Ekşili dolma tarifini istiyorum sizlerden?

Y

Yenigelin11

Forum Okuru
Ekşili dolma tarifini istiyorum sizlerden?

Ekşili dolma melek kadınlar kulübü ekşili dolma tarifi forumda.​

Kızlar ekşili dolma nasıl yapılır? Ben yeni evlendim daha yeni yeni öğreniyorum yemekleri. Ekşili dolma tarifini bilen varsa benim için paylaşabilir mi acaba? Ben kayinvalidemin bir arkadasinin evinde yedim harikaydı ben de öğrenip yapmak istiyorum. Ekşili dolma yapmayı öğrenmeyi bir de eşim için öğrenmek istiyorum o da çok seviyor.

Merhabalar
Size birebir tutan harika bir tarif sunalım o zaman denemenizi tavsiye ederim. Püf noktaları ile harika bir ekşili dolma tarifi denemeye ne dersiniz? O zaman tarifi verelim. Bu yemeğin püf noktası tane sumak. Öncelikle tane sumaği sıcak suyun içine koyalım ve eksiligini vermesini bekleyelim.

"Ekşili dolma tarifi"​

• Yarım kg az yağlı kıyma
  • 2 adet orta boy soğan
  • 3-4 dış sarımsak
  • 1 çay kaşığı kadar tuz
  • 1 çay kaşığı karabiber
  • Biraz kimyon
  • Biraz isot
  • 1 büyük domates rendesi
  • 1 yemek kaşığı biber salçası
  • 1 yemek kaşığı domates salçası
  • Biraz kıyılmış maydanoz
  • 1 çay bardağı pirinç
Bu malzemeler iyice yoğrulur. Bu arada kuru patlıcan ve biberler sicak suda haşlanır. 15 kuru patlıcan 15 tane de kuru biber yeterli olur. Biber ve patlıcanlar şişene kadar haşlansın. Haşlanan patlıcan ve biberleri soğuk suyun içine koyun. İçten çok fazla olmadan patlıcan ve biberleri doldurun. Tika basa dolmasın. Tencereye dizdiginiz biber ve patlıcanların üzerine zeytinyağı gezdirebilirsiniz. Suyunu hazırlarken de bir kaşık salça biraz tuz ve suda bekleyen sumaklari süzün ve salça ve tuz ile karıştırın sonra tencereye dökün ve pişene kadar kaynadıktan sonra altını kısarak pişmeye bırakın. Sonra ise ekşili dolma servise hazırdır. Yine güzel bir tarif daha sunalım size madem yeni evli ve yemek tarifleri öğrenmek istiyorsunuz. "Haşlama içli köfte tarifi" linki inceleyebilirsiniz.

Geri