zaman insanlar sinirlerine hakim olamayıp etrafındakilere zarar verebilirler hatta bebeklerine bile...Asla bebeğime bunu yapmam diyenleriniz vardır illaki fakat yapanlar bakın bebeklerine nasıl bir kötülük yapıyorlar. Sarsılmış Bebek Sendromuna Dikkat ADLİ TIP UZMANI YRD. DOÇ. DR. FATİH YAĞMUR: -''SARSILMIŞ BEBEK SENDROMU KONUSUNDA TÜRKİYE'DE YETERLİ ÇALIŞMA YOK. BU NEDENLE ÇOĞU...
 3. Dondurma Yerken Dikkat Edin !

  Dondurma Yerken Dikkat Edin !

  dondurma yerken dondurma yemek zararlı mı Büyüklerimiz eskiden, özellikle serin havalarda dondurma tüketmenin boğazı şişireceği konusunda uyarır ve bize dondurma yedirtmezdi melekler :) Oysa bunun kısmen doğru olmadığını artık hepimiz biliyoruz. Yaz-kış keyifle tüketilebilecek bir tatlı olan dondurma sadece iltihaplı boğaz enfeksiyonlarında tüketilmemeli. Bunun dışında dondurma yemekle...
 4. Bilgisayara bakma sendromundan korunma yolları

  Bilgisayara bakma sendromundan korunma yolları

  bilisayara bakma sendromu nedir,göz kururluğu nedir,bilgisayara sabit bakmanın sakıncaları,bilgisayarın göze verdiği zararlar hakkında bilgiler Yaklaşık 20-25 yıl önce bilgisayarların gelişimi iş yerlerinde bir devrim yarattı. Daha önce ofis işleri daktilo, dosyalama, okuma ve yazma gibi aktiviteler içeriyordu. Bu aktivitelerin her biri kısmen farklı vücut ve bakış pozisyonu gerektirir, bu...

Sayfayı Paylaş